Müllerová: S odstraňováním povodňových škod mohou pomoci nezaměstnaní

04.06.2013 19:23

Až sto milionů korun má v současné době Úřad práce ČR připraveno na veřejně prospěšné práce (VPP). Prostřednictvím těchto míst mohou s odstraňováním následků povodní pomoci nezaměstnaní.

Müllerová: S odstraňováním povodňových škod mohou pomoci nezaměstnaní
Foto: top09.cz
Popisek: Bývalá senátorka Ludmila Müllerová

Místa pro veřejně prospěšné práce vznikají na základě dohod mezi Úřadem práce ČR a obcí. Stačí tedy, když se povodní postižená obec obrátí na kterékoliv pracoviště ÚP.  

„Dlouhodobě nezaměstnaní mohou při povodních pomoci i v rámci krátkodobého zaměstnání u zaměstnavatelů," doplňuje ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová a dodává: „I tuto formu zaměstnání zprostředkovává Úřad práce ČR, který je připravený okamžitě pomoci.“  

„Z jednotlivých pracovišť i médií víme, že je značná poptávka po tom, aby se do pomoci při povodních zapojili také nezaměstnaní. Na starosti to má právě Úřad práce, a my jsme učinili už všechny potřebné kroky pro to, aby se nezaměstnaní do veřejně prospěšných prací i dalších forem pomoci co nejdříve zapojili," říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková.

Nyní je tedy na obcích domluvit se s příslušným pracovištěm Úřadu práce ČR na místech pro veřejně prospěšné práce. Potřebné formuláře jsou ke stažení na adrese zde. Mají je samozřejmě k dispozici i na všech pracovištích ÚP.

Lidé, které vyplavila velká voda, mohou využít mimořádnou okamžitou pomoc. Součástí řízení o této dávce je provedení místního sociálního šetření, kdy pracovníci ÚP zjistí skutečný stav škod a celkovou situaci.

Pokud to nebude možné, individuálně dohodnou způsob doložení důkazů. „V tak vypjaté situaci, jako jsou povodně, musí jít přílišná byrokracie stranou. Neznamená to, že se peníze vyplácí zcela nekoordinovaně, znamená to mimo jiné, že tam, kde je to možné, se naši zaměstnanci snaží ověřit situaci sami a co nejvíc lidem usnadnit život," říká Ludmila Müllerová.

„Například v kontextu s mimořádnou okamžitou pomocí mohou klienti i pro potřeby Úřadu práce využít třeba podklady, které připravují pro pojišťovny,“ upřesňuje Marie Bílková. Pokud to situace vyžaduje, mohou po dohodě mezi obcí a úřadem práce místní šetření provést sociální pracovníci obcí.

Přehled základní pomoci při povodních

  • Lidé, které postihla povodeň, mohou už teď využít mimořádnou okamžitou pomoc.
  • Pokud se kvůli velké vodě nedostanou do práce, mají nárok na pracovní volno.
  • Náhrada mzdy se v souvislosti s povodněmi poskytuje pouze v některých případech.
  • S odstraňováním následků povodní mohou pomoci nezaměstnaní.

Další informace a podrobnosti budou v letáku a publikaci, které se nyní připravují.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Ostudou ČR je ministr pro evropské záležitosti Dvořák, ne nepřijetí eura

20:18 Okamura (SPD): Ostudou ČR je ministr pro evropské záležitosti Dvořák, ne nepřijetí eura

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke slovům ministra pro evropské záležitosti Dvořáka o…