Zbyněk Fiala: Ropa a levné prachy

24.02.2016 13:58

O ceně ropy možná rozhodnou plné zásobníky a jejich propojení se spekulačními obchody, ve kterých má hlavní slovo taky extrémně nízká cena peněz.

Zbyněk Fiala: Ropa a levné prachy
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Ropa už prý konečně došlápla na dno medvědího trhu a na spotovém trhu by měla zamířit výš, než naznačují kontrakty s budoucími obchody na burzách, obchody s ropnými futures. Jenže tím se přiblíží k situaci, která ji znovu potopí. Tvrdí to jedna z analýz, která se opírá spíše o finanční vlastnosti obchodování s ropou než o proměny reálné potřeby.

Možná je tento pohled užitečnější pro potřeby předpovědí, než by se na první pohled zdálo. Svět se zamotává do sítí neudržitelně přerostlých finančních vazeb, a tak už ani u tak významné energetické suroviny, jako je ropa, to nejsou potřeby reálných uživatelů, co určuje cenový trend, ale finanční spekulace. A protože finance obývají jiné světy než auta nebo petrochemie, nejsou klíčovou položkou pro cenovou tvorbu náklady těžby nebo hodnota výrobků, ale úrokové sazby a nálady spekulantů.

Pokud jde o peníze, jsou prý příliš levné. Negativní úrokové sazby hlavních centrálních bank a k tomu ještě politika kvantitativního uvolňování sice příliš nezabraly v životě běžných průmyslových společností a reálného podnikání, ale pro rozbujelé finanční spekulace fungují jako vynikající hnojivo. Například pro ropné obchody cash-and-carry, kdy se surovina nakoupí ze spekulačních důvodů, a obchod se zajišťuje prodejem futures s cenou ropy nejčastěji za rok.

Obrovské zásoby vytěžené ropy čekají na svoji příležitost

V obchodech cash-and-carry mohou nastat dvě situace. Pokud ceny futures vyrostou nad ceny ropy na okamžitém trhu, situace se nazývá contango (s představou souladného tance) a přináší zisk majiteli investiční pozice v případě, že rozdíl je vyšší než náklady financování nákupu a skladování ropy. V opačné situaci, kdy cena vytrvale klesá a futures jsou níže než ceny na okamžitém trhu (a zaostávají i za náklady na pořízení a skladování zásob), jde o backwardation a ropa musí z domu.

Současné kontrakty cash-and-carry na trhu prý mají hodnotu desítek miliard dolarů. Obrovské zásoby vytěžené ropy čekají na svoji příležitost a tyto kontakty se prý chystají rozvazovat. Je to proto, že do hry vstupují jak ceny ropy, tak cena peněz na ono carry, tedy finanční náklady udržování pozice. A jedním z perverzních důsledků negativních úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování americké centrální banky Fed je prý to, že cena kontraktů cash-and carry je uměle sražena na příliš nízkou úroveň.

Normálně prý na trhu převažuje backwardation, protože je levnější nechat ropu v zemi, než ji těžit jenom proto, aby byla skladována na povrchu. Avšak ropné společnosti teď nemají na vybranou. Buď jsou zadlužené jako ve Spojených státech, nebo po ropných příjmech sahá příliš mnoho příbuzných, jako ve státech Zálivu. Dluhy a úvěry se musejí splácet a těžba proto musí pokračovat naplno, bez ohledu na cenu.

Zásobníky jsou však téměř plné, poptávka po volné kapacitě roste. Proto prý ropné společnosti, rafinerie, tankery a další majitelé skladovacích kapacit využívají poptávky a sami skrytě nakupují zbylou volnou kapacitu, aby vyšroubovali ceny skladování výše. Nafukuje se bublina. Zvyšuje se contango.

Nastala sklizeň. Prodává se reálná ropa ze zásob

Základem burzovních obchodů je matka všech her, poker. Nevíte, co udělají druzí, nevíte, co mají v ruce. Nevíte, jak dlouho bude současná situace pokračovat. Blíží se situace, kterou hravější část našich čtenářů zná jako souboj o židle, když hudba přestane hrát. V sále je víc zadků než židlí, a kdo si nesedne, vypadá ze hry.

Když tedy na trhu vznikne první náznak situace, že pozice cash-and-carry se budou rozvazovat, vypukne sprint. Když se totiž cena na spotovém trhu začne soustavněji zvedat a předběhne vaše futures, spáchá backwardation. Nastala sklizeň. Prodává se reálná ropa ze zásob. Ale nejvyšší rozdíl mezi vyšší spotovou cenou a zvadlými futures trvá jen chvíli, proto se začne hrozně spěchat. Podle zkušených obchodníků celá perioda rozvazování pozic proběhne do šesti měsíců. To je ona lhůta, během které se obrací klesající trh na rostoucí. A čím rychleji předtím contago stoupalo, tím rychleji se rozvazuje.

A pak už to pojede jako po drátkách. Rafinerie mívají v lednu a únoru údržbu, znovu začnou poptávat až teď. V prvních týdnech to pomůže tlačit cenu na okamžitém trhu vzhůru. Také zprávy o tom, kolik břidličných těžařů se zase položilo, budou povzbuzovat k růstu okamžité ceny. Zásobníky se vyprázdní. A spekulace skončí. Těžba ropy dlouhodobě překračuje spotřebu, takže cena uzavře kotrmelce a vrátí se, kam patří, tvrdí znalí.

Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

13:57 Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

Čínský automobilový průmysl narazil na odbytovou bariéru spalovacích motorů. V největších čínských m…