Milan Barna: Proč se Ivan David nestane miláčkem médií a favoritem Václava Moravce

23.11.2019 21:38

Psychiatr a politik SPD si nemyslí, že se „u Kábulu bojuje za Prahu“. Nepatří ani mezi pražské rusofoby, jeho hodnocení Ruska je naopak vyvážené. Našlo by se toho ostatně víc, v čem leží mainstreamu v žaludku.

Milan Barna: Proč se Ivan David nestane miláčkem médií a favoritem Václava Moravce
Foto: Archiv ID
Popisek: MUDr. Ivan David, europoslanec za SPD

V rozhovoru, který vyšel pod titulkem „Věříte teoriím spiknutí? Spílají vám proto do hlupáků? Europoslanec David z SPD má konspirace za hotovou věc“ (k přečtení zde) se známý český psychiatr a evropský politik vyslovil k opravdu široké škále témat. Je málo otázek diskutovaných v současných mediích, které by nebyly alespoň částečně zmíněny. Byla mj. probrána propaganda, cenzura, rozdíly mezi minulým (komunistickým) režimem a tím současným, naše zaostávání za rozvinutými zeměmi, možnosti cestování a jejich důsledky, zákaz KSČ a privatizace.

Vy jste se, milostivá paní Unie, tak změnila!

Obzvláště zajímavé jsou názory Ivana Davida na vstup Česka do NATO a úloha této organizace v současném světě. Zcela mimo standardní vyjádření většiny ostatních politiků –příslušníků „mainstreamu“– nevidí David české členství příliš pozitivně a účast našich profesionálních vojáků v amerických misích neoslavuje. Zřejmě si také nemyslí, že se „u Kábulu bojuje za Prahu“. Podle způsobu, jakým popisuje roli dnešního Ruska, nepochybně nepatří mezi pražské rusofoby, jeho hodnocení je naopak věcné, střízlivé a vyvážené. Značně negativně také posuzuje naše začlenění do Evropské unie, která se podle něj významně liší od té, do které jsme vstupovali v roce 2004. V této otázce se evidentně rozchází s některými ekonomy, neboť EU považuje za překážku našeho rozvoje a dohánění vyspělých ekonomik. Domnívá se, že evropské instituce nás záměrně udržují na nízkém stupni ekonomického rozvoje tak, abychom sloužili jako svého druhu kolonie ve vztahu k bohatým západoevropským zemím. Ve zbývající části interview se seznámíme s názory Ivana Davida a SPD na Lisabonskou smlouvu, na vypořádání se s divokými privatizacemi devadesátých let, Visegrádskou čtyřku, migraci a vliv Číny v Evropě.

Při celkovém pohledu na tento obsáhlý rozhovor můžeme shrnout, že nejzajímavější a od mainstreamu nejvzdálenější jsou Davidovy názory na „ruské nebezpečí“ a další osud EU a USA. Kvůli těmto pasážím prozrazujícím originální a nezávislé myšlení se zcela jistě nestane miláčkem veřejných medií ani častým hostem talkshow Václava Moravce.

Milan Barna

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

13:57 Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

Čínský automobilový průmysl narazil na odbytovou bariéru spalovacích motorů. V největších čínských m…