Štětina (VV): Za novými autolékárničkami byl byznys

25.04.2011 6:30

„Dokud se nezmění přístup lidí k poskytování první pomoci, jsou resuscitační masky v autolékárničkách zbytečné,“ říká poslanec Jiří Štětina.

Štětina (VV): Za novými autolékárničkami byl byznys

Podle informací ministerstva dopravy se v souvislosti s autolékárničkami, které jsou ze zákona součástí povinné výbavy aut, dá očekávat změna. „Pravděpodobně dojde k úpravě v tom, že resuscitační maska, která je dnes největším zádrhelem, bude jen její dobrovolnou součástí. Bude tedy záležet pouze na řidiči, zda chce mít v autě tuto masku," tvrdí tajemník ministra dopravy Karel Hanzelka. Je to výsledek úvah expertní mezirezortní skupiny za účasti poslanců VV s ministerstvem zdravotnictví.

Právě o povinné resuscitační masce se vedly v posledních týdnech polemiky. O její smysluplnosti v rukách laiků pochyboval i poslanec a zdravotnický expert VV Jiří Štětina:  „Nelíbí se mi, že se direktivně nařizují pomůcky, se kterými většina občanů vůbec neumí zacházet." Štětina, který třiadvacet let pracoval jako záchranář, uvádí i zkušenost ze své praxe: „Při nehodě si lidé často kvůli panice nevzpomenou ani na číslo záchranářů, kam mají zavolat, natož aby věděli, jak zacházet s resuscitační maskou."

Autolékárničky jako součást povinné výbavy aut upravuje vyhláška ministerstva dopravy. Právě kvůli jejich nekvalitnímu obsahu byl rezort už dlouho pod palbou mediální kritiky. Před třemi roky se ministerstvo rozhodlo, že ho zreviduje. „Obrátili jsme se proto na ministerstvo zdravotnictví. Vznikla pracovní skupina a výstupem z ní byla dohoda, že přibude resuscitační maska namísto resuscitační roušky, a také termofolie," vysvětluje Karel Hanzelka. Novelizovaná vyhláška nabyla účinnosti 15. 9. 2009 a měla odloženou platnost. Řidiči tak museli zbrusu nové nebo alespoň nově doplněné lékárničky vozit od začátku letošního ledna.

Mezi kritiky toho, že stát tímto rozhodnutím garantoval skvělý byznys pro soukromé firmy, byl i poslanec Štětina: „Povinné autolékárničky do zhruba šesti milionů aut je jistě skvělý obchod. Navíc se může za pár let znovu opakovat, vzhledem k vývoji lékařské vědy." Podle Štětiny resuscitační maska příliš neodpovídá nejnovějším vědeckým poznatkům o resuscitačních postupech.

„Dnes už se neklade takový důraz na dýchání z úst do úst. Ví se, že při správné zevní masáži srdce, kdy se hrudník zachraňovaného prohne o pět centimetrů, lze docílit potřebného tlaku na průtok krve k životně důležitým orgánům. Dýcháním z úst do úst záchrance ztrácí čas," říká poslanec a doplňuje, že dokud se nezmění přístup lidí k poskytnutí první pomoci, je autolékárnička i bez resuscitační masky vlastně zbytečná. „Pokud lidé nebudou vědět, jak první pomoc poskytnout, kam přiložit škrtidlo, jak zraněného položit, jak mu uvolnit dýchací cesty, je každá ´krabička poslední záchrany´ v podstatě k ničemu," dodává Jiří Štětina.

Dotaz Jiřímu Štětinovi můžete položit ZDE

##MINIPAS 1999##

Dále čtěte:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farský (STAN): Prosté říkání NE na jakýkoliv složitý problém dnešního světa nic nevyřeší

8:14 Farský (STAN): Prosté říkání NE na jakýkoliv složitý problém dnešního světa nic nevyřeší

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k politice SPD.