Štěpán Křeček: Státní finance jsou uzdravené, je čas na snižování daní

03.01.2017 10:40

„Dnes budou zveřejněny výsledky plnění státního rozpočtu. Je veřejným tajemstvím, že se stát dostane do přebytku a to poprvé od roku 1995, kdy byl přebytek 7,2 mld. Kč. Historicky nejvyššího přebytku dosáhla Česká republika v roce 1994 a to 10,4 mld. Kč. Nyní se očekává, že přebytek bude ještě vyšší a stát dosáhne nejlepšího výsledku hospodaření za celou svou novodobou historii.

Štěpán Křeček: Státní finance jsou uzdravené, je čas na snižování daní
Foto: archiv ŠK
Popisek: Štěpán Křeček, Vysoká škola ekonomická v Praze

Mnozí ekonomové zdůvodňují tento výsledek dobrým vývojem ekonomiky. Toto vysvětlení však není správné. Aktuální růst ekonomiky se pohybuje kolem 2 % HDP. To je z dlouhodobého pohledu spíše podprůměrný výsledek. Průměrný růst HDP České republiky se pohybuje kolem 3 %, tedy nad současnou úrovní.

Skutečným vysvětlením přebytku státního rozpočtu je vyšší výběr daní a pojistného. Ukazuje se, že sazby některých daní jsou zbytečně vysoké a mohly by se snížit. Například snížená sazba DPH na úrovni 15 % je 3. nejvyšší v celé Evropské unii. Podobné je to i u zdanění práce. To je v Česku 8. nejvyšší mezi vyspělými zeměmi OECD.

Dalším důvodem historického přebytku státního rozpočtu jsou nízké státní investice. Ty budou v roce 2016 o zhruba 50 mld. Kč nižší než v předchozím roce. To je vzhledem k nízkým úrokovým sazbám, kdy nehrozí takzvaný vytěsňovací efekt státních investic, negativní zpráva. Příčinou tohoto stavu jsou zbytečné regulace a nadměrná byrokracie, ve které se již nevyzná ani státní aparát. Je proto nutné celý systém zjednodušit a učinit akceschopnější.

Co tedy říci závěrem? Buďme rádi, že se státní finance zotavují. Užijme si přebytku hospodaření a buďme pyšní, že patříme mezi elitu na celém světě. Na druhou stranu si uvědomme, že mít vyšší daně a odvody, než je nezbytně nutné, škodí naší ekonomice a je projevem masochismu. Nevyužité investiční příležitosti nás sice mohou mrzet, je však lepší nějakou dobu spořit, než utrácet za každou cenu a nakupovat nesmysly,“ řekl ekonom Štěpán Křeček z Národohospodářské fakulty VŠE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…