Sobotka (ČSSD): Nové volby, nová vláda, nový počátek

19.04.2011 19:19

Vážné pochybnosti o prospěšnosti pravicové vlády Petra Nečase pro Českou republiku jsme měli jako sociální demokraté již ve chvíli, když přišla se svým programovým prohlášením.

Sobotka (ČSSD): Nové volby, nová vláda, nový počátek

Naši důvěru tato vláda nedostala. Nemohli jsme se smířit s tím, že si pod reformami představuje systematickou demontáž sociálního státu, že hospodářskou krizi v zemi chce řešit na úkor životní úrovně a sociálních jistot středních a nižších vrstev.

Nemohli jsme věřit tomu, že boj s korupcí může myslet vážně někdo, kdo politiku používá nejčastěji jako prodlouženou ruku byznysu. Nemohli jsme uvěřit, že vláda vážně usiluje o snižování státního dluhu a větší spravedlnost, když chce pokračovat v politice rovných daní zvýhodňujících nejbohatší.

Nemohli jsme věřit, že pravicová koalice chce podporovat hospodářský růst, když zvyšuje nepřímé daně a oslabuje koupěschopnou poptávku.

Naše obavy týkající se zjevné nekompetentnosti této vlády se plně potvrdily. Přestali jsme se přibližovat životní úrovni nejvyspělejších zemí. Veřejný dluh roste. Česká republika už nemůže být hrdá na to, že patří k zemím s nejnižší mírou chudoby. Téměř každý desátý občan v dospělém věku hledá zaměstnání a zvyšuje se počet dlouhodobě nezaměstnaných.

Vláda se utápí v stále obludnějších korupčních skandálech. Koaliční strany, které se již dávno rozhodly privatizovat veřejný sektor, nakonec zprivatizovaly samy sebe a de facto celou státní politiku.

Vliv kmotrů v ODS není o nic menším zlem než Věci veřejné napojené na firmu ABL. Divoká privatizace vládních stran do rukou úzkých zájmových skupin zcela ochromila politický život v zemi a ohrožuje její demokratické základy. Nekončící vládní aféry jsou příčinou rostoucího zklamání a znechucení občanů z fungování politického systému.

Události posledních týdnů ukazují, že možná zažíváme největší vládní krizi v polistopadové historii. Jednotlivé vládní strany na sebe nasazují špicly a tajné odposlechy ve snaze vzájemně se kompromitovat.

Urputný a bezskrupulózní boj o ministerstvo vnitra vypovídá nejlépe o tom, jak si pravice představuje fungování policie v zemi - jako nástroje kompromitace politického protivníka na straně jedné a zahlazování vlastních skandálů na straně druhé.

Vztahy v koaliční vládě dnes připomínají válku všech proti všem a zcela zbavují vládu akceschopnosti. Ačkoliv Věci veřejné a TOP 09 před volbami slibovaly zlepšení politické kultury, ve skutečnosti způsobily její pokles až na samé dno.

Vládní nespravedlivé reformy, prosazované silou a bez potřebného dialogu s opozicí, se odrážejí ve stále častějších projevech veřejné nespokojenosti. Protestují odbory, lékaři, policisté, studenti, vznikají stále nová občanská protestní hnutí.

Podle posledních průzkumů si nepřeje pokračování této vlády drtivá většina občanů. Pokud by měl současný předseda vlády trochu cti v těle, již dávno by ji rozpustil. Nikoli vůle sloužit zájmům země, ale zachování vlastních mocenských pozic a výhod, to je pravý motiv, proč se tato zkompromitovaná vláda stále ještě nechce odporoučet.

Pokud budeme nadále nečinně přihlížet jednání pravicové vlády, dočkáme se úplné devastace státu i politického systému. Proto se sociální demokraté rozhodli vyvolat hlasování o nedůvěře této vládě. Jako nejčistší a rozumné řešení dalšího osudu naší země pak vidíme nové volby.

V současném složení Poslanecké sněmovny, se 118 pravicově orientovanými poslanci, nelze vytvořit vládu, která by měla dostatečně silný mandát k razantní nápravě poměrů a odstranění chyb a nespravedlností v reformách Topolánkovy a Nečasovy vlády.

Česká strana sociálnědemokratická má jasný plán, jak vyvést zemi ze současné neradostné situace, k jeho realizaci však potřebujeme od občanů získat silnější mandát, než představuje nynějších 56 poslanců ČSSD ve Sněmovně. Naším programem jsou důsledný boj s korupcí, podpora udržitelného hospodářského růstu a také sociálně spravedlivé reformy.

ČSSD usiluje o nový počátek rozvoje země navazující na to nejlepší v naší historii, na Masarykovy ideje humanitní, reformní hnutí šedesátých let, na odkaz demokratické obnovy v listopadu 1989.

Nové volby, nová vláda, nový počátek jsou o tom dát do služeb veřejné politiky to nejlepší z hlav a srdcí občanů naší země a pozitivních zkušeností nejvyspělejších evropských zemí. Na počátku všeho musí být návrat politické kultury a rehabilitace demokratické politiky jako smysluplné činnosti, zbavené korupce a sloužící důsledně veřejnému zájmu. S Nečasovou vládou v čele země nebude nikdy nic takového možné.

Více:
Sobotka (ČSSD): Koaliční kompromis neřeší příčiny vládní krize a připomíná špatný aprílový žert

##PROFIL 252##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Pomoc zemědělcům

Dobrý den, jste pro pomoc zemědělcům kvůli nepřízni počasí? Já to narovinu nechápu. Proč se pořád zemědělci tak podporují? Netvrdím, že to mají lehké, ale kdo to má dnes snadné? A podporují se snad jiná odvětví, protože se jim nedaří? Neměli by se zemědělci na takovou situaci připravit a třeba nějak...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farhan (ANO): Pane ministře, 602 lékáren vás o něco žádá a vy to ignorujete

18:09 Farhan (ANO): Pane ministře, 602 lékáren vás o něco žádá a vy to ignorujete

Projev na 103. schůzi Poslanecké sněmovny 22. května 2024 k zákonu o léčivech