Nečas: Získat pomoc v hmotné nouzi bude jednodušší

11.06.2013 8:22

Pro získání mimořádné sociální dávky pro postižené povodněmi bude stačit čestné prohlášení. Řekl to po jednání povodňového a krizového štábu premiér Petr Nečas.

Nečas: Získat pomoc v hmotné nouzi bude jednodušší
Foto: Petr Kupka
Popisek: Premiér Petr Nečas

"Jako důkaz pro získání dávky budou akceptována i potvrzení humanitárních organizací i čestné prohlášení postiženého, aby se zjednodušila administrace pomoci v hmotné nouzi," vysvětlil předseda vlády Petr Nečas.

Plavba na řekách je kvůli povodním zakázána

"Vzhledem k nezodpovědnosti některých občanů zakazuje krizová a povodňová komise plavby na tocích a vodních plochách tam, kde je 2. a 3. stupeň povodňové aktivity s výjimkou záchranných a likvidačních prací. Spoléhání se na zdraví rozum a zodpovědné chování není možné," řekl po jednání ústředních štábů premiér Petr Nečas.

Zákaz byl vydán kvůli četným případům lidí, kteří se vydávají na nebezpečnou řeku a ohrožují nejen sebe, ale i záchranáře. "Porušení tohoto zákazu může být kvalifikováno jako přestupek s až 20 tisícovou pokutou," dodal předseda vlády s tím, že při ohrožení zdraví a života hrozí mnohem přísnější tresty.

Vláda projedná balík opatření k obnově postižených území

Vláda na svém nejbližším zasedání projedná soubor opatření, včetně strategie obnovy území a jednotlivých dotačních programů na výstavbu bytového fondu.

„Jedná se o oblast daňové správy, podpory podnikatelských subjektů na postižených územích, tzn. program obnova, dotace pro malé firmy a živnostníky do 50 zaměstnanců, záruční program Českomoravské záruční a rozvojové banky,“ řekl Petr Nečas.

Další opatření pak podle premiéra půjdou do oblasti zemědělství, především zelinářství a ovocnářství jako kompenzace škod. Pomoc vláda chystá také v případě obnovy zničených tepelných zdrojů „připravujeme dotace pro zaplavené zdroje tepla, na plynové kotle pro občany i pro obce,“ uvedl předseda vlády. V neposlední řadě dojde k organizaci veřejně prospěšných prací a společensky účelných pracovních míst pro likvidační a úklidové práce.

Petr Nečas upozornil také na bezprostředně probíhající pomoc ze státních hmotných rezerv při likvidaci škod. „Vedle 300 mil. korun, které jsou okamžitě k dispozici starostům a hejtmanům na nezbytné náklady spojené s odstraňováním povodní, také správa hmotných rezerv již vydala materiál a pohonné hmoty za téměř 130 mil. korun,“ upozornil premiér.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vlada.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SOCDEM: Digitální švarcsystém křiví pracovní trh, změnu musíme provést sami

20:03 SOCDEM: Digitální švarcsystém křiví pracovní trh, změnu musíme provést sami

Mohou se lidé, pracující pro online platformy, domáhat svých práv? Tuto otázku si kladou nejenom kur…