Lucie Priknerová: Američtí jestřábi mají prst na ukrajinské spoušti

15.02.2015 18:10

Vyzbrojit, či nevyzbrojit?! Na americké politické scéně se rozhořela debata o další fázi podpory Ukrajiny a už teď je jasné, že tohle žonglování se smrtícími zbraněmi běžné Američany tolik jako Evropany rozhodně pálit nebude.

Lucie Priknerová: Američtí jestřábi mají prst na ukrajinské spoušti
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Barack Obama, 44. prezident USA

Na Ukrajině se hraje kdo s koho a jak Obama, tak Putin zatím drží nervy na uzdě. Jenomže americký prezident se teď dostal pod tlak některých republikánů i demokratů.

Obama byl už na konci loňského roku oběma komorami Kongresu zmocněn, aby poslal na Ukrajinu zbraně, pokud bude třeba. Americký prezident je sice váhavec, ale očividně ne váhavý střelec.

Do konfliktu v Libyi sice USA nenamočil, ale v Sýrii se mu ta samá strategie s odstupem času nevyplatila, teď je ve zcela jiné situaci. Proti Ukrajincům stojí největší země světa, která v některých případech očividně nezná bratra. Sám Obama podle agentury Reuters argumentuje tím, že zbraně by se mohly dostat k nepovolaným lidem.

Někteří kongresmani ale chtějí odhlasovat zákon, podle nějž by administrativa zbraně na Ukrajinu dodat musela. Škála příznivců vyzbrojení Ukrajiny je velmi pestrá, byť ta nejradikálnější skupina v čele s republikánským senátorem Johnem McCainem rozhodně početně nevyniká.

Na stranu těch, kteří chtějí Ukrajině smrtící zbraně poslat, se postavil dokonce i Obamův kandidát na nového ministra obrany - Ashton Carter, který zpochybnil ruské tvrzení, že na Ukrajině bojují pouze místní separatisté.

Demokratický senátor Richard Blumenthal podle agentury AFP prohlásil, že Putin je „gauner“, který bude brát USA vážně pouze, pokud nastoupí silové řešení.

Republikánský guvernér státu Louisiana Bobby Jindal podle CNN kritizuje Obamovy ústupky např. stopku projektu radarové základny v České republice z roku 2009 nebo nečinnost v době, kdy Putin obsazoval Krym. Jindal to považuje za kroky, které namlsaly Putina a dodaly mu sebedůvěry.

McCain, který si na svém ostrém postoji vybudoval pověst, podle agentury Reuters uvedl: “Ukrajinci jsou vyvražďováni a my jim posíláme deky a jídlo... ...deky toho proti ruským tankům moc nezmůžou.“ Tím uhodil hřebíček na hlavičku.

Jde totiž o to, že USA v současnosti dodává Ukrajině pouze nesmrtící zbraně, zatímco separatisté disponují těžkou technikou. Skupina 12 senátorů chce, aby Američané na Ukrajinu posílali i smrtící zbraně.

K tomu je tu jedna slovní hříčka, jejíž logiku Rusové nepochopili, a to sice obranné a útočné smrtící zbraně. Američtí jestřábi chtějí, aby Porošenkova Ukrajina dostala obranné smrtící zbraně. Hranice mezi oběma druhy zbraní je sice leckdy tenká, ale americká administrativa zvažuje poslání oštěpových protitankových střel, munice a menších zbraní.

Jenomže, ať už se budou zbraně nazývat obranné nebo ne a ať už je evidentní, že protitanková střela může útočit proti tanku, který útočí, tudíž střela by logicky měla být obranná, tak Rusku může poskytnout perfektní propagandistickou záminku, což je opak toho, co předpokládá McCain. Co když ale Rusko na žádnou záminku nečeká?

Rusko se nikomu nezodpovídá, pouze samo sobě. Tudíž není problémem to, co bude v ruských učebnicích dějepisu, ale to, zda zbraně odstraší další postup separatistů a dobrovolníků neznámé národnosti.

Jestřábi by se teď neměli rétoricky bít o každý metr východní Ukrajiny, ale měli by ostře hájit to, co se zachránit dá. Železná opona není vždy vulgární slovo, protože někdy nemusí být oponou, ale obranným valem. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Český rozhlas

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…