Jiří Jírovec: Brexit otevřel neuvěřitelnou žvanírnu. Dokázala to i ČT24 se svým speciálem

25.06.2016 18:22

Zvolen byl formát, který známe z prvního dne po jakékoli katastrofě: moderátor žongluje se dvěma otázkami, tedy, kdo to zavinil a kolik bylo obětí na životech. Připomíná to scénku Š & G "Vyprávěj jiříku, vyprávěj, člověka potěší, když slyší o neštěstí".

Jiří Jírovec: Brexit otevřel neuvěřitelnou žvanírnu. Dokázala to i ČT24 se svým speciálem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Jírovec

V záloze jsou i Cimrmanovy zbytečné otázky v kriminalistice. (Když se sprostého obviněné ho zeptáte "zabil jste ho", odpoví "nezabil" a ztráta je několik minut.)

Brexit vede k otázkám, na které je těžké odpovědět, protože vzniklá bezprecedenční situace je na svém samém kraji a její další vývoj bude rozložen do několika let.

Z odpovědí (stále stejných expertů) lze i tak vypreparovat několik klíčových slov: reforma, byrokracie, demokracie, referendum, migrace a národní stát.

Ani jeden řečník se nezmínil o válkách, geopolitických hrách ani o tom nejdůležitějším, co EU může přinést, totiž o životě v míru.

Británie nadstandardně podporuje zahraniční politiku USA

Války, tedy zájmů USA, se v podstatě týkala jen dvě vystoupení. Zpravodaj ČT v USA, Martin Řezníček, řekl přibližně toto:

Británie nadstandardně podporuje zahraniční politiku USA. Jejím odchodem z EU by Američané ztratili páku na přesvědčování zbytku EU.

Myšlenka to není převratná, pokud si vzpomeneme na usilovnou podporu, kterou Blair dával Bushovi před válkou v Iráku. Moderátoři ji ale nechali zapadnout. Nedotkli se ani osudu smlouvy TTIP, kterou budou Američané bez Britů jen těžko prosazovat.

Generál Šedivý řekl něco podobného, ale zdůraznil, že se tak moc neděje, protože Američané mají k prosazování svých plánů NATO. K tomu lze dodat, že NATO je vojenská organizace v níž platí subordinace a tak podřízení musejí opakovat to, co říká velení. Proto ani náš fešák mezi jenerály nemá jiný než do jeho hlavy vsunutý názor.

EU, která nemůže být jiná, než jaký je okolní svět, má tři základní slabiny:

(1) Neumí definovat nezávislou zahraniční politiku a oddělit se od primitivních geopolitických zájmů, které prosazují USA prostřednictvím NATO.
Evropa nepotřebovala války (Irák, Sýrii, Afghanistán, Kosovo, Libyi) a krize, které z nich vzešly ani rozbití vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem.

(2) Neumí definovat důvod své existence tak, aby nemohla být napadána pod záminkou ohrožení „národních zájmů“. Proto si mohou nýmandové typu Sobotky a dalších natřásat peříčka a žvanit o tom, jak jsme solidární s EU.
Postupují tak, jak radil Sir Humphrey: "Za protivníka se musíte nejdřív postavit, abyste ho mohli bodnout do zad." Když nemají nůž, tak alespoň okopávají pod stolem kotníky.

(3) Neumí, stejně jako to neumí žádný jiný systém, řešit ekonomické problémy. (Pseudo)věda zvaná ekonomie nenabízí jiná řešení než "volnou ruku trhu".

Reakce spekulantů s měnou a bursiánů je přesně taková, jakou zesměšňují ve svém skeči Bird and Fortune (ZDE). Akcie a britská libra stoupaly/klesaly/stoupaly/klesaly bez jakékoli návaznosti na realitu. Stačí, aby investoři znervózněli ze situace, kterou Brexit může, ale ani nemusí vyvolat.

(Ne)schopnost (nebo spíš stupiditu) českých ekonomů dokládá příklad privatizace české vody (ZDE). To bylo vskutku dílo velikánů mezi pablby.

Pak někdo chce, aby stejní nebo jim podobní politici potrestali jakéhosi Rittiga, druhdy vedoucího malé samoobsluhy na rohu Ječné a Štěpánské ulice, který si po zhasnutí možná uloupl pár usmolených miliard…

Opravdová suverenita již dávno neexistuje

Čeští odpůrci EU teď žvaní o nutnosti reformy, která by překopala EU na jakési sdružení suverénních národních států, které budou hájit demokraticky (nejlépe referendem) vyjádřené zájmy svých občanů.

Všichni zapomínají na další myšlenku z Cimrmana: "Já pán, ty pán, ale kdo má peňauze je ještě větší pán." To je pravý obraz světa, kerý se již dávno ovládá zadlužením protivníka. Tedy takovým, aby byl ještě schopen splácet část dluhu.

Za peníze je všechno k mání, část nebo celý suverénní národní stát, i jeho politici. Opravdová suverenita již dávno neexistuje. Existují jen šejdíři, kteří tento pojem proměňují na svou živnost.

EU je, přes všechny nedostatky, jediná organizace na světě, která má potenciál, aby zajistila základní životní zájem svých členů, totiž žít v míru.

Česká vláda si netroufne tuto roli EU vůbec zmínit. Místo toho omílá slogan o ochraně vnějších hranic Schengenu. Odmítá připustit, že příčinou zla je válka (ZDE).

EU představuje záruku zachování standardů v sociální oblasti. Až rozkulačenou Evropu převálcují americké peníze, pěkně jeden suverénní národní stát po druhém, budou lidé s dojetím vzpomínat na to, že kdysi měli kolektivní smlouvy, 5 týdnů dovolené a "neamerickou" zdravotní péči.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…