Stanislav Kliment: Slovák Mikloš do ukrajinské vlády?

29.03.2016 19:29

Bývalý slovenský vicepremiér, ministr privatizace a nakonec ministr financí Ivan Mikloš vyslovil předběžný souhlas s účastí v ukrajinské vládě. Slovenská média uvedla Miklošova slova, že o tomto angažmá již jednal s prezidentem Petro Porošenkom a zřejmě budoucím premiérem Volodymyrem Hrojsmanem.

Stanislav Kliment: Slovák Mikloš do ukrajinské vlády?
Foto: plus.google.com
Popisek: Prezident Ukrajiny Petro Porošenko

Problematickým je, že Ukrajina by pravděpodobně kvůli Miklošovi musela změnit zákonodárství. Dosud totiž členem vlády může být pouze občan Ukrajiny. V dosavadních případech cizinců ve vládě jim občanství bylo uděleno dekretem prezidenta. Slovenská legislativa umožňuje pouze jedno občanství. V případě, že by Mikloš přijal občanství ukrajinské a nepožádal – což zákon umožňuje – o výjimku, automaticky by o slovenské občanství přišel. Možnost, že by o slovenské občanství ztratil, je však podle Mikloše pro něj osobně nepřijatelná.

Očekává se, že během týdne padne vláda Arsenije Jaceňuka, která v parlamentu ztratila podporu. V čele kabinetu by měl být předseda parlamentu V. Hrojsman, kterého prosazuje prezident Porošenko. V parlamentní funkci by ho zřejmě v rámci kompromisu vystřídal Jaceňuk. Kromě vládních funkcí byl I. Mikloš také místopředsedou Slovenské demokratické a křesťanské unie – Demokratické strany. Po tragických volebních výsledcích v roce 2012 ji společně s Mikulášem Dzurindou opustil.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

15:22 Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

Na 1. května 2024 připadá 20. výročí našeho vstupu do Evropské unie. Náš veřejný a mediální prostor …