Petr Hartman: Sobotka obhájil post předsedy ČSSD. Nikdo se ani nepostavil

15.03.2015 7:30

85 : 100 – takové je skóre souboje mezi Bohuslavem Sobotkou a Andrejem Babišem. Uvedená čísla vyjadřují podporu, kterou získali od svých stranických kolegů v momentu, kdy se volil předseda sociální demokracie, respektive hnutí ANO.

Petr Hartman: Sobotka  obhájil post předsedy ČSSD. Nikdo se ani nepostavil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Oba dva se nemohli přímo konfrontovat s alespoň jedním jediným protikandidátem. Nikdo nenašel motivaci se jim postavit. 

Jednalo by se totiž o předem prohraný boj. Chtějí-li sociální demokraté mít i nadále premiéra, museli do čela strany prosadit úřadujícího předsedu vlády Bohuslava Sobotku. 

Zároveň ho nemohli včele ČSSD potvrdit těsnou většinou. Ta by vypovídala o tom, že Sobotkova pozice ve straně slábne a je otázkou času, kdy skončí a tím přestane být premiérem.

V jednom z novinových rozhovorů několik týdnů před sjezdem připustil prezident republiky Miloš Zeman, že v případu konce současné vlády by nový kabinet nemusel sestavovat premiér z řad ČSSD. 

Konkrétně v této souvislosti zmínil předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, pochopitelně za podmínky, že by byl schopen ve sněmovně dát dohromady potřebnou většinu. Tím připomenul delegátům, že by se neměli rozmýšlet, zda pro Sobotku zvednou ruku.

Ostatně jejich rozhodování nebylo příliš složité nejenom kvůli tomu, že existoval jediný kandidát. Pod Sobotkovým vedením se sociálním demokratům sice podařilo jen těsně vyhrát sněmovní volby, ale tento zisk dokázal proměnit ve vládnutí, což se nepodařilo například Jiřímu Paroubkovi. 

Ten je dosud v polistopadové historii nejúspěšnějším předsedou, měřeno pochopitelně počtem hlasů, které získal při volbě šéfa strany. V roce 2006 ho podpořilo necelých 92 procent delegátů.

Dosavadní fungování kabinetu je zatím prosto skandálů, které by narušovaly koaliční soudržnost. Po nástupu k moci se vláda zaměřila spíše na plnění slibů typu valorizace důchodů, rozšiřování sociálního systému a podobně. Kontroverznější témata odložila. 

Sobotkovi se rovněž dařilo manévrovat v citlivých zahraničně politických problémech, ve kterých se oficiální stanovisko země liší od postojů části sociálních demokratů.

Po kontroverzní lánské schůzce, které měla přispět k pádu Sobotky, se jeho pozice posílila. Neobratný pokus lidí kolem Michala Haška paradoxně přispěl k tomu, že se strana nevěnovala důkladnější analýze svého volebního výsledku a razantnímu nástupu hnutí ANO. 

Zkrátka v tuto chvíli neexistuje důvod, proč by se neměl Bohuslav Sobotka opírat o výraznou podporu svých stranických kolegů. Výsledek voleb předsedy strany to názorně potvrdil. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…