Miroslav Novák: Podíl nezaměstnaných osob (únor)

09.03.2020 16:16

Podíl nezaměstnaných osob v únoru poklesl na 3,0 % z lednových 3,1 %. Aktivita na pracovním trhu je v únoru obecně nižší a statistika nezaměstnanosti je zatížena negativní sezónností. V letošním únoru to však úplně neplatilo, protože letošní teplá zima přeje například stavebním pracím.

Miroslav Novák: Podíl nezaměstnaných osob (únor)
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Domácí ekonomika na začátku letošního roku pravděpodobně dále mírně zpomalovala a některé podniky, především ty průmyslové, snižovaly zaměstnanecké stavy. Pozitivem v tomto směru je, že poptávka ze strany neprůmyslových podniků po nových zaměstnancích zůstává zatím silná.

V souhrnu situace na pracovním trhu zůstává na začátku letošního roku i nadále příznivá s vysokým počtem nabízených volných pracovních míst (351,6 tis. – historický rekord), který výrazně převyšuje počet nezaměstnaných (227,4 tis.). Míra nezaměstnanosti v Česku je rovněž stále suverénně nejnižší v rámci zemí Evropské unie.

Pracovní trh se v současnosti pohybuje na svých limitech. Nezaměstnanost vyjádřená podílem nezaměstnaných osob je rekordně nízká a možnost jejího dalšího poklesu je s ohledem na zpomalující ekonomiku v podstatě vyloučená. Navíc se ze strany některých firem začínají objevovat signály slabší poptávky po nových zaměstnancích.

Struktura volných pracovních míst se zatím významněji nemění. I nadále převažuje poptávka po méně kvalifikovaných pracovnících jako jsou montážní dělníci či pomocní pracovníci ve výrobě a ve stavebnictví. Vysoká poptávka zůstává ze strany firem i po řidičích nákladních vozidel, svářečích či skladnících.

V průběhu letošního roku lze očekávat stagnaci sezónně očištěné nezaměstnanosti a pozvolný úbytek nabídky volných pracovních míst. Podíl nezaměstnaných osob se v souhrnu za celý letošní rok bude pohybovat lehce pod 3 %.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

16:40 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

Každý zná Karla Kryla jako písničkáře, ale už méně jako básníka, natož autora drobnějších próz, psan…