Petr Dufek: Evropský průmysl podporuje růst i inflaci

14.03.2017 13:03

Po slabším prosinci se průmysl v eurozóně vrátil zpět ke svižnějšímu růstu. Oproti prosinci se jeho produkce zvýšila o 0,9 %, a to především díky vyššímu výkonu energetiky a výroby kapitálových statků. V meziročním vyjádření sice tempo vypadá jako velmi slabé, avšak vychází z vysokého srovnávacího základu, a tak podstatnější je samotný trend výroby.

Petr Dufek: Evropský průmysl podporuje růst i inflaci
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Už minulé indexy nákupních manažerů naznačily, že průmysl vstoupil do nového roku v dobré kondici. PMI se po silném lednu dále vyšplhal nad 55 bodů a v Německu se dokonce dostal na téměř šestileté maximum. Pomáhá mu především rostoucí domácí i zahraniční poptávka a nepochybně i slabší euro. Solidní růst vykazují především země se silnou pozicí automobilového průmyslu (vč. ČR), kde se daří vést se na více než tři roky trvající vlně zájmu o nové vozy. V tomto směru se situace dokonce zlepšuje i v Itálii a ve Francii, kde se průmysl jen s obtížemi odrážel ode dna, nicméně stále ve srovnání s léty před recesí zaostává o cca 20 %, respektive 10 %. 

Průmysl by se tak měl v letošním roce v eurozóně výrazněji podílet na ekonomickém růstu, snižování nezaměstnanosti a tolik vyhlížené inflaci, kterou se ECB snaží svojí nekonvenční politikou v eurozóně probudit. Rostoucí ceny průmyslových vstupů a výstupů se už začínají pozvolna projevovat v inflaci (viz dnešní německá inflace 2,2 %), nicméně ani tak zřejmě nepřimějí ECB k brzké změně její expanzivní politiky. K určitému obratu, alespoň v komunikaci centrální banky, zřejmě dojde až na podzim, tedy poté, co odezní polická rizika pramenící z voleb v největších unijních zemích. 

Pro úplnost lze dodat, že výsledky českého průmyslu přijdou na řadu až zítra. Předpokládáme, že v lednu se tuzemskému průmyslu dařilo výborně (+7 %), a to opět především díky expandující výrobě osobních automobilů. 

Autor je finanční analytik.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Soudci proti ministrovi

11:24 Zdeněk Jemelík: Soudci proti ministrovi

Když jsem si na České justici dne 3. května 2024 přečetl článek Petra Dimuna „Nebezpečné a destabili…