Chalupa: Prosazovat musíme přírodě blízká protipovodňová opatření

22.03.2011 14:53

V rámci Světového dne vody seznámil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa novináře s aktuálními čísly z oblasti ochrany jakosti vod a protipovodňových opatření.

Chalupa: Prosazovat musíme přírodě blízká protipovodňová opatření

Česká republika je v odvětví čištění odpadních vod v porovnání se státy EU na dobré úrovni - na kanalizaci je připojeno víc než 80 % obyvatel a čistí se 95 % odpadních vod.

Na podporu čištění odpadních vod bylo v rámci Operačního programu Životní prostředí v prioritní ose 1 alokováno celkem cca 1,488 miliard eur (cca 37,6 mld. Kč). Z nich bylo aktuálně proplaceno 4,5 miliardy korun. V současné době je už u většiny projektů vybrán dodavatel stavby a bude zahájena jejich realizace. MŽP očekává, že alokované prostředky budou vyčerpány během nadcházejících dvou let.

Z celkového počtu 633 aglomerací má 476 čistírnu, která vyhovuje národní legislativě. Ta má ještě přísnější limity než příslušná evropská směrnice. „Aglomerace, které směrnici neplní, mají prioritu a podporu při získávání finančních prostředků formou dotací z OPŽP. Existuje pouze několik aglomerací, u kterých není zřejmý způsob plnění požadavků Směrnice, s těmi si MŽP ujasňuje další postup," řekl ministr Tomáš Chalupa.

Výše sankcí, které Evropská komise uděluje za neplnění směrnice, není zatím jasná. Evropská komise v případě nesplnění požadavků zahájí řízení s ČR o porušení smlouvy a postoupí případ Evropskému soudnímu dvoru (ESD). Po rozhodnutí ESD, které by bylo dle standardních procedur možné očekávat během roku 2013 (které samo o sobě nepředstavuje udělení finanční pokuty), EK opět posoudí stav naplnění požadavků a v případě přetrvávajícího nesouladu pak dojde k návrhu na udělení finanční sankce.

Dalším tématem, které se v rámci Světového dne vody diskutovalo, byla ochrana před povodněmi. Ministerstvo životního prostředí podporuje realizaci přírodě blízkých opatření a nestrukturálních opatření - digitální povodňové plány, lokální varovné systémy, informační systémy.

Ministři životního prostředí Tomáš Chalupa a ministr zemědělství Ivan Fuksa také vyjádřili spokojenost s vzájemnou kooperací svých resortů. „Ve spolupráci s MZe musí vzniknout protipovodňová strategie, která bude na problematiku protipovodňové ochrany pohlížet komplexně pro celou délku vodního toku. Musíme více podporovat a prosazovat přírodě blízká protipovodňová opatření a dále rozvíjet výstražný systém v rámci ČHMÚ," připomněl ministr Tomáš Chalupa.

Pro realizaci opatření na ochranu proti povodním využívá MŽP zejména evropských fondů formou OPŽP. Pro období 2007 - 2013 je alokace na tato opatření cca 6,6 miliardy korun. Od roku 2007 bylo podpořeno víc než 170 projektů v hodnotě 1,8 mld. korun.

Michaela Jendeková, tiskové oddělení MŽP

Dále čtěte:
Sněmovna schválila letošní rozpočet Pozemkového fondu

I poslanci odmítli snahy EU o rozpočtovém vymezení

Sněmovna schválila návrh na přístup k protikorupční akademii

Sněmovna: Kluby si rozdělí stejnou sumu jako loni

Hlasovací zařízení ve sněmovně se ráno rozbilo. Schůze byla přerušena

Poslanci si stěžovali: Ve sněmovně nesedí nikdo z vlády. Pak přišel Kalousek

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo životního prostředí

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Milion chvilek pro demokracii a další novodobí neomarxisté hrozí

17:11 Vích (SPD): Milion chvilek pro demokracii a další novodobí neomarxisté hrozí

Přetahování se východu se západem v Evropě a jejím okolí provázejí četné barevné revoluce versus reg…