Ondřej Houska: Nová Evropská komise se nesmí stát rukojmím europoslanců

23.10.2014 8:57

Nový předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker má před sebou mimořádně těžký úkol. Dokonce se dá říct, že tak těžký, jako snad nikdo z jeho předchůdců.

Ondřej Houska: Nová Evropská komise se nesmí stát rukojmím europoslanců
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Zprávy o zhoršující se ekonomické situaci nebo o stoupající nespokojenosti občanů s Evropskou unií zachytil asi každý. Od nové Komise tak někteří očekávají vyřešení všech těchto problémů, jiní zase bijí na poplach před tím, že plánuje další evropský centralismus.

Složení nové Komise vůbec není špatné. Třeba na postech eurokomisařek pro hospodářskou soutěž a obchod nebo v roli některých místopředsedů má Juncker ve svém týmu velmi kvalitní osobnosti. Otázkou ale je, nakolik bude nová Komise konat podle svého nejlepšího přesvědčení a nakolik se stane rukojmím Evropského parlamentu.

Jean-Claude Juncker se do křesla předsedy Komise dostal jakožto hlavní kandidát Evropské lidové strany na základě umělého a pochybného principu vymyšleného europoslanci, že by si šéfa Komise měli lidé volit přímo v evropských volbách.

Evropský parlament, věren své dlouholeté snaze zvyšovat za každou cenu své vlastní pravomoci, toho jistě bude chtít využít. Jeho lídři už upozorňují, že se jim nová Komise musí neustále zodpovídat a čekají od ní návrhy na další a další prohlubování evropské integrace.

To by ovšem byla voda na mlýn těm, kteří se nám snaží namluvit, že Brusel chce řídit naše životy takříkajíc od A do Z.

To ale neznamená, že můžeme dát za pravdu hlasům, podle kterých evropská politická elita ignoruje stoupající nespokojenost lidí a přichází jen se starými a zdiskreditovanými řešeními, která nahrávají extremistům.

Je příznačné, že tato kritika přichází třeba od britských konzervativců nebo české ODS, tedy od stran, které v evropských volbách drtivě prohrály. Právě na příkladu britských konzervativců je přitom nejlépe vidět, jak je neúčinné a nebezpečné podbízet se populistům a snažit se přejímat jejich politickou agendu.

Suma sumárum, nezbývá než čekat, s čím nová Evropská komise přijde. Bylo by ale naivní myslet si, že může udělat něco podstatného pro vyšší hospodářský růst nebo třeba snížení nezaměstnanosti.

To vše je na zodpovědnosti jednotlivých členských zemí. Brusel totiž zdaleka není všemocný, ač o něm tak leckdy mluví jak euroskeptici, tak eurofederalisté.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Ukrajina

Dobrý den, co si myslíte o novém mobilizačním zákonu na Ukrajině? A měli bychom ,,vyhostit" Ukrajince, kterých se to týká? Mně to přijde nehumánní, Češi v minulosti (např. za okupace) taky ve velkém emigrovali a podle všeho se ani teď nehrnou do armády, a to nejsme ve válce. Ani já bych do války své...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Nekonečná kauza Čapí hnízdo

11:34 Zdeněk Jemelík: Nekonečná kauza Čapí hnízdo

Dne 10.května 2024 jsem se na internetu seznámil s obsahem odvolání, jež v kauze Čapí hnízdo podal ž…