Minuta demokracie: Kdo hlídá váš bilion?

24.05.2016 10:49

Státem a samosprávami protečou každý rok zhruba 2 biliony korun. Jsou to veřejné prostředky, jde tedy i o vaše peníze. Na polovinu z nich dnes dosáhne nezávislá kontrola NKÚ. Druhá polovina zůstává zatím bez nezávislého auditu.

Minuta demokracie: Kdo hlídá váš bilion?
Foto: Rekonstrukce státu
Popisek: Rekonstrukce státu

Nyní se to může změnit, ale senátoři zákon nechtějí schválit. Napište klíčovým politikům vládní koalice, že nechcete, aby #VášBilion zůstal další roky bez kontroly.

BILION BEZ KONTROLY? - veřejná debata o rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu 

Přijďte dva dny před hlasováním na veřejnou diskuzi se zástupci českého a slovenského NKÚ i zástupci jednotlivých politických stran.

Kdy: úterý 24.5.2016 od 19:30
Kde: Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1, sál č. 205 (druhé patro)

Podrobnosti v pozvánce.

VIDEO MINUTY DEMOKRACIE


Poslanec Evropského parlamentu Stanislav Polčák /STAN/ v roce 2012 ještě jako poslanec českého parlamentu navrhoval rozšíření nezávislé kontroly na všechny veřejné prostředky. Podívejte se na rozhovor, kde popisuje, že změna Ústavy není kosmetická záležitost a proč si autoři současné úpravy "naběhli" na odpor starostů.
"V tuto chvíli, pokud obec (například Praha) na nějakou akci sdílela prostředky (evropské, státní a vlastní prostředky), tak kontrola nikdy nemohla být provedena komplexně. Nešlo totiž kontrolovat použití „vlastních“ prostředků (byť jde ve skutečnosti o prostředky veřejné, jež jsou obci svěřeny pouze do správy, aby mohla zajišťovat potřeby svých občanů). A není třeba mít velkou fantazii, aby bylo zřejmé, že právě zde se vytvářel prostor, odkud šly peníze vyvádět, převádět, odklánět… Nemyslím si, že by starostové z Horní Dolní museli mít obavy z vyčerpávajících kontrol NKÚ, dovedu ale pochopit, že pro „politické podnikatele“ musí být rozšíření pravomocí NKÚ hodně nepříjemné."

politoložka Vladimíra Dvořáková

Co se odehrálo kolem zákonů, které sledujeme, i u partnerských organizací 

  • Podle Vladimíry Dvořákové se při hlasování o NKÚ  bude „lámat chleba“ a rozhodovat o podobě naší demokracie mnohem více, než ji mohla ovlivnit návštěva čínského prezidenta, Kalouskův boj za nezávislý Tibet či Haškovo souznění s „nočními vlky“.
     
  • NKÚ - Rukojmí, které nikdo nechce zachraňovat: Senátoři drží zákon jako rukojmí, o které ale nikdo nemá zájem. Také vládě zapomněli říct, jaké chtějí výkupné a kdy ho má vláda předat, píšeme v blogu
  • Kontrolu chceme, ale je to jediná možnost, jak vydírat vládu, uvedli během projednávání ve výborech někteří senátoři, kteří vystupují proti rozšíření pravomocí NKÚ:

    "Já se nebráním tomu, aby nás kontroloval NKÚ. Jsme ale rukojmím kontrol. Když povolíme teď, už se jejich omezení nikdy nedočkáme." /senátor Pavel Eybert - ODS/

    "Jediný způsob, jak vládu donutit omezit nadbytečné kontroly na obcích, je zamezit jí dojít k nějakému cíli. V tomto případě je to bohužel rozšíření pravomocí NKÚ. To je reálná politika." /senátor Miloš Vystrčil - ODS/

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…