Foldyna (ČSSD): Proměny Jiřího Pehe

21.01.2011 11:59

Je poněkud úsměvné, že Jiří Pehe, který sám sebe označuje za radikálního liberalistu, kritizuje Haška za domnělý odklon od tradiční levice směrem ke středu.

Foldyna (ČSSD): Proměny Jiřího Pehe

Ve svém textu pro Deník Referendum kritizuje cíl Haškova Desatera ČSSD nové generace zvýšit koaliční potenciál sociální demokracie konstruktivní opoziční kritikou, respektem k soupeřům a ochraně zájmů občanů České republiky. Jeho kritika tzv. ústupu Michala Haška z tradičních levicových témat však postrádá jakoukoli oporu v Haškových textech či vyjádřeních a zcela jistě jí nelze nalézt v Michalově desateru. Co, ale lze, to je podsunout to případným čtenářům a to tak, jak si sám pan Jiří Pehe přeje.

Je zvláštní a téměř nepochopitelné, že člověk, který se po celou svou kariéru politologa profiluje jako zastánce středolevého politického proudu, se zaměřením na občanská práva a boj s korupcí, kritizuje za totéž kandidáta na předsedu ČSSD Michala Haška. Varuje před jakousi, a podle mého názoru vykonstruovanou, snahou Michala Haška otevřít dveře spolupráci ČSSD s ODS, TOP 09 a Věcmi veřejnými, aniž by pro podobné úvahy představil jasný argument. Ostatně já si dovedu představit koaliční potencionál sociální demokracie i na opačnou stranu než stojí zmíněné strany.

Naopak, v řadě Peheho předchozích textů a vyjádřeních můžeme nalézt řadu shodných názorů, které Michal Hašek prezentuje ve svém desateru. Například Haškovo volání po modernizaci sociálním státu a jeho přizpůsobení evropskému sociálnímu modelu. V deníku Právo například Pehe v červenci 2010 píše: "Souboj s pravicí se povede především o sociální stát. Levice tento souboj vyhraje, jestliže najde způsob, jak sociální stát nově definovat tak, aby bylo jasné, že ho pracující (nejen zaměstnanci, ale nově i drobní podnikatelé) nepotřebují o nic méně v prostředí globální ekonomiky, než ho potřebovali v rámci té národní," a pokračuje: "Protože jenom nadnárodní politické odpovědi, například nově definovaný evropský sociální stát, mohou stačit na z řetězu utržený globální trh."

Ve svém manifestu radikálního liberalismu, který v září 2010 sepsal spolu s Janem Šternem, pak bojuje proti pravicovému neoliberalismu, horuje pro „pravý" liberalismus a sociální demokracii nazývá smutným hrdinou mafiánského kapitalismu. Způsob, kterým se má sociální demokracie této hanlivé nálepky zbavit, pan Pehe nachází především v plnění programu sociální demokracie. O to více je ale zarážející jeho kritika Michala Haška, jehož desatero ČSSD nové generace je na reálnosti a splnitelnosti programu ČSSD postaveno. Nikoli na 13. důchodu a pastelkovném.

Současná kritika Michala Haška z úst Jiřího Pehe, je pak na základě jeho výše uvedených citací, pouze účelovou. Nejenom, že u Michala Haška kritizuje názory, které sám opakovaně prezentoval, ale také kritizuje snahu o rozšíření koaličního potenciálu, tedy zcela v duchu druhého nejsilnějšího kandidáta na předsedu ČSSD, Bohuslava Sobotky. Ovšem, podobně jako Sobotka, ani Pehe nedává sociální demokracii odpověď na to, s kým po volbách v roce 2014 případně vládnout, pokud by se měla držet stávající omezené strategie proti všem.

Z Peheho textu pro Deník Referendum vyplývá, že při znalosti současných politických poměrů počítá v podstatě jen se dvěma variantami, vítězstvím ČSSD s více než 51% nebo vládě s komunisty. První varianta dělá z Peheho politologického naivku, druhá zpochybňuje celou řadu jeho dosavadních názorů. Při nejlepší vůli není současná KSČM připravena podílet se na vládě České republiky. Pokud ale Jiří Pehe počítá s návratem KDU-ČSL či Strany zelených do parlamentu, pak opět se v tomto názoru opět shoduje s Michalem Haškem, který návrat KDU-ČSL a strany Zelených do parlamentu považuje za ideální variantu koaliční spolupráce pro ČSSD. Také se s novým předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem sešel jako vůbec první z představitelů sociální demokracie a na krajské úrovni s KDU-ČSL již spolupracuje. A já si dovolím poznamenat, že se mohou „narodit" i další varianty, které ČSSD dovolí realizovat politiku pro dolních deset miliónů a nejen pro ty, co mají zlatá plnící pera ve své náprsní kapse.

Pan Pehe jistě může podporovat koho chce, je to jeho svaté právo, a poté, co neúspěšně skončila jeho podpora tu čtyřkoalici, tu Unii svobody a tu Zeleným, je logické, že si hledá novou politickou „oběť" pro svůj polibek smrti. Nicméně pokud si chce zachovat alespoň špetku respektu jako politolog, neměl by se při hájení zájmů „pravdy a lásky", dostávat do konfliktu se svými vlastními předchozími názory.

Jaroslav Foldyna

Více:
Pehe: Veřejnost čeká od ČSSD víc než jen Haškův pragmatismus

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hlas: Babiš je Slovák. Takže pokud by pro něj bylo spojení s Ruskem výhodné, navleče rudou košili

18:14 Hlas: Babiš je Slovák. Takže pokud by pro něj bylo spojení s Ruskem výhodné, navleče rudou košili

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k k Andreji Babišovi a EU.