Petr Hartman: První test rodící se koalice

27.11.2013 21:40

Rodící se vládní koalice prošla prvním testem soudržnosti úspěšně. Řeč není o prakticky manifestační volbě předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka, ale o výběru místopředsedů. Jaroslava Jermanová i Pavel Bělobrádek získali hned v prvním kole výrazně více hlasů, než kolik potřebovali.

Petr Hartman: První test rodící se koalice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová předává předsednické křeslo Janu Hamáčkovi

Čísla 151 respektive 133 jsou dokonce vyšší než součet všech očekávaných koaličních poslanců ve sněmovně. Těch je momentálně 110, protože jeden z kandidátů hnutí ANO se vzdal mandátu ještě před složením slibu a zatím jeho místo nezaujal náhradník.

Volba byla tajná, proto se lze pouze dohadovat o tom, kdo jednotlivé kandidáty skutečně podpořil. V případě Bělobrádka to snad byli všichni zástupci hnutí ANO, byť na adresu KDU-ČSL padala z jejich úst poměrně ostrá slova kvůli sporům o další osud lustračního zákona. Tato rozepře se nepromítla do ustavování vedení dolní parlamentní komory. Přesto volba Pavla Bělobrádka může fungování předpokládané koalice zkomplikovat.

Tím, že se předseda lidovců ocitl ve vedení sněmovny, se snížila pravděpodobnost, že by mohl být součástí nové vlády. Nedošlo by k tomu poprvé v historii České republiky. V době, kdy byl premiérem Jiří Paroubek, zůstal tehdejší šéf křesťanských demokratů Miroslav Kalousek mimo kabinet. Tím se vyostřilo napětí mezi oběma stranami a sociální demokraté často využívali k prosazení svých záměrů ve sněmovně opoziční komunisty. Zároveň lidovci před volbami manévrovali a podle momentální situace se buďto k aktivitám vlády hlásili, nebo je naopak ústy svého předsedy ostře kritizovali.

To vše nepřispívalo ke stabilitě kabinetu. Nyní by se situace mohla zopakovat. Pochopitelně za předpokladu, že se ČSSD skutečně dohodne s hnutím ANO a s KDU-ČSL. Vysoký zisk komunistického kandidáta při volbě místopředsedů sněmovny ukazuje, že by KSČM mohla představovat záložní variantu. Ostatně i v době pokročilého vyjednávání o nové vládě dochází nadále k dvoustranným jednáním mezi Babišovým ANO a sociálními demokraty. Což není úplně obvyklé a lidovce to při vyjednávání znevýhodňuje.

Neobsazeno zůstalo čtvrté místopředsednické křeslo, které může být rovněž využito při dohadování o nové vládě. Například v momentu, kdyby si sociální demokraté s hnutím ANO vyhodnotili, že by stáli o podporu poslanců Okamurova Úsvitu. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…