Emmerová (ČSSD): Se skálopevným simulantem jsem se ještě nesetkala

03.05.2011 22:51

Projev na 16. schůzi PS PČR dne 3. 5. 2011.

Emmerová (ČSSD): Se skálopevným simulantem jsem se ještě nesetkala

Vážená paní místopředsedkyně, vážená vládo a vážení přítomní, pokud je mi známo, probíhaly v minulém funkčním období snahy o zrušení poplatků, neboť žádnou regulační funkci neznamenají. A nyní se tedy ptám, jak splňují nároky k tomuto problému současné návrhy v předložené novele zákona 48/1997 Sb. Tím, že v tomto zákonu nejsou žádné poplatky, tzv. julínkovné, odstraněny a naopak se zvyšuje platba za den v nemocnici ze 60 na 100 korun denně, což už tu zaznívá poněkolikáté, jde vlastně tento návrh proti jistotám seniorů, nejčastějších spotřebitelů zdravotní péče.

Věřím, že v nemocnicích jsou tyto příspěvky využity relativně přehledně a kontrolovatelně a v zájmu zlepšení provozu nebo finančních odměn zdravotníků. Újma, která však přichází nemocnému jednotlivci, zvláště pak, když žije sám, je citelná. Navíc je nutno vzít v úvahu, že hospitalizaci navrhl lékař, jiný lékař o přijetí nemocného rozhodoval a řada lékařů na oddělení rozhoduje o způsobu a délce léčení. Jde tedy vše mimo rozhodování nemocného, snad jen s výjimkou simulantů, navíc solventních, kterým by nebylo líto peněz, které dají na poplatky.

Na tomto místě musím však konstatovat, že za celou moji profesní kariéru jsem se se žádným skálopevným simulantem nesetkala.

Zvyšuje se tím opět spoluúčast nemocného, u kterého nebylo vždy dobře zváženo, zda je to pro jeho další život a kvalitu tohoto života únosné. Stává se to při napodobování zahraničních vzorů tím, že přejímáme jejich systémy a některá opatření, ale přitom dostatečně neporovnáváme příjmy jejich a našich občanů. Přitom tato novela s poplatky zdaleka nekončí. Chystá se její silnější obdoba, která zvýšení spoluúčasti ještě akcentuje. Regulační význam však není žádný, na tom je relativní shoda.

Chci však zmínit situaci, která se týká dětí s určitým závažným typem onemocnění dýchacího traktu s výskytem častých záchvatů dušnosti charakteru průduškového astmatu. Aplikuje se u nich nejen pečlivá dispenzární péče, ale jsou také indikováni k lázeňskému pobytu v délce čtyř až osmi týdnů. Kromě nákladného dokonalejšího vybavení pro samotné dítě musí rodiče zaplatit zálohu, jakési předplatné na několik týdnů pobytu, většinou to jsou 4000 korun, pak se závěrečným vyúčtováním. Po zavedení poplatků v roce 2007 se výrazně snížil počet frekventantů v lázních, rozumí se těchto dětí. A to tak, že několik lázeňských léčeben již bylo dodneška zrušeno. Podle vývoje tohoto úbytku lze předpokládat, že pokles účastníků lázeňské léčby bude o celých 50 %, což je neúnosné pro zachování provozu v lázeňské léčebně dosud existující. Provoz je totiž nákladnější nežli činí platby ze strany zdravotních pojišťoven.

Nejzávažnějším negativem je však dopad na zdravotní stav těchto malých chroniků. Stoupající počet dětí s onemocněními dýchacích cest charakteru průduškového astmatu je odezvou několika skutečností. Jednou z nich může být i vynechávání blahodárného účinku lázeňského pobytu, například v Lázních Kynžvart v Karlovarském kraji. Místo toho pokračuje jejich léčba ambulantní anebo dokonce nemocniční s aplikací léků s četnými nežádoucími a vedlejšími účinky zvaných kortikoidy. Stávají se z nich postupně chronici s významným narušením nejen dechových funkcí, ale později i struktury plic samotných. Stávají se postupně trvalými pacienty v kategorii dospělých a jejich opakované nákladné hospitalizace tzv. zatěžují zdravotní pojišťovny.

Z těchto důvodů se tedy rýsují efekty léčby pro chudé a pro bohaté, a to dokonce u nemocných dětí, čímž se formují jejich životní názory a přístupy. To považuji za příčinu jejich stoupající frustrace, školních neúspěchů a posléze i radikalizace, k níž každý typ nespravedlnosti zákonitě vede. Takzvaná regulace spotřeby zdravotní péče prostřednictvím julínkovného se ukazuje zvláště v tomto případě znovu jako nepatřičná. Vždyť dítě v astmatickém záchvatu, který se bez adekvátní komplexní léčby vyskytuje stále častěji, by snad mělo přesvědčit i ty nejzatvrzelejší technokraty a ekonomy o škodlivosti tzv. regulačních poplatků. Věřím tomu, že dojde k modifikaci tohoto ustanovení a že nebude v předložené podobě schváleno. Děkuji. (Potlesk ČSSD.)

Dotaz Miladě Emmerové můžete položit ZDE ##MINIPAS 309##

Další projevy z dnešní schůze PS čtěte ZDE

Související:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Síkela: MPO posílí inovace, v nové výzvě je připravena miliarda korun

8:05 Ministr Síkela: MPO posílí inovace, v nové výzvě je připravena miliarda korun

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo II. výzvu aktivity Inovace Operačního programu Technologie…