Vít Klíma: Trvalý mír bez oddělení Židů a Palestinců nebude

18.05.2018 13:12

Krev není voda, takže jsem samozřejmě rád, že Jeruzalém byl uznán USA a řadou dalších států jako hlavní město Izraele, které tam také - ve střednědobé perspektivě – chtějí přesunout svá velvyslanectví.

Vít Klíma: Trvalý mír bez oddělení Židů a Palestinců nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Izraele

Co mi kalí radost je velký počet mrtvých a zraněných, na němž mají svůj podíl viny obě strany. Naopak s povděkem kvituji, že se nenaplnila katastrofická předpověď některých politiků a ajatolláhů o jimi očekávaném „velkém výbuchu lidového hněvu v arabském světě“ a o „destabilizaci celého Středního východu“ v souvislosti se stěhováním ambasády USA do Jeruzaléma. Nikde nedošlo k „povstání mas“, které by se vydaly na cestu džihádu a mučednictví s cílem zničit USA a Izrael, jinými slovy Velkého a Malého ďábla.

Důvod je jednoduchý: místo Izraele se vynořil nový nepřítel číslo 1, jímž je Írán. Během posledních let získal Teherán velký vliv v Iráku a Sýrii a díky podpoře šíitských rebelů i v Jemenu. Významně podporuje i protivládní aktivisty v Perském zálivu, takže výrazně posílil postavení opozice v těchto zemích. „Šíitský půlměsíc“, oblast, ve které má Írán významný vliv, pomalu ale jistě obkličuje sunnitské monarchie v Zálivu. Důsledkem stávajícího ohrožení sunnitů je odsunutí palestinsko-izraelského konfliktu na druhou kolej. Americké rozhodnutí přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma tak už nemohlo způsobit v regionu skutečný požár, protože potenciální ohniska konfliktu se přesunulo do sporů mezi šíity a sunnity.

Irán se snaží překreslit mapu Středního východu a při této příležitosti může být relativně úspěšně přepsána i mapa Palestiny. Klíčová otázka zní, jak od sebe oddělit Izraelce a Palestince tak, aby mezi nimi neustále nedocházelo k ozbrojeným i neozbrojeným střetům. Ukazuje se přitom, že jen hraniční zeď nestačí. Inspirativní z tohoto hlediska je pohled na níže uvedenou mapu, kde se pro novou Palestinu přímo nabízejí velká a řídce obydlená území na Sinajském poloostrově (ZDE).

Přestěhování Palestinců na egyptskou část Sinaje, do pro ně nově vytvořeného samostatného státu by mohlo být základem trvalejšího řešení palestinsko – izraelské sporu. Samozřejmě tam před tím bude třeba přivést i dostatek vody. Dále předpokládám, že mezi hranicemi Izraele a nové Palestiny, bude hluboké ochranné pásmo, sanitární kordon, hlídaný alespoň na počátku kontingentem vojáků pod hlavičkou OSN. Zdůrazňuji, že Sinaj beru jako jeden možný příklad a připouštím, že se pro Palestince se může najít i jiný vhodný kus země, kde by si založili svůj nový stát.

Netvrdím, že toto řešení je vůči Palestincům čestné, spravedlivé a v souladu s mezinárodním právem. Patří sice do kategorie „silových řešení“, ale je účelné a mezinárodně průchozí, protože se svět zbaví jednoho z nejnepříjemnějších ohnisek napětí na světě. Ohnisek, neustále hrozících přerůst ve válku.

A co sledovat v blízké budoucnosti? Množí se náznaky, že Donald Trump předloží nový mírový plán pro Střední východ, který už konzultoval jak s izraelským premiérem Netanjahuem, tak i Saúdskou Arábií. Nechme se překvapit ….

Vít Klíma

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinamiPublikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.