Štěpán Křeček: Inflace se dostala mimo toleranční pásmo

10.12.2019 13:44

„Rostoucí mzdy v soukromém sektoru, platy ve veřejném sektoru a důchody v systému sociálního zabezpečení pomáhají navyšovat životní úroveň lidí. Zároveň však vedou k růstu spotřebitelských cen. Lidé, kterým se v posledních letech nenavýšily příjmy, se mají reálně hůře,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Inflace se dostala mimo toleranční pásmo
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

„Pečení vánočního cukroví se prodraží. Ceny mouky a cukru raketově vzrostly. Obchodníci využívají zvýšené poptávky v adventním čase a navyšují ceny zboží a služeb,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Meziroční míra inflace v listopadu letošního roku vzrostla o 3,1 procenta, což bylo o 0,4 procentního bodu více než v říjnu. Listopadový růst spotřebitelských cen byl nejvyšší od října 2012. Inflace se dostala nad horní hranici tolerančního pásma, která je v úrovni 3,0 procenta. V případě, že by se inflace udržovala nad svým tolerančním pásmem i v následujících měsících, lze očekávat reakci České národní banky, která by mohla přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb.

Listopadový meziroční růst spotřebitelských cen byl znatelný u celé řady základních potravin. Cena mouky vzrostla o 7,1 procenta a cena cukru zaznamenala růst o 13,6 procenta. To je nepříjemná zpráva pro domácnosti, které se chystají péct vánoční cukroví. Cena vepřového masa se zvýšila o 13,3 procenta. Podobně vzrostla cena uzenin, které se zdražily o 10,2 procenta. Připlatí si i milovníci zdravého životního stylu, kteří pocítí růst ceny ovoce o 16,2 procenta a zeleniny o 11,8 procenta.

Již tradičně rostly ceny v oddíle bydlení. Například cena nájemného vzrostla o 3,8 procenta, cena elektřiny o 11,5 procenta, cena zemního plynu o 3,4 procenta, cena tepla a teplé vody o 4,0 procenta a ceny vodného i stočného shodně o 2,6 procenta. Tyto položky mají ve spotřebním koši významnou váhu, proto měly největší vliv na zvyšování cenové hladiny.

Ceny zboží rostly v průměru pomaleji než ceny služeb. Meziroční změna harmonizovaného indexu spotřebitelských cen se v České republice držela výrazně nad průměrem Evropské unie. To umožňuje vyrovnávání cenových hladin mezi Českou republikou a zeměmi západní Evropy. Způsobuje to však nepříznivé sociální dopady na lidi, kterým v posledních letech nevzrostly příjmy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Fakt si myslíte, že jsou Ukrajinci nacisti?

Proto, že se brání a brání svou zem nebo proč? Vy byste ČR nebránil, kdyby bylo potřeba? A nejsou Ukrajinci spíš hrdinové?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Proč se k tomu snižují?

15:57 Jiří Paroubek: Proč se k tomu snižují?

Když jsem si o víkendu přečetl některé články v denním tisku, věnované osvobození republiky před 79 …