Putinův válečnický postoj k ničemu nevede. Čína není žádný přítel, musíte se dohodnout se Západem, vzkazuje analytik Šándor do Moskvy

10.05.2015 5:23

ROZHOVOR Na Ukrajině je nutné zkrotit oligarchy, jinak se situace nezlepší. Rusko vyvíjí zbraně už dlouho, jejich ukázky a cvičení s Čínou mají ukázat zuby a svaly, tvrdí bezpečnostní analytik a bývalý šéf zpravodajské služby generál Andor Šándor. Podle něj zůstává otázkou, jak dokáže Rusko s Čínou překonat špatné vztahy z minulosti. Fungující linka mezi Moskvou a Severoatlantickou aliancí je důkazem, že si vážnost konfliktu obě strany uvědomují.

Putinův válečnický postoj k ničemu nevede. Čína není žádný přítel, musíte se dohodnout se Západem, vzkazuje analytik Šándor do Moskvy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andor Šándor

Americké ministerstvo zahraničí nedávno prohlásilo, že separatisté na východě Ukrajiny spolupracují s ruskou armádou. Překvapuje vás vůbec toto tvrzení?

Popravdě by mě udivilo, kdyby nedocházelo k logistické výcvikové a zpravodajské podpoře separatistů ze strany Ruska. Takže nepřekvapuje. Na druhé straně, ukrajinské síly spolupracují i s jinými státy, dodávka a kontrola jsou na obou stranách konfliktu, což je neklamný signál, že v Kyjevě nevzdali snahu dobýt takzvaně ztracená území zpět pod ukrajinskou jurisdikci. To samozřejmě může z mírného, latentního konfliktu přerůst ve velký problém, který nás – ať si to v České republice přejeme nebo ne – bude ovlivňovat velmi negativně. I další vývoj v Evropě a bezpečnost ve světě. Pořád se hovoří o míru na obou stranách, ale otázkou je, do jaké míry ti, kteří chtějí přitlačit, mají schopnost přitlačit. Obzlášť si myslím, že v Kyjevě jsou hlavní Porošenko a Jaceňuk, kteří netáhnou za jeden provaz. Oni nezkrotili oligarchy na rozdíl od Putina. Putin všem oligarchům ukázal, jakým způsobem s nimi bude naloženo, pokud se nepodřídí centrální vládě. Na Ukrajině nelze očekávat progres k čemukoliv pozitivnímu, dokud vláda nezkrotí oligarchy.

Rusko představilo nové tanky a zbraně, jak moc ovlivní nová technologie dění v tomto konfliktu?

To, že Rusko vyvíjí nový tank a další bojová vozidla, není výsledek posledních dvou let, Rusko po neúspěšné Jelcinově vládě začalo dlouhodobě a cílevědomě modernizovat pozemní síly. Modernizovalo je ve směru nebezpečí z jihu, ne proti NATO. Dnes bude Putin defilovat na Rudém náměstí to, co udělali v duchu bohužel toho starého válečnického postoje Západu a Východu. Cení zuby, prsí se na obě strany. Rusové tím sledují a ukazují: my budujeme naše ozbrojené síly, my máme řád i kapacity vyvíjet, vyrábět zbraně a aplikovat poslední vědecké výzkumy.

Nový tank T-15 má podle některých odborníků dobýt Arktidu, souhlasíte s nimi?

Vývoj na severu, kde se ukazují nové zdroje, respektive cesty ke zdrojům plynu a ropy, se bude komplikovat. To se vědělo už dříve a povede to ke zvýšení napětí mezi zeměmi, které sousedí. Oteplování umožní lepší přístup ke zdrojům z Arktidy, na nichž má zájem Rusko a další. Pokud bude oteplování pokračovat, nepochybně bude toto území sporným prostorem a bude zhoršovat bezpečnostní situaci v regionu i na větší části kontinentu. To není nic nového, podobná debata se vyvíjí již dlouho a řada zainteresovaných států už zavedla opatření vedoucí k tomu, aby si ukrojily svůj díl z tohoto krajíce.

Čína s Ruskem budou v polovině května společně cvičit ve Středozemním moři. Je to pro USA, NATO i Evropu signál, že tyto mocnosti budou spolupracovat nejen finančně, ale i válečně?

Nemohu odhadnout, do jaké míry Rusko a Čína dokážou překonat tradiční obavy ze sebe. Do jaké míry by došlo k odstranění obav, podezřívání a špatných vztahů z minulosti. Zda by se opravdu zapomnělo, to je jeden z faktorů, který by vedl k prohlubování toho, o čem mluvíte. Nejsem si zcela jist, že můžeme hovořit o nějakém bratrském spojení. Co nepochybně uvidíme, jsou signály jedné strany vůči druhé. Můžeme říci, že eskalační tendence, které nemají přiliš velký potenciál situaci zklidňovat, ale spíše zhoršovat, zvýšená ukázka prsů, svalů a zubů, to vše vede k pravděpodobnému omylu. Co si uvědomily obě strany, že může dojít k velkému maléru, a začala znovu fungovat horká linka mezi Ruskem a NATO.

Co může Čína nabídnout Rusku v ohledu válečném a co Rusko Číně?

Čína mohutně investuje do ozbrojených sil. Nedělá si hlavu s kopírováním, kradením technologií, je schopna vyvíjet sofistikované letouny, válečné lodě. Byť byla léta přijemcem zbraní z Ruska. Rusové dlouhodobě prodávali Číně zbraně. Čína se dnes ukazuje jako země schopná zkonzumovat všechny zdroje zemního plynu, které užívá k uspokojení své rostoucí ekonomiky. Do jisté míry jde o spojenectví spíše z nutnosti, než že by šlo o tradiční záležitost. Nedokážu ale odhadnout, jak se budou vyvíjet rusko-čínské vztahy.

Od sestřelení malajsijského letadla uplyne zanedlouho rok. Mohla za sestřelení Ukrajina, nebo Rusko?

Úniky z tajné zprávy, které jsme si mohli přečíst, ukazují na to, že teorie o sestřelení letounem byla evidentně neudržitelná. Rusko přiznalo, že v sestřelení hrál roli protiraketový BUK. Odkud byla raketa vypálena? Rusové říkají, že byla vypálena z ukrajinského území. Nechci bagatelizovat prohlášení nebo je zpochybňovat, ale podle mého soudu uteklo příliš mnoho času na to, že víme tak málo. Samozřejmě obrovská chyba a hlavní nepřímou odpovědnost za sestřelení má ukrajinská vláda, která nezabezpečila svůj vzdušný prostor. Už v situaci, kdy byl pár dní před tím sestřelen antonov ve výšce šest set metrů, bylo zřejmé, že nedošlo k útoku letadlovým kompletem, ale protiletadlovou střelou. V tu chvíli měla Ukrajina zajistit bezpečný koridor přes své území. Stejně tak i letecké společnosti měly svá letadla instruovat v prostoru nad válčištěm. Několik měsíců se strany obviňovaly, ale mně chybí výsledek nějaké komise, která by posoudila informace. Utekl rok a skoro nic nevíme. Přiznání Ruska, že šlo o BUK, mi přijde žalostně málo vůči chudákům v sestřeleném letadle. Jak k sestřelení došlo, je důležité, na jeho konci stojí rozvrácená Ukrajina.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Žvástů jsem slyšel dost.“ Ivan David skoncoval s von der Leyenovou. Zle

20:20 „Žvástů jsem slyšel dost.“ Ivan David skoncoval s von der Leyenovou. Zle

Blží se dvacáté výročí vstupu ČR a dalších zemí do EU. V europarlamentu už se konalo slavnostní zase…