Sobotka (ODS): Heslo co bylo ukradeno, to musí být vráceno, platí až dnes

15.01.2012 20:18

K restitucím církevního majetku.

Sobotka (ODS): Heslo co bylo ukradeno, to musí být vráceno, platí až dnes
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Přemysl Sobotka

Není možné, aby církve byly závislé na státním rozpočtu, aby kněží církví byli de facto státními zaměstnanci.

Vláda ve středu 11. ledna schválila zákon o navrácení majetku církvím a vypořádání církevního majetku. Teprve po více než dvaceti letech tak naše společnost splácí historický dluh a napravuje historickou křivdu.

Majetek církvím sebrali, tak jako obrovskému množství sedláků, živnostníků a podnikatelů, komunisté. S nápravou tohoto stavu se začalo hned, jakmile byli komunisté zbaveni moci. Protože co bylo ukradeno, to musí být vráceno, bylo jedno z hesel počínajícího právního státu. Osobní křivdy se podařilo napravit a naše společnost mohla konstatovat, že právu bylo učiněno zadost.

Ve skutečnosti toto konstatování platí až nyní. I církve, jakkoliv se to nemusí části české společnosti líbit, jsou subjektem práva a byly okradeny a i na ně se tedy musí vztahovat restituční zákon. Vyjímat kohokoliv z tohoto zákona, znamená být nespravedlivý a neochotný vytvářet podmínky pro skutečnou svobodu.

Na navrácení majetku církvím nevydělají jen církve, jak se snaží některé populistické hlasy i z řad vládní koalice hlásat. Vydělají na tom především obce, téměř tisícovka obcí, které měly zablokovaný majetek. Odblokování tohoto majetku tím, že se obec a stát bude moci na prodeji, pronájmu kdysi církevního majetku s církvemi domluvit, usnadní život mnoha občanům a umožní rozvoj mnoha obcím.

Vedle toho zákon o restituci církevního majetku předpokládá odluku církve, vlastně církví od státu. Což je důležitý prvek pro další rozvoj osobních svobod v této zemi. Není možné, aby církve byly závislé na státním rozpočtu, aby kněží církví byli de facto státními zaměstnanci.

Když vyřkneme sumu, kterou stát bude církvím navracet, jde o částku, která se v době, kdy je Evropská unie díky dluhovým krizím svých členů nestabilní, může zdát příliš velká. Není. Cena za neuskutečnění tohoto procesu by byla větší. Dál by trpěly obce a jejich obyvatelé, stát by dále platil ty, kterým platit nemá a hlavně, dál by trpělo právo, které by zůstalo nenaplněné.

Přijměme tedy tento zákon s úlevou a vědomím, že jeho odklad by zvyšoval náklady státu. A buďme rádi, že právo došlo svého naplnění. Je to v zájmu nás všech.

MUDr. Přemysl Sobotka
předseda regionálního sdružení
člen gremia s hlasem poradním
1. místopředseda Senátu PČR

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hřib (Piráti): V investicích do infrastruktury pro cyklisty pokračujeme

22:01 Hřib (Piráti): V investicích do infrastruktury pro cyklisty pokračujeme

Informace na svém veřejném facebookovém profilu k dalším investicím do infrastruktury pro cyklisty v…