Jeník (ODS): Jaderná energie garantuje stabilní dodávky elektřiny

17.08.2012 4:30

V Evropě se již příliš dlouho hovoří o společné energetické koncepci a o nutnosti spoluzodpovědnosti.

Jeník (ODS): Jaderná energie garantuje stabilní dodávky elektřiny
Foto: ods.cz
Popisek: Miroslav Jeník

Doposud však bez hmatatelných výsledků. Podobně jako se dlouho neřešily otázky předlužených státních rozpočtů některých států EU, nyní se odkládají i nepříjemné energetické otázky ohledně budoucích zdrojů energie a přenosových soustav.

Zadluženým státům byla se značným zpožděním naordinovaná terapie úspor. Oblast energetiky je však mnohem složitější a komplexnější. Elektrárnu v případě potřeby nepostavíme ze dne na den. Pro výstavbu elektrárny je potřeba několik let plánovacího, schvalovacího a testovacího procesu. Z tohoto pohledu lze aktuálně předloženou vládní energetickou koncepci ocenit jako prozíravý dokument.

Na cestě k soběstačnosti

Na výsledku v podobě stabilních dodávek elektřiny za přijatelné ceny se jistě shodneme všichni napříč politickým spektrem, i spolu s nejrůznějšími zájmovými sdruženími. To co nás rozděluje, jsou názory na konkrétní kroky, které k dosažení tohoto cíle povedou. Ministerstvo průmyslu a obchodu si jako prostředek k dosažení tohoto cíle zvolilo jadernou energii, jejíž podíl v energetickém mixu má v roce 2040 vzrůst na 30-35%. Ministerstvem aktualizovaná Státní energetická koncepce dále počítá s postupným uzavíráním dosluhujících tepelných elektráren a samozřejmě s využitím všech druhů zdrojů energie ve zdrojovém mixu včetně energie z obnovitelných zdrojů.

Česká republika tak má velkou ambici dosáhnout ve výrobě elektrické energie soběstačnosti. Právě jaderná energie nám tuto nezávislost umožní. Již nyní jsou posuzovány nabídky na stavbu dvou nových bloků jaderné elektrárny Temelín a na významu tomuto projektu přidávají i vedoucí představitelé státu, jak dokládá i červencová návštěva prezidenta Václava Klause v jižních Čechách.

Energetické koncepce většiny evropských států počítají v budoucnosti s dovozem elektrické energie. Bohužel už však neříkají, odkud budou tuto elektřinu dovážet. Česká republika volí nejen jádro, ale spolu s ním zejména energetickou nezávislost postavenou na reálném základě.

Vícenáklady musí nést dodavatelé

O stavbu nových bloků jaderné elektrárny Temelín se ucházejí tři dodavatelé a to konkrétně z USA, Francie a Ruské federace. Rozhodujícím kritériem v rámci stavby těchto bloků Temelína bude stanovení maximální a konečné ceny, aby se zabránilo předražení celé zakázky. Na celém světě jsme totiž svědky toho, že se stavby jaderných elektráren postupně prodražují. Bude na státu a jeho zodpovědných zástupcích, aby zajistili, že náklady nad stanovenou cenu ponese dodavatel zakázky.

Česká republika si v tuto chvíli zvolila jako hlavní přístupovou cestu k energii jádro. V žádném případě to však neznamená, že se zříká dalších, například obnovitelných zdrojů. Finální řešení musí být vyvážené a komplexní a teze v aktuálně diskutované energetické koncepci k takovému řešení jednoznačně směřují.

Ing. Miroslav Jeník
místopředseda místního sdružení
člen oblastní rady
poslanec PČR

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

22:12 Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výuce o genderu ve školách.