Paroubek: Vždy jsem stál proti všem Langerům, Dalíkům, Bartákům, Kalouskům, Vondrům

14.09.2010 17:47

Dopis G. Robertsona usvědčuje MF Dnes z neobjektivity

Paroubek: Vždy jsem stál proti všem  Langerům, Dalíkům, Bartákům, Kalouskům, Vondrům

MF Dnes ve svém dnešním vydání přinesla článek s titulkem „Bývalý šéf NATO varoval: Pozor na čachry u Pandurů", který je postaven na osobním svědectví George Robertsona, bývalého britského ministra obrany a později generálního tajemníka NATO. Ten se vyjádřil k probíhající diskusi a vzájemným obviněním, která padají mezi politiky stávající vládní koalice, kteří v Topolánkově vládě byli jak u zrušení tendru na nákup obrněnců Pandur, tak posléze hlasovali pro jejich opětovný nákup, ovšem bez nového výběrového řízení.

O vyjádření George Robertsona ZDE

Je zábavné pozorovat, jak se vzájemně obviňují z podezření z nestandardního jednání a možná i z korupce lidé, kteří spolu sedí ve vládě, která se nazývá „vládou rozpočtové odpovědnosti, práva a boje s korupcí". Premiér této vlády Nečas, spolu s ministrem obrany Vondrou, obviňují svého vládního a koaličního kolegu, ministra financí Kalouska, z podílu na vytvoření „korupční chobotnice" na ministerstvu obrany, která má na svědomí ztráty v řádech možná desítek miliard při obchodech se zbrojním materiálem. Minimálně Petr Nečas o tom musí hodně vědět, protože spolu s Kalouskem na obraně v devadesátých letech náměstkoval a byl také dlouhé roky expertem ODS na problematiku obrany.

V této funkci se také velmi dobře seznámil s dalším „expertem" ODS na bezpečnostní problematiku, původně lékařem, později náměstkem na ministerstvu obrany a posléze také ministrem obrany Martinem Bartákem. Barták je ovšem nyní náměstkem u Kalouska a má na starosti dohled nad odhalováním praní špinavých peněz. V kauze nákupu Pandurů stojí bývalý premiér za ODS Topolánek proti současnému premiérovi a svému tehdejšímu prvnímu místopředsedovi vlády Petrovi Nečasovi, protože se zastává Kalouska s Bartákem, a naopak obviňuje z nekalých praktik svého někdejšího spojence a místopředsedu vlády pro evropské záležitosti, nyní ministra obrany Vondru, kterého naopak hájí Per Nečas.

Aby toho nebylo málo, náměstek ministra obrany J. Fulík, co má dnes z rozhodnutí ministra Vondry na starost pomyslné utínání chapadel „Kalouskovy armádní chobotnice", je podle nejnovějšího vydání týdeníku Respekt podezřelý z nekalých praktik při nákupu dopravních letadel CASA pro českou armádu, který nese všechny znaky „Kalouskovy armádní chobotnice".  Inu, opravdu dobré svědectví o vládě „rozpočtové odpovědnosti, práva a boje s korupcí".

Pro někoho možná zamotané, ale pro mne, jako člověka, který stál od roku 2006 do roku 2009 jako šéf opozice proti Topolánkově vládě, proti Langerům, Dalíkům, Bartákům, Kalouskům, Vondrům a jim podobným, nic nového pod sluncem. Zpětně doufám, že si každý uvědomí, proč musela padnout Topolánkova vláda, byť během českého předsednictví. Těžko šlo nadále exportovat tuhle českou korupční ostudu. To jen česká média a politici a část české veřejnosti podlehla mýtu o Topolánkově vládě, co nedělá v zahraničí ostudu. Snad to bude poučení pro příště.

A snad si také zpětně všichni uvědomí, koho podporovali a koho volili v těchto volbách. Hluboce zamyslet by se ovšem měla i některá média, v čele s MF Dnes. Jimi dnes tolik vzývaný G. Robertson totiž ve svém citovaném dopise mj. říká: „Velmi otevřený a transparentní způsob, jakým byl kontrakt dojednáván, jsem označil (v dopise Topolánkovi z roku 2007, pozn. autora) za skvělý příklad toho, jak přistupovat k obranným nákupům." MF Dnes, chce-li být důvěryhodná, nemůže dnes na jedné straně psát, že musíme brát slova G. Robertsona ve vztahu k podezřením na adresu Topolánka a Bartáka vážně, protože je mj. uznávaným bojovníkem proti korupci, který přednáší i na půdě Transparency International, a na straně druhé pominout skutečnost, že Robertson ocenil způsob, jakým vláda pod mým vedením postupovala při výběrovém řízení na Pandury v roce 2006.

Považuji za skandální, pokrytecké a nečestné, že MF Dnes tuto skutečnost pominula ve svém článku a že si z dopisu G. Robertsona vybírá jen pasáže, které potvrzují její aktuální zájem. Chápu, že s ohledem na to, jaké absurdní divadlo MFD předváděla okolo této věci vůči mé osobě před volbami, musí pro ni být vyjádření G. Robertsona políčkem, na který se bude snažit raději zapomenout. A nepřipomínat jej. Doufám, že v této selektivní anamnézou zůstane z českých médií sama.

Jiří Paroubek, bývalý předseda ČSSD

Více:
Paroubek to schytal, když prohlásil: TOP 09 je strana zlodějů

##MINIPAS 221##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kovářová: Justiční tabu aneb O čem se nemluví

16:02 Senátorka Kovářová: Justiční tabu aneb O čem se nemluví

Mé vystoupení na kulatém stole nazvaném Kárné řízení a jeho nová perspektiva, který proběhl 25. dubn…