Jan Ziegler: České stíhačky budou dále chránit svobodu Pobaltí

25.05.2016 7:35

Je to dobrá zpráva. Česká republika dostojí spojeneckým závazkům vyplývajícím z členství v Severoatlantické alianci a její armáda se bude nadále aktivně podílet na obraně vzdušného prostoru pobaltských zemí.

Jan Ziegler: České stíhačky budou dále chránit svobodu Pobaltí
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Český premiér Bohuslav Sobotka o tom na včerejším setkání v Praze ujistil svého litevského kolegu Algirdase Butkevičiuse. Vůči naší současné vládě mám řadu výhrad. Například zavedení kontrolního hlášení DPH nebo elektronickou evidenci tržeb považuji za útok na drobné živnostníky a podnikatelské prostředí. Stejně tak považuji za hloupé nápady ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové na znárodnění Pražského hradu či obcemi povinné vybírání ubytovacích poplatků.

Nicméně jasné slovo premiéra Sobotky o tom, že budeme plnit své závazky vůči spojencům v NATO, oceňuji. Češi by si měli vždy vzpomenout na to, jak jim bylo, když nás v roce 1938 spojenci zradili nebo o třicet let později, kdy naší zemi ti, co se vydávali za naše spojence, rovnou přepadli a okupovali. Moudré lidové přísloví praví, „co sám nemáš rád, nečiň druhým.“ A tak by bylo od nás zbabělé, ubohé a pokrytecké nechat po našich zkušenostech nyní ty, co nám věří, ve štychu. To se zkrátka nedělá.Dvojice Gripenů před přistáním na Litvě

Pokud pobaltské republiky Litva, Lotyšsko a Estonsko neměly střežený svůj vzdušný prostor, tak do něj často ruská vojenská letadla beztrestně létala a narušovala jejich suverenitu. Nelze se tedy divit, že vlády těchto zemí požádaly ostatní členské země Aliance o pomoc. Na ní se podílí i Armáda České republiky svým pravidelným vysíláním stíhacích letounů JAS-39C Gripen a to je dobře.

Rusko se totiž stále nesmířilo se ztrátou Pobaltí a to se stává terčem jeho provokaci. Klasickým příkladem je vyvolání násilností ruské menšiny v estonském hlavním městě Tallinu v roce 2007 kvůli přemístění sochy rudoarmějce z centra metropole na vojenský hřbitov. Nelze se tedy divit tomu, že tamní státy se chtějí chránit proti případné ruské agresi a logicky počítají s pomocí svých spojenců.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…