Praha: Stanice metra Háje má od dnešního dne bezbariérový přístup

11.02.2011 18:47

Představitelé hlavního města Prahy a Dopravního podniku (DPP) dnes v prostorách stanice metra linky C Háje slavnostně zahájili provoz výtahu, který umožní tělesně postiženým cestujícím bezbariérový přístup k nástupišti.

Praha: Stanice metra Háje má od dnešního dne bezbariérový přístup

Součástí úpravy je i kompletní výměna eskalátorů. Zahájení bezbariérového provozu se zúčastnil první náměstek primátora hl. m. Prahy Karel Březina, starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský a generální ředitel DPP Martin Dvořák.

 

Slavnostní střihání pásky„Snadný přístup pro osoby omezené v pohybu patří mezi základní priority pražské hromadné dopravy. Háje jsou již 18. stanicí postavenou před revolucí, ve které byl v posledních letech plnohodnotný bezbariérový vstup dodatečně vybudován," uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda. „Dodatečné bezbariérové zpřístupňování stanic metra je technicky a ekonomicky náročnou záležitostí. I přesto jsme ale v uplynulém období takto zpřístupnili 17 stanic pražského metra. Jednalo se o stanice Dejvická, Muzeum, Strašnická a Skalka na lince metra A, na trase B jsou to stanice Florenc, Smíchovské nádraží a Nové Butovice, na trase C Nádraží Holešovice, Vltavská, Florenc, Hlavní nádraží, Muzeum, Pankrác, Budějovická, Roztyly, Chodov a Opatov," dodal primátor.

„Bezbariérový přístup do této stanice byl již od devadesátých let umožněn vozíčkářům při použití nákladního výtahu s doprovodem proškoleného průvodce. Obdobně je tomu ještě ve stanicích Opatov a Roztyly," řekl Karel Březina, první náměstek primátora hl. m. Prahy, který má ve své gesci dopravu. „V některých stanicích je výstavba bezbariérového přístupu z technických důvodů velmi obtížná. I přesto v současné době město realizuje například výstavbu dalšího bezbariérového přístupu, a to ve stanici Národní třída (dvě dvojice na sebe navazujících osobních výtahů), který by měl být dokončen v průběhu dubna roku 2011," dodal Březina.

Stavební práce na technické změně stanice metra Háje byly zahájeny koncem srpna loňského roku a vyžádaly si několik stavebních kroků. Nejprve byla realizována kompletní výměna pohyblivých schodů, které spojily úroveň nástupiště s východním vestibulem stanice, poté byl instalován šikmý výtah. Nové pohyblivé schody, které mají menší konstrukční šířku, jsou umístěny po levé straně ve směru výstupu ze stanice metra. Na pravé straně tak vznikl prostor pro umístění šikmého výtahu, který zajišťuje bezbariérový přístup od nástupiště metra do východního vestibulu v úrovni terénu.

"Po celou dobu rekonstrukce jsem zajistil alespoň náhradní službu, takzvané živé eskalátory. Třináct hodin denně dva asistenti pomáhali maminkám s kočárky, seniorům s těžkými nákupy, či imobilním občanům, kteří měli problém zdolat tolik schodů. Touto stanicí projde denně okolo 27 000 cestujících, takže si dokážete představit, jak byla tato služba využívaná. Musím dodat, že na ní byly jen pozitivní ohlasy," říká starosta městské části Praha 11 Dalibor Mlejnský.

„Pražské metro má v současnosti celkem 57 stanic, z nichž bezbariérově přístupných je 35. Na lince A je bezbariérový přístup v 5 stanicích, na lince B ve 13 stanicích a na lince C v 17 stanicích. Podle Programu strategické koncepce hl. m. Prahy na období 2009 - 2015 schváleného zastupitelstvem hlavního města Prahy v roce 2009 mohou náklady na další rozšíření přístupu do stanic metra pro osoby se sníženou pohyblivostí dosáhnout výše až 1,4 mld. Kč," doplnil generální ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák.

Technické řešení stavby:

1. Výměna trojice pohyblivých schodů spojujících úroveň nástupiště s úrovní východního vestibulu: Transporta Chrudim, dopravní výška 14 660 m, sklon 30 stupňů. Proti původnímu umístění byly nové pohyblivé schody umístěny po levé straně vedle sebe a to tak, aby na pravé straně vznikl prostor pro umístění šikmého výtahu.

2. Instalace nového šikmého výtahu, zajišťujícího bezbariérový přístup mezi nástupištěm metra a terénem v okolí východního vestibulu. Dopravní výška a sklon dráhy výtahu je shodný s pohyblivými schody, nosnost výtahu: 1 125 kg, vnitřní rozměr klece:1200 x 2100 x 2300 mm, rozměry dveří: 900 x 2100 mm. Šikmý výtah je oddělen prosklenou rámovou stěnou (bezpečnostní skla, nerez prvky).

Celkové rozpočtové náklady:

* 56 mil. Kč

Dodavatelé:

* Inženýring stavby - Inženýring dopravních staveb, a.s.
* Stavební část - Stamet, s.r.o.
* Technologická část - Schindler CZ, a.s.
* Autorský dozor projektanta - Metroprojekt, a.s.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Magistrát hl.m. Prahy

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prostějov: Botanická zahrada se připravuje na oslavy

11:17 Prostějov: Botanická zahrada se připravuje na oslavy

V rámci příprav oslav 90. výročí založení Botanické zahrady Petra Albrechta v Prostějově, které se u…