Sobotka: Stav legislativní nouze nelze zneužívat k omezování práv opozice

22.02.2011 14:12

Sociální demokracie je přesvědčena, že je společensky i politicky nepřijatelné, aby současná vláda Petra Nečase postavila své nespravedlivé reformní zákony z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí, kterými spustila plošné škrty v sociální oblasti, na účelovém zneužití stavu legislativní nouze.

Sobotka: Stav legislativní nouze nelze zneužívat k omezování práv opozice

Poslanci ČSSD na začátku prosince loňského roku, hned poté, co zákony vyšly ve Sbírce zákonů, zaslali Ústavnímu soudu ČR tři návrhy na zrušení některých zákonů, které byly prosazeny Nečasovou vládou a pravicovými poslanci a senátory ve stavu legislativní nouze.

První návrh se týká zákona o úsporných opatřeních z dílny ministerstva práce a sociálních věcí. Druhý návrh, podávaný k Ústavnímu soudu, míří z obdobných procedurálních, ale také věcných důvodů i proti novele zákona o stavebním spoření a zákona o daních z příjmů. Třetí návrh poslanců ČSSD navrhuje zrušení tzv. karenční doby u nemocenské, tj. doby prvních tří dnů, po kterou se při dočasné pracovní neschopnosti neposkytuje osobě v zaměstnaneckém či služebním poměru náhrada mzdy či platu, popř. jiný příjem. Důvodem je opětovný rozpor platné právní úpravy s právem občanů na přiměřené hmotné zabezpečení při nezpůsobilosti k práci podle čl. 30 odst. 1 Listiny základních práv a svobod.

První návrh, kterým se dnes zabývá Ústavní soud, požaduje zrušení celého zákona o úsporných opatřeních v působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí. Podle ČSSD tento zákon nebyl přijat ústavním způsobem, neboť v průběhu celého zákonodárného procesu došlo k závažným porušením jeho demokratických pravidel. Aby mohl být tento zákon urychleně přijat, vláda a vládní většina - ovládající tehdy ještě obě komory Parlamentu - zneužila stavu legislativní nouze a v průběhu jediného dne okamžitě svolala mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, bezdůvodně zrušila obecnou rozpravu a zákon schválila. Aby se pak vyhnula „komplikacím" s obměněným Senátem, svolala ještě po volbách urychleně jeho schůzi ve starém složení, aby tak znemožnila o zákonu hlasovat již nově zvoleným senátorům. Kvůli časovému deficitu, uměle vytvořenému vládní většinou, neměla opozice možnost se na projednávání zákona řádně připravit. Vypuštěním obecné rozpravy ve Sněmovně byla zásadně ztížena i možnost proti návrhu zákona argumentovat. Zneužitím stavu legislativní nouze se vládní koalice vyhnula i předpokládané kritické diskusi v Senátu a možnému vrácení či zamítnutí návrhu Senátem, v němž má ČSSD po volbách většinu hlasů.

Bohuslav Sobotka, statutární místopředseda ČSSD

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…