Roithová: Acta měla být zaměřena na postih pirátství, nikoliv na šikanování občanů

29.01.2012 8:00

Poslankyně EP Zuzana Roithová kritizuje podpis ACTA

Roithová: Acta měla být zaměřena na postih pirátství, nikoliv na šikanování občanů
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

"Acta měla být zaměřena na postih pirátství komerčního rozsahu a nikoliv na šikanování občanů. Proto budu velmi intenzivně usilovat o to, aby se pro občany na území EU takové praktiky nezaváděly," říká poslankyně EP Zuzana Roithová.

Je mi líto, že ACTA byla podepsána v této podobě, a že nebyly odstraněny nedostatky, které mohou působit řádným občanům obtíže.

Mezi pozitiva této smlouvy patří zvýšení standardů v některých signatářských zemích (např. Maroko, Mexiko), sjednocení úrovně některých technických definic a především oslabení velkoobjemového komerčního pirátství.

Systémovým problémem smlouvy je, že země, kde je největší objem pirátství (Čína, Indie, Brazílie) nebyly účastny jednání, a není pravděpodobné, že by ke smlouvě přistoupily, takže ani nelze očekávat zásadní průlom v ochraně duševního vlastnictví.

Pod tlakem Evropského parlamentu (více o našich aktivitách zde: http://www.roithova.cz/tiskove_zpravy/1037/) po přijetí Lisabonské smlouvy došlo k odtajnění textu ACTA alespoň pro poslance a za určitý úspěch považuji , že Komise prosadila na jednáních náš požadavek na zavedení garancí ochrany uživatelů a práva na spravedlivý proces.

Naopak Komisi vyčítám, že se nepodařilo během jednání do ACTA dostat oblast označení původu (zemědělského označení) potravin (např. Třeboňský kapr, Karlovarské oplatky atd.). Naopak za USA úspěšně proloboval zábavní průmysl všechny pro něj důležité věci. Španělsko a Itálie, země produkující řadu speciálních potravin, se nyní obávají, že se právní situace zemědělských označení na světových trzích může i zhoršit. A to se může týkat i ČR.

Moje další výhrady jsou tyto:
Aniž byla stanovena definice komerčního měřítka, rozšiřuje se trestněprávní postih i na relativně nekomerční aktivity - nikoli jen na organizovaný zločin.

Nově také státy budou mí povinnost provádět celní kontrolu i malých osobních zásilek.

Další vážný problém je to, že signatáři budou moci zavést na hranicích kontroly digitálního obsahu přenosných elektronických médií. Acta měla být zaměřena na postih pirátství komerčního rozsahu a nikoliv na šikanování občanů. Proto budu velmi intenzivně usilovat o to, aby se pro občany na území EU takové praktiky nezaváděly.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Během teplých měsíců se na vybraných pastvinách mohou usadit stáda ovcí a koz

16:21 Pospíšil (TOP 09): Během teplých měsíců se na vybraných pastvinách mohou usadit stáda ovcí a koz

Se závěrem měsíce dubna začínají znovu vypásat vybrané pražské lokality první stáda dobytka. Pro let…