Tejc: Navrhneme prodloužení funkčního období prezidenta na 6 let

25.02.2011 16:54

Ve středu 2. března proběhne další kolo jednání stran vládní koalice se zástupci ČSSD o možné podobě přímé volby prezidenta.

Tejc: Navrhneme prodloužení funkčního období prezidenta na 6 let

Již po předchozím jednání jsme informovali o požadavcích a představách ČSSD. Dnešní zasedání politického grémia ČSSD proto diskutovalo mj. o parametrech možné dohody a mantinelech vyjednavačů ČSSD pro další jednání s koalicí.

Jednou z diskutovaných otázek je, kdy a v jaké periodicitě se bude možná budoucí volba prezidenta republiky konat. Strany vládní koalice doposud odmítaly návrh Michala Haška na spojení přímé volby prezidenta s volbami do Senátu PČR a zastupitelstev krajů na podzim roku 2012. Hlavním argumentem odpůrců tohoto návrhu byl fakt, že úspora vzešlá ze spojení těchto voleb bude jen jednorázová a nebude opakovatelná s ohledem na pětiletému funkčnímu období prezidenta republiky.

Proto ČSSD bude navrhovat prodloužení mandátu prezidenta o jeden rok, tedy na šest let. Prodloužení volebního období v souvislosti s posílením legitimity prezidenta z důvodu přímé volby občany je podle mého názoru vhodné.

Připomínám, že i v jiných státech Evropy jsou hlavy státu voleny na více než 5 let (Francie, Itálie, Irsko - 7 let, Rakousko - 6 let). V tomto směru by se tedy Česká republika nestala výjimkou. V případě, že by prezident republiky z jakýchkoliv důvodů v průběhu období rezignoval nebo byl odvolán, konaly by se volby doplňovací jen na zbývající časové období. Nebylo by tedy nutné měnit pravidelný termín voleb na podzim.

Šestileté období by mělo mj. tyto výhody:

  • Volby by se konaly vždy na podzim souběžně s volbami do senátu a s volbami do zastupitelstev krajů nebo zastupitelstev obcí, tudíž by došlo k úspoře několika set milionů až jedné miliardy při každé volbě. Už tento důvod by měl „vládě rozpočtové odpovědnosti" stačit k vážnému zamyšlení se nad tímto návrhem.
  • Počet voleb a z nich vyplývajících termínů je v ČR vysoký a jejich sjednocení by mělo pozitivní efekt na vyšší účast voličů u nich.
  • Provádění volební kampaně a voleb samotných v nejchladnějších měsících roku a vánočních svátků není v případě přímé volby ideální. Při současném termínu únor 2013 toto hrozí, a to opakovaně. Nelze totiž pochybovat, že občané se budou chtít s kandidátem na prezidenta setkat i osobně.

Jeroným Tejc, stínový ministr vnitra a člen vyjednávacího týmu ČSSD pro otázku přímé volby prezidenta

Související s přímou volbou prezidenta:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hřib (Piráti): V investicích do infrastruktury pro cyklisty pokračujeme

22:01 Hřib (Piráti): V investicích do infrastruktury pro cyklisty pokračujeme

Informace na svém veřejném facebookovém profilu k dalším investicím do infrastruktury pro cyklisty v…