Pithart: V první den tehdy právě ustaveného Senátu jsem řekl, že bychom měli revidovat imunitu

24.05.2012 18:19

Projev na 22. schůzi Senátu dne 24. 5. 2012

Pithart: V první den tehdy právě ustaveného Senátu jsem řekl, že bychom měli revidovat imunitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda Senátu Petr Pithart

Vážená paní předsedající, vážené paní kolegyně senátorky, páni senátoři, podávám v souladu s § 127, odst. 1, jednacího řádu Senátu návrh ústavního zákona, kterým se mění ústavní zákon č. 1/1993 Sb. tedy Ústava ČR, ve znění pozdějších ústavních zákonů. Tento návrh předkládá skupina senátorek a senátorů ve složení – podle pořadí na podpisovém archu: Miroslav Antl, Jiří Dienstbier, Alena Gajdůšková, Soňa Paukrtová, Petr Pithart a Jiřina Rippelová.

Nebudu vysvětlovat, proč skupina senátorů návrh zákona podává. Debata na téma imunity poslanců a senátorů tu proběhla vícekrát, mnozí z vás se jí sami vícekrát zúčastnili. Už jen sedm z nás by si mohlo pamatovat, že již první den právě ustaveného Senátu, tj. 18. prosince 1996 v prvním vystoupení zvoleného předsedy bylo řečeno, že Senát by měl začít svou práci revizí nesmyslně rozsáhlé imunity. Pamatuji si to velmi dobře, protože to byla – s prominutím, že parafrázuji sám sebe – má slova. Dnes po téměř šestnácti letech je reálná naděje, že tentokrát svou práci, ve srozumění s Poslaneckou sněmovnou, dokončíme.

Jednu výhodu to má. Stěží nám někdo může vytknout, že jsme v této věci postupovali příliš zbrkle. Ještě poslední poznámka. Začínám a končím tak své působení v tomto váženém sboru: Řešením otázky, o kolik máme či nemáme sami sebe chránit více než občany ČR. Odpověď na tuto otázku všech otázek totiž vypovídá o tom, jak sami věříme svému dílu, to je jistotám garantovaným právním řádem, který my vytváříme. Argumenty pro i proti návrhu padaly naposled jen před několika týdny, když jsme tady nezískali dostatečný počet hlasů pro návrh ústavního zákona. Návrh neprošel nikoli proto, že by ho v Senátu nepodporovala dostatečná většina senátorek a senátorů, ale proto, že mnozí z nás – musím říci, že lehkomyslně – předpokládali, že návrh má tak výraznou podporu, že nevyžaduje jejich přítomnost. Sypali si potom popel na hlavu a vysvětlovali, jaké všechny důležité a prospěšné záležitosti si vyžadovali jejich přítomnost jinde. Jen proto, a ze žádného jiného důvodu, vznikl tento návrh ústavního zákona, abychom tuto lehkomyslnost napravili.

Veškeré důvody pro přijetí tohoto návrhu shrnuje důvodová zpráva, kterou máte k dispozici. Všechny je už stejně znáte. Snad už jediné, čeho se musíme vyvarovat, je opakování této lehkomyslnosti.

Podáváme návrh, o které jsme přesvědčeni, že je ze všech nejlepší, nejlepší v praktickém smyslu, že má totiž největší naději být ve sněmovně schválen. Návrhy, které jsou eventuálně ještě lepší než nejlepší, mohou mít tu drobnou nevýhodu, že neprojdou a pak mají její stoupenci čisté svědomí, ale nelegitimní, byť legální imunita špiní naši parlamentní demokracii dále.

Tímto vás žádám, abyste náš návrh postoupili k dalšímu projednání. Navrhuji, aby to bylo do výboru ústavně-právního a do stálé komise Senátu pro ústavu a parlamentní procedury.

Mimo tuto řeč chci ještě říci, že při hlasování o posledním návrhu zákona před obědem jsem hlasoval pro všechny pozměňovací návrhy a opomenul jsem potom hlasovat, protože návrh zákona vracíme do Poslanecké sněmovny. Je to pro pořádek a protokol.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: senat.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Hádají se, my jednáme, domlouváme společný postup napříč Evropou

12:17 Rajchl (PRO): Hádají se, my jednáme, domlouváme společný postup napříč Evropou

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k politice.