Jan Ziegler: Poslouchala Kryla, a komunisté ji poslali do vězení

13.12.2017 20:33

Bohužel je to pravda, za poslouchání muziky, která se rudému režimu nelíbila, posílali soudruzi lidi za mříže. Hana Petrášová za to od Okresního soudu v Ústí nad Orlicí dostala v roce 1980 osm měsíců nepodmíněně.

Jan Ziegler: Poslouchala Kryla, a komunisté ji poslali do vězení
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Co je to za režim, který zavírá lidi za to, že čtou nepohodlné knihy a poslouchají pro něj špatnou muziku. Je to odporné, ale jsou to běžné praxe totalitních režimů, například komunistického a nacistického. Bylo to hrozné, když lidé nemohli číst knížky, které se jim líbily a poslouchat muziku, jíž měli rádi. Já sám si pamatuji, že jsem pokoutně v osmdesátých letech sháněl díla od Solženicyna a Škvoreckého a od kamarádů potají nahrávala písničkáře Karla Kryla. Těsně před listopadem 1989 jsem z Itálie a Rakouska převážel tzv. zakázanou literaturu, tedy knihy od autorů, kteří byli komunisty zakázáni.

Ovšem příšerné je, že na základě rozsudku Okresního soudu v Ústí nad Orlicí byla Hana Petrášová v roce 1980 odsouzena na osm měsíců do vězení kvůli prý vysoké společenské nebezpečnosti svého činu, který prý spáchala z nenávisti k Sovětskému svazu a socialistickému zřízení. A komunisté navíc tyto politické vězně záměrně posílali do nejhorších kriminálů mezi vrahy a násilníky, aby je zlomili. Jeden známý dostal někdy v sedmdesátých letech půl roku vězení za to, že v hospodě řekl vtip o Brežněvovi. Odseděl si ho na Borech, kde ho kriminálníci brutálně šikanovali a do konce života se z toho nevzpamatoval. Připomínám, že za Rakouska-Uherska respektive spíše za Rakouska, protože po vyrovnání v roce 1867 se už prakticky nevyskytovali, mívali političtí vězni fešácký kriminál.

A těm, kteří by chtěli co si vykládat o Ortelu, říkám mlčte. Ortel svobodně koncertuje, vydává nosiče a nikdo není trestán za to, že ho poslouchá. Pokud se někomu jejich hudba nelíbí, tak má plné právo jej kritizovat. Žijeme přece v demokracii. A přesně toto jsouc chvíle, kdy lituji toho, že s komunisty se u nás nezacházelo po listopadu 1989 poněkud ostřeji.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.