Rudolf Polanecký: Rozdíl mezi obsazením ČSR a Krymu? 75 let

07.03.2014 21:29

15. března 1939 obsadil Hitler svými vojsky území Čech a Moravy, když den předtím se odtrhlo Slovensko. Na přelomu února a března 2014 obsazuje Putin svými vojsky Krym.

Rudolf Polanecký: Rozdíl mezi obsazením ČSR a Krymu? 75 let
Foto: www.kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

V obou případech vidím jasnou paralelu. Záměrně pomíjím Hitlerovu zvrhlou ideologii o nadřazeném německém národě. V obou případech jde o zabrání území patřící jinému státu, který nemá jak se bránit a mezinárodní společenství se zmůže sotva na pár opravdu ostrých nót.

Připomeňme si naši historii. Hitler oznámil 15. 3. 1939 v 1:15 prezidentu Československa Háchovi a ministrovi zahraničí Chvalkovskému, že vydal rozkaz armádě obsadit české země a připojit je ke Třetí říši. Göring hrozil masivním bombardováním měst. Německá vojska obsadila české území bez odporu.

Národní listy 15. 3. 1939 napsaly: „Vůdce vydal toto provolání: Německému lidu! Před několika měsíci bylo Německo nuceno vzíti v ochranu své soukmenovce žijící v uzavřených skupinách proti nesnesitelnému teroru Česko-Slovenska a v posledních nedělích se objevily zvýšenou měrou stejné případy. Od neděle vznikly na četných místech pusté výtržnosti, jimž však nyní znovu padli za oběť četní Němci. Každou hodinou se množí volání o pomoc postižených a pronásledovaných. Abych nyní konečně odstranil toto ohrožování míru, rozhodl jsem se poslati, počínaje dneškem do Čech a na Moravu německé vojsko.“

Píše se rok 2014 a na Ukrajině probíhá zprvu nenásilná demonstrace trvající po tři měsíce na protest proti prezidentovi a vládě. Poté, co začali mizet lidé z řad opozice a například Dmytro Bulatov byl s velkou pravděpodobností podroben mučení, se začala opozice radikalizovat. Výsledek známe. Došlo ke svržení vlády a prezidenta. Ukrajinský parlament zbavil prezidenta Janukovyče funkce a prokuatura ho stíhá za mnohonásobnou vraždu, když z jeho rozkazu střílela policie do demonstrantů ostrými náboji. V akci byli rovněž ostřelovači. Mrtví jsou i na straně policie.

V tomto okamžiku, kdy se vlády dočasně ujímá opozice, vyhlašuje Krym neposlušnost Kyjevu. Hned se objevily „zvací dopisy“, aby tamní ruské obyvatelstvo bylo chráněno ruskými vojsky. Putin žádá ruský parlament o svolení nasadit vojska na území Ukrajiny. V jeho žádosti parlamentu stojí:

„V souvislosti s mimořádnou situací na Ukrajině, ohrožením životů občanů Ruské federace, našich krajanů a příslušníků ozbrojených sil Ruské federace na ukrajinském území v Autonomní republice Krym (…) podávám návrh na použití ozbrojených sil Ruské federace na území Ukrajiny až do normalizace sociopolitické situace v této zemi.“

Vše je ospravedlňováno ochranou ruských občanů, přičemž jsou ruské pasy na Krymu rozdávány na požádání i rozpuštěným jednotkám Berkut a jsou nabízeny i ukrajinským vojákům a policistům s tím, že vlastnictví ruských pasů jim zaručí místo v ruské armádě a policii.

Zatímco Hitler napochodoval na území Čech a Moravy v plné parádě, Putinovy jednotky na území ukrajinského Krymu působí bez označení a jejich velitel Turčeňuk, zástupce náčelníka ruského jižního vojenského okruhu, dává ultimatum ukrajinským vojákům, aby se vzdali a zbraně odložili do skladů.

Turčeňuk novinářům řekl, že příkaz k zahájení operací vydal prezident Putin po konzultaci se sesazeným Janukovyčem. Později své prohlášení poopravil s tím, že ruské jednotky jsou na poloostrově na žádost místní autonomní vlády.

Nám nikdo v roce 1939 nepomohl. Domnívám se, že stejný osud čeká i Ukrajinu. Kdyby se Putin rozhodl zajezdit si tanky po Kyjevě, nikdo mu v tom nezabrání. Stejně jako nikdo nezabránil tomu, aby podobným scénářem postupoval na území Gruzie Medvěděv.

Ukrajina v dosavadní podobě už de facto neexistuje. Můžeme jen čekat, zda se Putin spokojí jen s Krymem, nebo zabere i východní část Ukrajiny, popřípadě Ukrajinu celou. Ukrajinský premiér Jaceňuk prohlásil, že se Ukrajina nikdy nevzdá. Zde nebude žádného vítěze, jen a jen poražených. Nejvíce to odnese řadový občan, protože jestliže dojde k přímému ozbrojenému střetu, tak právě takový člověk bude umírat kvůli imperiálním choutkám vládce Kremlu.

Ba co horšího, konflikt se může snadno rozšířit a humanitární katastrofa je na obzoru. Z Ukrajiny budou utíkat statisíce lidí, kteří naberou směr západ. Bude-li válka, dotkne se celé Evropy, ne jen území Ukrajiny. Vladimir Putin má zbytnělé ego a snad jedině tady je cesta, jak odvrátit takřka nevyhnutelné.

Už teď dostává jednu morální facku za druhou. Zrušení summitu G8 je jednou z nich. Jenže jako každý autoritářský vládce si i Putin vše zdůvodní tak, že on bude tím správným a ostatní těmi špatnými. Paralela mezi Hitlerem a Putinem existuje. Stejné mocenské ambice, stejná dobyvačná chuť, stejné pohrdání jinými.

Tato vzniklá situace je velice nebezpečná. To potom může kdejaký ostrůvek, kde má ruské občanství většinu, žádat Kreml o pomoc a Putin ochotně poskytne bratrskou pomoc svými vojsky. Koneckonců máme svou zkušenost s Brežněvem. A z těchto všech důvodů nechápu slepotu těch, kteří se Putina zastávají.

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: eportal.parlamentnilisty.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Konec kauzy Vrbětice

15:22 Petr Hampl: Konec kauzy Vrbětice

Denní glosy Petra Hampla.