Ondřej Konrád: Padá-li Dalík, jak to bude s expremiérem?

08.10.2012 18:51

Často citovaná věta Mirka Topolánka určená Marku Dalíkovi (údajně ovšem z policejního odposlechu), tedy: „Každopádně s tebou stojím a padám,“ se zdála vyjadřovat takřka vše o vztahu někdejšího premiéra s obratným lobbistou.

Ondřej Konrád: Padá-li Dalík, jak to bude s expremiérem?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mirek Topolánek

Topolánkovi musel o dost mladší a dravý Dalík hodně imponovat a zřejmě od své pravé ruky přebíral i něco ze životního stylu i vyjadřování tajemných zbohatlíků. Čas ovšem ukázal, že úvodní výrok platí také naopak, neboť po Topolánkově vynuceném odchodu z vysoké politiky se i Dalík prakticky vytratil a jen občas do médií utrousil, že je z tuzemských poměrů znechucený a uvažuje o tom, že se usadí v některé jiné zemi.  

Možná se k tomu skutečně chystal, ale mezitím ho policie zatkla a obvinila. Zda se ocitne také ve vazbě, uvidíme v nejbližších hodinách. A to nás ovšem už potřetí vrací k onomu Topolánkovu vyznání a opět v jeho původním smyslu: padá-li nyní Dalík, jak to bude s expremiérem? Což také bylo během pondělí nejčastěji probírané téma na internetových serverech.  

A logicky, protože když je Dalík obviněn z pokusu o podvod tím, že si řekl roku 2007 během jednání o nákupu obrněných transportérů Pandur, při účasti náměstka ministryně obrany Martina Bartáka i zástupce zprostředkovatele zakázky, tedy firmy Omnipol, o úplatek ve výši skoro půlmiliardy korun, těžko tak činil čistě na vlastní pěst. Ledaže by úplně zešílel a považoval by za lunatiky také rakouské výrobce.  

Jinými slovy, musel vystupovat jako kdosi, kdo dokáže věc zařídit a vzhledem k jeho blízkosti s premiérem lze usuzovat, že jaksi garantoval Topolánkův souhlas. Ostatně, a to je podstatné, jak jinak, než coby neoficiální emisar předsedy vlády se na rokování v úzkém kruhu vůbec mohl ocitnout?  

Zatím víme, že Dalíka policisté viní z pokusu o podvod, tedy že sliboval cosi, na co neměl žádné pověření. Vycházejí přitom ze svědectví jednoho z manažerů firmy Steyer. Do jaké míry dostačujícího, a zda jediného, není známo. Ale váhu mu vyšetřovatelé podle všeho přičítají, jinak by si asi netroufali kráčet vstříc blamáži a mají za sebou jak přímo dozorujícího státního zástupce Jana Kořána (spadá pod něj i případ letounů CASA), tak šéfovou Vrchního pražského zastupitelství Lenku Bradáčovou.  

Ostatně, že k výslechu Rakušana českými vyšetřovateli před nedávnem konečně došlo, je jistě důsledkem změny ve vedení pražského vrchního zastupitelství, to předcházející bylo naopak v podezření, že se kauzu pokouší zamést pod koberec. Bradáčová ani Kořán ovšem nyní zatím říkají jen minimum, a už vůbec se nevyjadřují k případné Topolánkově roli.  

Na prvý pohled by mohlo jít o obdobu případu někdejšího tajemníka premiéra Grosse: Zdeněk Doležal si za zprostředkování schůzky na téma privatizace Unipetrolu řekl zájemcům o okřídlených „pět v českých na stole“, neboli o pět milionů korun. Jak známo, Doležal, který ale zřejmě v té chvíli už nic zařídit nemohl, nakonec vyvázl jen s podmínkou.  

Kauza Pandurů je ovšem přece jen těžší kalibr, vždyť jen Doleželem požadovaná suma je v porovnání s Dalíkovými údajnými osmnácti miliony eur takřka pakatel. Pokud Dalík skutečně vyřkl takovou částku, pak by se pravděpodobně musela rozpustit na různé adresy, včetně některých na ministerstvu obrany. A legitimní je i úvaha, zda část neměla mířit do černého fondu ODS.  

O čemž samozřejmě opozice může a nejspíš i bude spekulovat v předvečer krajských voleb, před kterými vládní koalici zasáhla také rezignace ministra práce Jaromíra Drábka v souvislosti s korupcí jeho prvního náměstka Šišky. Sociální demokraté si aspoň nemohou po Rathově případu naříkat, že policisté měří toliko jedním metrem.  

V dané chvíli ovšem víme o závažnosti Dalíkova obvinění pořád ještě málo, jen že mu hrozí až deset let vězení, což by jej samozřejmě mohlo přimět ke spolupráci s vyšetřovateli. Ale to zároveň automaticky neznamená, že expremiérův fámulus jednal podle pokynů svého šéfa. Konec konců, vláda nakonec koupi Pandurů schválila a uskutečnil se, zatímco inkriminovaný úplatek se nerealizoval. Možná ale jen proto, že se to na rakouské straně zadrhlo.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu 6 Názory a argumenty
Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Mafiozní manipulace před volbami do EP pokračují

15:57 Jiří Paroubek: Mafiozní manipulace před volbami do EP pokračují

Zdá se, že mainstreamové agentury pro výzkum veřejného mínění tvoří nerozbornou jednotu.