Štěpán Křeček: Inflace se drží v tolerančním pásmu

11.12.2017 10:00

„Díky růstu mezd se zvyšuje spotřeba domácností. To tlačí na růst inflace. Průměrná mzda sice roste rychleji než cenová hladina, ale lidé, kterým nebyla zvýšena výplata, se začínají mít hůř,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Inflace se drží v tolerančním pásmu
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

V listopadu dál rostly spotřebitelské ceny. Oproti říjnu byl zaznamenán růst 0,1 %. Meziročně spotřebitelské ceny vzrostly o 2,6 %. Meziročně se zvyšovala inflace především kvůli potravinám jako jsou máslo, mléko, sýry či ovoce. Zdražovaly i ceny za dopravu. Naopak ke snížení cen došlo u telekomunikací.

„Adventní období navyšuje inflaci skrze rostoucí poptávku spotřebitelů. Obchodníci se povětšinou nemusí podbízet slevovými akcemi, což vede k vysoké cenové hladině,” vysvětluje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Meziroční míra inflace je v tolerančním pásmu. Růst úrokových sazeb ze srpna a listopadu se zatím příliš neprojevil v cenové hladině. Obchodníci využívají období před Vánoci a na ceny svých výrobků povětšinou neposkytují slevy. Pád cen lze očekávat až v lednu, kdy začnou povánoční výprodeje. Do té doby rostoucí spotřeba a mzdy budou dál tlačit na růst cenové hladiny.

Na základě tohoto vývoje je možné, že Česká národní banka zasáhne dalším růstem úrokových sazeb v dřívějším než únorovém termínu. Záležet však bude i na kurzu koruny a dalších faktorech.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Absurdní důchodové divadlo

15:49 Jiří Weigl: Absurdní důchodové divadlo

Pondělní glosa Jiřího Weigla