Fajmon (ODS): Zastánci eura by měli ze svého poslat peníze Řecku!

18.06.2011 22:05

Řecko dostalo před rokem záchrannou půjčku ve výši 130 mld. euro, aby se vyhnulo bankrotu.

Fajmon (ODS): Zastánci eura by měli ze svého poslat peníze Řecku!

Čerpání této půjčky bylo podmíněno prováděním úsporných opatření a dalších reforem. Řecko tyto podmínky neplní a nyní žádá EU o další peníze. Mezinárodní měnový fond (MMF) Řecku další peníze odmítá dát, protože neplní podmínky loňské půjčky. Oproti tomu eurozóna v čele s Německem hodlá Řecku další peníze poskytnout. Na Slovensku to budí rozpaky a slovenská vláda začíná říkat, že půjčku neschválí. Ani se tomu moc nelze divit.

Tak si to ve stručnosti zrekapitulujme:

1. Jako první v eurozóně zkrachovalo loni na jaře Řecko a dostalo půjčku ve výši 130 mld. euro.

2. Jako druhé zkrachovalo loni na podzim Irsko a a dostalo půjčku ve výši 70 mld. euro.

3. Jako třetí zkrachovalo začátkem letošního roku Portugalsko a dostalo půjčku ve výši 90 mld. euro.

4. Nyní se ukazuje, že Řecku první půjčka nestačí a žádá dalších 60-70 mld. euro.

5. Po španělských regionálních volbách se ukázalo, že nejméně jeden region Castilla-La Mancha je blízko bankrotu. O Španělsku se přitom mluví jako o dalším potenciálním kandidátovi na "záchranu".

Celkový účet za dosavadní záchranu eurozóny před krachem členských států již tedy činí cca 350 mld. euro. Tyto peníze poskytují až na výjimky pouze členské státy eurozóny, protože ty se rozhodly, že prostě nikoho, kdo platí eurem, zkrachovat nenechají. Menší měrou se ale na záchraně podílí i ostatní státy EU včetně České republiky a to prostřednictvím MMF a menšího záchranného fondu EU.

Toto vše je dobře známo. Položme si však otázku, co by se stalo, kdyby nyní Česká republika měla zavedeno euro, jak to propagoval dnešní šéf ČSSD Bohuslav Sobotka? A na to je odpověď jednoduchá. Museli bychom stejně jako Slováci posílat peníze Řekům, Portugalcům a Irům, kteří mají vyšší platy, důchody i životní úroveň než my i než Slováci. Ano, je pravda, že by to byly půjčky a mohli bychom doufat, že nám je někdy někdo splatí. Věří tomu ale někdo?

Objem takové české pomoci by činil řádově 150-200 miliard Kč. Co by nám k tomu dnes asi Bohuslav Sobotka řekl? A co by nám k tomu řekli další čeští zastánci eura? Je zajímavé, že nyní radši mlčí a doufají, že tuto otázku nikdo nepoloží.

Pokud to ale myslí s eurozónou skutečně dobře, tak by nyní měli projevit svou vlastní evropskou solidaritu a do Řecka, Irska a Portugalska by měli poslat své vlastní peníze na záchranu eura.

Vyšlo na blogu idnes.cz

Mgr. Hynek Fajmon, předseda oblastního sdružení, člen regionální rady, člen výkonné rady a poslanec EP

Více:
Zahradil (ODS): Řecko mimo eurozónu? Ten signál nepodceňme

##PROFIL 1536##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Fajmon.eu

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Oslavy konce 2. světové války nejsou jenom Slavnosti svobody v Plzni

8:06 Vích (SPD): Oslavy konce 2. světové války nejsou jenom Slavnosti svobody v Plzni

V těchto květnových dnech si opět připomínáme konec 2. světové války v Evropě a definitivní porážku …