Lukáš Kovanda: ČNB dnes mohla píchnout do nemovitostní bubliny, ale zalekla se

27.09.2017 21:14

ČNB se rozhodla ještě nejspíše měsíc a několik dní – do začátku listopadu – ponechat klíčové úrokové sazby na stávající úrovni, na kterou je zvýšila v srpnu.

Lukáš Kovanda: ČNB dnes mohla píchnout do nemovitostní bubliny, ale zalekla se
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Rozhodla se tedy v souladu s většinovým – i když opravdu jen velice mírně většinovým – očekáváním trhu. A jen těsnou většinou členů své bankovní rady – pro ponechání sazeb byli čtyři radní, za zvýšení pak tři. Vyčkávací taktiku zvolila většina bankovní rady ČNB proto, že v listopadu bude mít rada k dispozici novou makroekonomickou prognózu a zároveň již bude znát konkrétnější obrysy procesu ústupu Evropské centrální banky od své extrémně uvolněné měnové politiky v podobě kvantitativního uvolňování, který započne patrně hned zkraje roku 2018. To jsou dva poměrně významné střípky do mozaiky dalšího směřování měnové politiky naší centrální banky. Koruna bezprostředně po oznámení ponechání sazeb zareagovala oslabením na úroveň 26,08 koruny za euro. Přitom před oznámením rozhodnutí krátce prolomila dokonce úroveň 26 korun za euro. Prolomila ji pak ještě jednou, a to během následné tiskové konference guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. To když guvernér zrovna uvedl právě to, že hlasování bylo nejtěsnější možné, čtyři ku třem. To si trh vyložil jako potvrzení, že ke zvýšení sazeb dojde opravdu nejspíše už začátkem listopadu. Pravděpodobnost, že ČNB počátkem listopadu – na svém dalším řádném měnověpolitickém zasedání – sazby zvýší, činí nyní 95 procent. Pravděpodobnost, že by letos sazby vůbec nezvýšila je přibližně dvouprocentní. Rok 2018 bude v znamení dalšího, několikanásobného utahování měnových šroubů – a třeba i souvisejícího růstu sazeb hypotéčních úvěrů v ČR – bez ohledu na to, že se dnes ČNB ještě rozhodla vyčkávat.

Opatrnický a vyčkávací postup se však ČNB může vymstít. Sama připouští, že na nemovitostním trhu se nafoukla bublina. Když dnes mohla podniknout další nutný krok k jejímu propíchnutí, zalekla se. Toho můžeme v budoucnosti hořce litovat, stejně jako litovali mnozí Američané v roce 2008 – když splaskla tamní nemovitostní bublina –, že americká centrální banka nebyla v předchozích letech důraznější se zvyšováním úrokových sazeb.  

Lukáš Kovanda, Ph.D.
ekonom

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…