Štěpán Křeček: Black Friday je plný podvodů

28.11.2020 11:07

„Lidé by při nákupech neměli sledovat jen výši slev. Ty jsou totiž mnohdy zavádějící. Spíše by se měli orientovat podle koncových cen, které je vhodné srovnávat na internetu s nabídkami u dalších obchodníků,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Black Friday je plný podvodů
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

Ve Spojených státech je zvykem vyrazit po svátku Díkůvzdání do obchodů na nákupy. Obchodníci se toho pokouší využít marketingovou akcí Black Friday. Ta výrazně navyšuje jejich tržby. Obrazně řečeno můžeme říct, že se obchodníci snaží dostat ze záporných červených čísel do kladných černých čísel.

Anketa

Jste pro otevření obchodů a restaurací?

59%
41%
hlasovalo: 21549 lidí

Popularita Black Friday se postupně rozšířila za hranice Spojených států a dorazila i do České republiky. Naše pojetí Black Friday se však výrazně liší od amerického. Mnohé české obchody nemají Black Friday pouze jeden den, ale slaví ho delší období. Mnohdy přitom deklarují, že levnější ceny až do Vánoc již nebudou. Odlišností, na které si v České republice musíme dát pozor, je však daleko víc.

Obchodníci se bohužel dopouštějí celé řady podvodů. Zákazníci by si určitě měli dát pozor na výpočty deklarovaných slev. Některé produkty se totiž nikdy neprodávaly za původní přeškrtnuté ceny. Ty jsou v některých případech jen smyšlené, aby vytvářely dojem obřích procentuálních slev. Jinými slovy některé obchody fiktivně navyšují své původní ceny, aby vzápětí mohly ohromit zákazníky výrazným cenovým rozdílem.

Dalším prohřeškem obchodníků bývá, že využívají doporučenou maloobchodní cenu k výpočtu slevy. Když se však podíváme na údaje přímo u výrobců, zjistíme, že nekorespondují s tím, co deklarují obchodníci. V minulých letech rovněž byly zaznamenány případy, kdy údajně výhodné a časově omezené nabídky byly po ukončení Black Friday ještě více zlevněny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.