Ministr Kuba k EU: členské země musí otevřít trh služeb

20.12.2011 8:16

Na iniciativě se shodlo 12 členských zemí EU.

Ministr Kuba k EU: členské země musí otevřít trh služeb
Foto: Redakce
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba

Země Evropské unie musejí otevřít jednotný trh se službami – to je vzkaz, který ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba posílá do Bruselu spolu s dalšími 11 zeměmi EU. V dopise adresovaném komisaři pro vnitřní trh Michelu Barnierovi ČR volá po posílení jednotného trhu se službami, který přispěje k růstu evropské konkurenceschopnosti. K dokumentu se připojilo také Estonsko, Dánsko, Irsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Nizozemí, Švédsko, Slovinsko, Slovensko a Velká Británie.

"Služby představují 75 % evropské ekonomiky, ale jen 8 % malých a středních podniků je nabízí přeshraničně. Hlavním důvodem je fakt, že některé státy stále uplatňují ochranářské bariéry proti podnikům z jiných členských zemí. V době rozkolísané ekonomiky je potřeba tyto bariéry odstraňovat. Česká republika požaduje, aby všechny členské země implementovaly co nejrychleji směrnici o službách a zajistily fungující dvojjazyčná kontaktní místa," říká ministr Martin Kuba.

Směrnice o službách měla napříč Evropskou unií platit už v roce 2010. Její hlavní ambicí je zjednodušení procedur spojených s poskytováním služeb v zahraniční, například požadavek na sídlo podnikatele v cílové zemi. Směrnice zavádí jednotná kontaktní místa, která podnikatelům poskytnou kompletní informace o tom, jak mohou svoje služby začít poskytovat v zahraničí. Směrnice i kontaktní místa už v České republice úspěšně fungují.

Česká republika spolu s dalšími 15 zeměmi EU představuje skupinu obdobně smýšlejících států, které vytvořily neformální skupinu pro podporu růstu ekonomik EU. Hlavním cílem je definovat a odstraňovat překážky, které brání volnému pohybu zboží a služeb a zatěžují podnikatele. K této skupině se vedle Česka počítá také Dánsko, Estonsko, Finsko, Německo, Irsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Nizozemí, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Velká Británie a Švédsko.

Již dříve se Česká republika připojila k dopisu, který se týká plnění závazků Rady EU k zajištění systematického hodnocení dopadů u pozměňovacích návrhů legislativy EU. „Otázka efektivního nastavení hodnocení dopadů administrativní zátěže a regulace EU je klíčová pro vytvoření příznivého podnikatelského prostředí v EU a v ČR“, vyzdvihuje iniciativu ministr Martin Kuba.  Vedle Česka se k tomuto dopisu připojilo také Estonsko, Finsko, Německo, Irsko, Lotyško, Litva, Nizozemí, Slovinsko, Slovensko, Švédsko a Velká Británie.

V září 2011 napsala skupina společný dopis komisařce pro spravedlnost, základní práva a občanství Viviane Redingové, místopředsedkyni a komisařce pro digitální agendu Neelie Kroesové a komisaři pro vnitřní trh a služby Michelu Barnierovi, ve kterém požaduje dokončení digitálního vnitřního trhu a dopis komisaři pro průmysl a podnikání Antonio Tajanimu, kterým podporuje programy na snižování administrativní zátěže.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Pomoc zemědělcům

Dobrý den, jste pro pomoc zemědělcům kvůli nepřízni počasí? Já to narovinu nechápu. Proč se pořád zemědělci tak podporují? Netvrdím, že to mají lehké, ale kdo to má dnes snadné? A podporují se snad jiná odvětví, protože se jim nedaří? Neměli by se zemědělci na takovou situaci připravit a třeba nějak...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vítová (ANS): Alianci za nezávislost ČR nesahají ostatní politické subjekty ani po kolena

6:23 Vítová (ANS): Alianci za nezávislost ČR nesahají ostatní politické subjekty ani po kolena

AZN ČR je spojení pěti vlasteneckých stran, které mají dlouhou a odvážnou historii. Také jsou součás…