Starosta Újezdu: Dopravě v Praze může odlehčit jedině pražský okruh

09.06.2016 14:36

Připadá mi, že ti, kdo okruh nechtějí, mají větší práva než ti, kteří okruh potřebují, povzdechl si v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Václav Drahorád (Pro Prahu). Počet obyvatel Prahy se neustále zvyšuje, což dokládá i nárůst obyvatel Újezdu. Jak se radnice snaží expanzi obyvatel zohlednit? Vyjádřil se ale také k přípravě nového metropolitního plánu. A řeč přišla i na blížící se volby.

Starosta Újezdu: Dopravě v Praze může odlehčit jedině pražský okruh
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Újezdu Václav Drahorád (Pro Prahu)

Již letos v září najde bezmála 60 dětí místo v nové mateřské školce. Znamená to, že počet obyvatel roste? A o kolik se zvýšil za poslední roky?

Od roku 2000 do současnosti vzrostl počet o 1 490 obyvatel. A dále očekáváme do roku 2018 nárůst cca 300 obyvatel. Vše bude záležet, jakým způsobem poroste výstavba převážně rodinných domů.  V průběhu června bude probíhat kolaudace stavby Mateřské školy Formanská s kapacitou 2 x 28 míst. Novou školku zaplníme jen z jedné poloviny, to znamená, že do školky bude docházet ve školním roce 2016/2017 jen 28 dětí. MČ nabídla jednu třídu MČ Praze 11, ale ta volná místa nevyužila. Po ukončených zápisech jsme uvažovali nabídnout volná místa okolním městským částem nebo obcím. Po dlouhé diskusi se vedení MČ spolu s paní ředitelkou MŠ rozhodlo jednu třídu ponechat jako rezervu pro děti z naší městské části, které v příštím školním roce dovrší požadovaný věk pro přijetí. Volná třída bude v novém školním roce využita pro školní a mimoškolní zájmovou činnost.

Budete muset investovat i do kapacit ZŠ? A pokud ano, máte na to finanční prostředky?

Začátkem letošního roku jsem informoval formou ankety rodiče o možnosti přístavby tzv. smíšené základní školy prvního stupně, která by vznikla jako 2. nadzemní podlaží současně realizované MŠ Formanská. Povolení máme na školku. Na základě úprav dispozičního řešení by vznikly tři třídy. Byl jsem překvapen, že na anketu oficiálně reagovaly jen dvě maminky. Jedna záporně a druhá kladně. V průběhu několika následujících dnů jsem ale zaznamenal pozitivní reakce na realizaci základní školy. Velice si cením pozitivních názorů, ale ty nestačí k přesvědčení příslušné paní radní hl. m. Prahy o zájmu rodičů umístit své dítě do smíšené základní školy. Maminky se rozhodly sepsat petici a oslovit rodiče dětí, které teprve půjdou k zápisu do prvních tříd, a rodiče těch, jež docházejí na první stupeň základní školy, aby svým podpisem podpořili realizaci Základní školy Formanská. Petice byla odevzdána a projednána v zastupitelstvu. Vše nasvědčuje tomu, že zahájíme přípravy na realizaci ZŠ. Získání prostředků chceme uplatňovat na MŠMT, pokusíme se i najít vhodný program „Operační program Praha – pól růstu“ a v neposlední řadě oslovíme i magistrát.

Jak jste na území obce celkově spokojen se základní občanskou vybaveností?

S občanskou vybaveností jsem téměř spokojen. Naše městská část se skládá ze dvou sídelních částí, z Kateřinek a Újezdu. Kateřinky se dále skládají z původní zástavby rodinných domů, ze sídliště, kde jsou panelové a řadové domy, a z viladomů, kde je úřad městské části. Chybí nám centrální náměstí. Potřebovali bychom vybudovat kulturní zázemí, ale nemáme k tomu vhodné pozemky. Objekty tohoto typu nejsou pro investory v naší lokalitě zajímavé. Kateřinky se mohou pochlubit výbornou mateřskou školou, služebnou MP, zubní a neurologickou ordinací, rehabilitačním a kosmetickým salonem, potravinami, malou restaurací, vinotékou, hřištěm na fotbal a golf, dvěma dětskými a jedním multifunkčním hřištěm. V Újezdu jsou tři restaurace, řeznictví s jídelnou, potraviny, fotbalové hřiště, tenisové kurty, dětské hřiště a od září otevíráme mateřskou školku.

Problémem obce je také chybějící infrastruktura a problematická doprava. Jak se jako starosta snažíte v rámci svých možností problém řešit?

Město Praha je centrem pracovních příležitostí a obyvatelé Středočeského kraje do Prahy dojíždějí. Zoufale na magistrátu poukazujeme na to, že je potřeba zahájit výstavbu pražského okruhu. V oblasti jihovýchodu Prahy jde o část okruhu č. 511 – D1 – Běchovice. Tato dopravní tepna by moc naší městské části pomohla, ale také Uhříněvsi a okolním městským částem. V ranních hodinách a v případě omezení nebo dopravní nehody na D1 je naše městská část zatížena dopravou. Tento problém lze vyřešit jen jednou věcí, a to co nejdříve postavit okruh s názvem č. 511.  Za výstavbu silničního pražského okruhu kolem Prahy (SOKP) je zodpovědné Ředitelství silnic a dálnic ČR. Neustále se realizace protahuje. Připadá mi, že ti, kdo okruh nechtějí, mají větší práva než ti, jež okruh potřebují.  

Jste přesvědčen o tom, že bylo minulé volební období promarněno. Jak hodnotíte současné vedení magistrátu, které se ještě před nedávnem nebylo schopné dohodnout na nové koalici a nakonec došlo vlastně jen s nepatrnými změnami k obnovení té původní.

Hodnotit současné vedení je těžké. Myslím si, že staronové vedení magistrátu pracuje vcelku dobře. Spíše se obávám, že tato koalice dlouho nevydrží pohromadě, ale třeba se mýlím.

Kde vidíte příčinu problémů ve vedení Prahy?

Nedokážu na tuto otázku odpovědět. Raději si řeším problémy, které se dotýkají naší městské části. 

Svaz městských částí hl. m. Prahy, jehož zakládajícím členem je i MČ Praha-Újezd, kritizuje přístup vedení metropole k požadavkům malých městských částí při přípravě nového územního plánu Prahy. O jaké konkrétní požadavky ve vašem případě jde? A věříte, že se přístup současného vedení Prahy změní?

Vedení metropole nekritizujeme, jen požadujeme, aby městským částem bylo v rámci projednávání nového metropolitního plánu více vyhověno při navrhovaných změnách. Všichni starostové městských částí mají místopisnou znalost, změny projednávají v komisích a v zastupitelstvech a na Institutu plánování a rozvoje (IPR) vše řeší od stolu bez těchto znalostí. Obdržel jsem informaci z IPR, že mají jasné zadání, aby se okrajové městské části více nerozrůstaly, ale spíše aby se Praha zahušťovala centrálně. Rozumím tomu, ale nechápu, že IPR v rámci dopravní infrastruktury a plánování rozvoje nekomunikuje a nespolupracuje se Středočeským krajem. Vždyť rozvoj na území Středočeského kraje se Prahy hodně dotýká.  Metropolitní plán je důležitý dokument, který v budoucnu bude určovat, kde jaká stavba bude stát, a z tohoto pohledu by IPR měl zapracovávat požadavky jednotlivých starostů, kteří zastupují místní samosprávu a obyvatele, kterými byli zvoleni.

Vy sám jste také za hnutí Pro Prahu v roce 2014 do zastupitelstva Prahy neúspěšně kandidoval. Hnutí se totiž na magistrát vůbec neprobojovalo. Letos se konají ve třech pražských obvodech senátní volby, a pokud se nemýlím, hnutí v nich bude stavět své kandidáty. Jak vidíte jejich šance na úspěch? A jsou už známá konkrétní jména kandidátů?

Na senátní volby ve třech obvodech Prahy se připravujeme. Předsednictvo  politického hnutí Pro Prahu schválilo kandidáty  pro všechny tři volební obvody: č. 19  – Praha 11 a 15, č. 22 – Praha 10 a č. 25 – Praha 6. Jména si zatím nechám pro sebe. Senátní volby nejsou mezi voliči moc ve velké oblibě a určitě o úspěchu bude rozhodovat pár hlasů. Myslím si, že máme šanci uspět nebo alespoň překvapit. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To je liché. Po konci Vrbětic a ,,zabití” míru na Ukrajině velké varování

4:44 To je liché. Po konci Vrbětic a ,,zabití” míru na Ukrajině velké varování

Ukrajinci před dvěma lety uvěřili Západu a odhodili možnost brzké mírové dohody, která by ukončila v…