Petr Dufek: Za inflací stojí drahé potraviny

09.08.2017 11:34

Inflaci opět táhnou nahoru především potraviny. Za poslední měsíc se jejich ceny zvýšily o 0,9 %, meziročně si za ně připlácíme v průměru šest procent a jsou tak nejvyšší v historii. Asi nejviditelnějším reprezentantem dražších potravin je máslo, jehož cena se za poslední rok zvýšila o téměř 45 %.

Petr Dufek: Za inflací stojí drahé potraviny
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Na červencové meziměsíční inflaci se vedle potravin podílely zejména vyšší sezónní ceny dovolených a alkoholu. Levnější naproti tomu byly pohonné hmoty, v jejichž cenách ještě dozníval vliv levnější ropy a slabého amerického dolaru.

Meziroční inflace cílovaná centrální bankou se aktuálně dostává na 2,5 %, kde byla naposledy v prvním čtvrtletí letošního roku. Z jejího rozkladu je zřejmé, že téměř polovinu inflace zajistily dražší potraviny. Vedle toho si stále více musejí lidé připlácet za bydlení, respektive nájemné a služby s bydlením spojené. Dozvuky EET spolu s vyššími cenami potravin se pak následně ještě dále promítají do cen v restauracích, kde jsou aktuálně ceny vyšší o šest procent.

Asi nepřekvapí, že zatím domácnosti mohou ušetřit za dováženou elektroniku a zejména pak za mobily. A to se ještě v cenách nejspíše plně neprojevilo výrazné posílení koruny vůči americkému dolaru a rovněž její tříprocentní posílení vůči euru.

Pokud půjdeme po rekordech, tak nejenom ceny potravin dosahují nejvyšších hodnot, ale rekordní jsou i ceny v rámci dalších skupin spotřebitelského koše. Jde především o alkohol a cigarety, bydlení, stravování a ubytování. Dodáváme, že časová řada sahá až do roku 1995.

Inflace se nejspíše udrží v blízkosti současných hodnot i v dalších měsících. I nadále ji budou „řídit“ především potraviny, jejichž ceny odrážejí rostoucí náklady v potravinářském průmyslu. Současně je třeba počítat i s dalším růstem nákladů na bydlení, který bude vycházet především od dražšího nájemného. K růstu cen ovšem už nejspíše přispívá i silná spotřebitelská poptávka, kterou reprezentují rekordní maloobchodní tržby.

Z pohledu ČNB se inflace vyvíjí podle očekávání (v souladu s prognózou), což znamená, že centrální banka nemusí podnikat v nejbližších měsících žádnou další akci poté, co minulý týden zvýšila své úrokové sazby.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…