Vlasák (ODS): Evropské peníze musejí dostat přímo města

24.06.2011 8:48

Evropský parlament dnes drtivou většinou přijal zprávu českého europoslance Oldřicha Vlasáka (ODS), která se zabývá způsobem, jakým by se k evropským městům měly lépe a efektivněji dostávat peníze z evropských fondů.

Vlasák (ODS): Evropské peníze musejí dostat přímo města

"Je to velké téma, které již měsíce hýbe nejen Bruselem, ale je nesmírně důležité i pro Českou republiku," říká Oldřich Vlasák. V evropských městech vzniká více než 70% HDP kontinentu, právě v městských aglomeracích žije téměř 80% obyvatel. Přesto právě města jakoby v posledních letech spíše unikala pozornosti správců evropských fondů. To chce europoslanec Oldřich Vlasák změnit.

"Kdybych to měl ukázat na příkladu Hradce Králové: chci, aby to po roce 2013 nebylo ministerstvo nebo kraj, kdo bude rozhodovat o tom, kam, jak a kdy se mají v našem městě investovat evropské peníze. Města sama mají u nás i jinde v Evropě staletou tradici a sama nejlépe znají své potřeby," říká europoslanec.

"Řada měst v Evropské unii už se o evropské prostředky začala úspěšně hlásit. Některá si přímý přístup doslova vyvzdorovala na centrálních orgánech. Známe dobré příklady, jako třeba v Nizozemí, kde Rotterdam, Utrecht a další města samy spravují evropské peníze. Máme proto odkud čerpat zkušenosti - a dobře víme, že čím příměji peníze putují na místo určení, tím efektivněji se investují," dodává Oldřich Vlasák.

Jeden z úspěšných rozvojových projektů a příkladů dobré praxe představuje i severoirský Belfast. Město bylo ve druhé polovině poznamenáno úpadkem těžkého průmyslu a strojírenství. Obyvatelé odcházeli a městu zůstávaly chátrající průmyslové areály a znečištěné prostředí. Nová koncepce rozvoje města vznikla na konci 80. let a od té doby se Belfast stal opět prostorem, který přitahuje investice a kde se dobře žije.

Více:
Evropské peníze na stavbu silnic možná nepřijdou. Kvůli podvodům

##PROFIL 1534##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta (Přísaha): Pak odešli. Neevakuovali fakultu, ale prostě odešli. Proč?

12:16 Šlachta (Přísaha): Pak odešli. Neevakuovali fakultu, ale prostě odešli. Proč?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke střelbě na FF UK.