Karel Hvížďala: Kohout a Vaculík oslavili narozeniny

25.07.2013 20:50

V minulých dnech oslavili dva nepřehlédnutelní čeští spisovatelé narozeniny: V neděli bylo Pavlu Kohoutovi pětaosmdesát a ve středu Ludvíku Vaculíkovi sedmaosmdesát. Oba ještě nejsou na penzi: píší. Pavel Kohout naposled vydal loni knihu Můj život s Hitlerem, Stalinem a Havlem a každý týden v sobotu najdeme fejeton, kterému říká Trilobit, v Mladé frontě Dnes.

Karel Hvížďala: Kohout a Vaculík oslavili narozeniny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Ludvík Vaculík již delší dobu žádný román nevydal, naposledy Hodiny klavíru v roce 2007 s podtitulem Komponovaný deník z let 2004 a 2005. Tím vlastně navázal na jedno ze svých nejzajímavějších děl Český snář z roku 1980, který byl rovně komponovaným deníkem z konce sedmdesátých let, tedy z doby tuhého pronásledování disentu. S Ludvíkem Vaculíkem se jeho příznivci zase mohou každý týden setkávat na stránkách Lidových novin, pro které píše každé úterý Poslední slovo.

Pavel Kohout je pracovitý, vzdělaný a velice akční: Nikde a nikdy ho nebylo možné přehlédnout a nejspíš i proto za každé doby a za každé situace provokoval. Starší ročníky si ho převážně pamatují jako přesvědčivého, akčního komunistu, oženil se ostentativně na den narozenin Josefa Visarionoviče Stalina, a zpíval a skládal revoluční písničky.

Koncem šedesátých let se stal, jak mu přirozenost kázala, stejně akčním reformním komunistou i uznávaným divadelním autorem: hra August, August, August se hrávala skoro na celém světě. A i po okupaci Československa v roce 1968, kdy se stal z Kohouta, původně předsedy komunistické strany pražské pobočky Svazu spisovatelů, disident, o něm bylo stále hodně slyšet až do jeho nuceného odchodu do exilu.

V exilu, kde působil převážně v Rakousku a Německu, patřil mezi jen pár skutečně úspěšných českých spisovatelů, kteří žili v zahraničí. Od roku 1989 pendluje pravidelně mezi Vídní, Prahou a jeho milovanou Sázavou a ani tady se nevyhýbá, je-li třeba, protestním akcím. Naposled jsme ho mohli vidět třeba na demonstraci za prosazení stavby Národní knihovny v Praze na Letné od architekta Jana Kaplického.

Ludvík Vaculík je jiný typ: V předvečer svých osmdesátin mi řekl: „Nejprve bych měl říci, že jsem nikdy své narozeniny neslavil a nechtěl slavit a když se něco konalo, tak to vždy zavinili přátelé, rodina nebo tak. Já to nemám rád. Raději slavím každý den a touha po smíření je tím, co tyto dny spojuje. Přiznejme si: narozeniny ničím nevynikají.“

Spisovatel i člověk Ludvík Vaculík je ale nejen muž, který vždy věděl, že nejen k duševní, ale snad i biologické rovnováze je třeba smír, ale zároveň byl urputným rváčem, který si smír chtěl zasloužit, vyvzdorovat, aby byl pro obě strany závazný. A to jak v životě, tak v psaní. Byl a dodnes je událostí v jazyce i v životě. Jeho provokace jsou testy: zkouší tím nás i sebe.

Pan Vaculík není spisovatel konstruktér (nevychází z karteziánského románu a‘la téze jako Milan Kundera), ani pábitel (nevychází z hospodského řečového proudu jako Bohumil Hrabal), ani situační, myšlenkový a jazykový konstruktér (jako Václav Havel), ani dramatik a kronikář (jako Pavel Kohout), ale vychází pouze ze sebeprožívání, upřesňování a osobitého uchopení jazyka. Byl si a je si vědom toho, že právě za těžkých časů se musí osobnost vědomě pěstovat a uvádět v řád, má-li odolat vlivům, které ji chtějí rozbít. Osobnost je pro něj spíš nežli něco stálého a ohraničeného, než pevná sošnost, stálé úsilí o pevnou jednotu, nekonečný proces. Vaculík jako autor z nás dělá svědky tohoto úsilí, a tím se dotýká tajemství skutečné tvorby. Pánové, gratulujeme! 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Absence historické paměti

15:22 Ivo Strejček: Absence historické paměti

Přestože oslavy konce II. světové války jsou již bezmála týden za námi, chci se k nim dnes ještě vrá…