Jan Ziegler: Proč ministr Brabec lže v kauze stará EIA

09.05.2016 18:44

Staré posudky o vlivu stavby na životní prostředí tzv. EIA ke klíčovým dopravním stavbám jsou noční můrou České republiky. Nicméně europoslanci jsou v téhle záležitosti opravdu nevinně.

Jan Ziegler: Proč ministr Brabec lže v kauze stará EIA
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Ministr životního prostředí Richard Brabec tvrdí, že v kauze stará EIA zmobilizoval kdekoho a že kromě Pavla Teličky se s ním europoslanci nebavili. Ti však tvrdí, že lže.

„Už předtím jsem informoval několik členů vlády o svém osobním rozhovoru s předsedou Evropské komise Jeanem Claudem Junckerem, který potvrdil připravenost k jednání Evropské komise o uznání staré EIA u dvaceti projektů na nejvyšší úrovni, tedy pouze s premiérem. Nikdo z europoslanců a jiných komisařů nemůže nikterak rozhodnutí komise o uznání EIA ovlivnit, protože celá záležitost je a byla věcí premiéra a šéfa Komise. Výroky pana ministra Brabce proto postrádají logiku,“ řekl už dříve serveru EuroZprávy.cz europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) s tím, že tuto informaci předal i například ministrovi dopravy Danu Ťokovi z hnutí ANO 2011.

Tentokrát bych to nesváděl na Brusel

Pravdou tedy je, že o tomto problému mohou jednat pouze šéf Evropské komise s českým předsedou Vlády Bohuslavem Sobotkou. Bylo by určitě dobré, kdyby se pro naše klíčové stavby povedlo vyjednat výjimku a uznání staré EIA. Nechápu však, proč ministr tvrdí, že se obrátil na europoslance s tím, že se s ním nebavili. Ti však popírají, že by je vůbec oslovil a logicky namítají, že stejně nemohou s tímto problémem nic dělat, protože to není v jejich kompetenci.

Mrzí mě, že tento problém vůbec vznikl. Nesváděl bych to tentokrát na Brusel, protože o tomto problému věděli Češi už deset let. A nic nedělali, až nastal průšvih, a hrozí, že důležité stavby se zdrží o několik let. Mně by také zajímalo, jak to, že tento problém máme pouze my a nikoliv Poláci nebo Slováci? A také bychom se měli spíše zamyslet nad tím, proč stavíme dálnice daleko pomaleji než Německo nebo Francie? Za tuto naši neschopnost opravdu nemůže Evropská unie.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…