KONS: Mezi demografickou Scyllou a investiční Charybdou

24.02.2011 4:36

Reforma penzijního systému je zcela nezbytná. Veškerá argumentace proti ní je pouhou sofistikou, která se snaží zakrýt základní fakt: současný systém je z demografických důvodů jasně neudržitelný a tzv. parametrické změny na tom v dlouhodobé perspektivě naprosto nic nezmění.

KONS: Mezi demografickou Scyllou a investiční Charybdou

Ti, kteří straší „privatizací penzijního systému", touží po zachování dnešního stavu. Současný systém dává státu zbytečně velkou moc a tím vytváří nejen příliš velký prostor pro případnou politickou manipulaci, ale zvyšuje také nebezpečí jejího zneužívání. Omezuje možnost jednotlivce se svobodně rozhodnout o okamžiku svého odchodu do důchodu a neumožňuje mu ovlivnit výši svého důchodu.

Je nutno naopak posilovat odpovědnost a svobodu rozhodování jednotlivců, kterou lze zajistit pouze systémem kapitalizace individuálního důchodového spoření v rámci silných, nejlépe soukromých fondů. Úloha státu by se potom omezila na jeho kontrolní funkci jak v penzijních fondech, tak na kapitálových trzích a na zajištění minimálních důchodů pro ty, kteří se z nejrůznějších důvodů nemohou na důchodovém spoření podílet.

Uvědomujeme si rizika spojená se spořením do fondů a respektujeme obavy, které veřejnost má. Nicméně náš stát tak jako tak musí své výše uvedené kontrolní funkce začít plnit, jinak obdobné či shodné argumenty platí pro jakékoli spoření, pro každý účet v bance.

Strašit před (snad konečně blížící se) reformou začala intenzivně i média. Zatím posledním námi zaznamenaným pokusem je „alarmující" sdělení, že v době výplaty důchodu nebude možné naspořené prostředky dědit. To je však zcela přirozené a má-li se ve výsledku jednat o pojištění (což je vyzkoušená a nejlépe fungující možnost), nemůže tomu být jinak! *) Varianta, ke které se vláda pod populistickým tlakem uchýlila, tedy důchod na pevných 20 let, samozřejmě znamená podstatně nižší měsíční částku vyplácené penze a je velmi pravděpodobné, že takto snížené částky poslouží v budoucnu jako jeden z argumentů proti reformě (ostatně jako v řadě jiných zemí, kde se podařilo odpůrcům reformu více či méně zmrzačit a nyní poukazují na to, že takto zmrzačená funguje špatně...). Nicméně Konzervativní strana se velmi silně kloní k tomu, aby byla před zahájením výplaty důchodu zachována možnost jednorázového výběru nastřádaných prostředků.

Konzervativní strana vidí v reformě penzijního systému v první řadě významnou příležitost jak podnítit investice, zkrotit veřejný dluh, snížit daně a podpořit rodinu - tedy všestranně přispět k větší svobodě každého z nás. Nepromarněme ji!

Konzervativní strana

Více:
Drábek: Lidem z důchodů sice ubereme, peníze zpět získají valorizací

Drábek si láme hlavu, jak vyzrát na nález Ústavního soudu

Ústavní soud zrušil část zákona o výpočtu důchodů

Drábek: Vedu ministerstvo práce a sociálních věcí, nikoli věcí asociálních

Drábek podal ruku odborům: Pojďme něco dělat s dávkami

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KONS

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Plán, jak pomoci naplnit peněženky pracujících rodin

15:14 Jurečka (KDU-ČSL): Plán, jak pomoci naplnit peněženky pracujících rodin

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prorodinné politice KDU-ČSL