Mirovský (SZ): Stavět českou energetiku na jádru je nákladné a riskantní

12.07.2012 21:57

Profesor Pačes, jeden ze šéfů poradní skupiny, která má pomoci ministrovi průmyslu Kubovi nalinkovat energetickou politiku do budoucna, objasnil v Lidových novinách svůj pohled na věc.

Mirovský (SZ): Stavět českou energetiku na jádru je nákladné a riskantní
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

Ten je pro oko ČEZ jistě velmi lákavý, pro nás, běžné obyvatele, může ale znamenat budoucnost života v jaderném skanzenu, kterému ujede rychle se rozjíždějící vlak úsporné, efektivní, decentralizované a obnovitelné energetiky. Příprava energetické koncepce je ostudou Státní energetická koncepce je zásadní dokument, který definuje dlouhodobé cíle v energetice. Tím vytváří výhodu delšího horizontu, než je rámec volebních období. Je ale také rizikem, že při špatném nastavení může mít fatální dopady nejenom na energetiku, ale i životní prostředí či na konkurenceschopnost ČR. A to se bohužel nyní děje. Místo aby na koncepci pracovaly týmy z univerzit, ministerstev, poradenských společností a neziskových organizací, je příprava koncepce svěřena úzkému okruhu lidí, kteří jsou ale dle slov prof. Pačese "rozumnými lidmi, které vybíral s Danou Drábovou". Tomu opravdu říkám vyvážený výběr, když většina členů komise neskrývá svou jadernou víru, pokud již v jaderném oboru sami nepracují. A že mezi Pačesovými experty chybí někdo na energetickou efektivitu a obnovitelné zdroje, je již veřejným tajemstvím.

Vstupním problémem současného pohledu této komise je i to, že hledá pouze náhrady současných zdrojů (především uhelných elektráren) za nové a nepočítá s možnostmi úspor a zvýšení efektivity výroby. Česká republika má v rámci zemí OECD jedny z nejvyšších emisí oxidu uhličitého na jednotku HDP, a proto by měl akcent koncepce směřovat do úspor, efektivity a nízkoemisních technologií. Dále můžeme rozvíjet programy zateplování domů, daňově zvýhodnit úsporná auta či motivovat průmysl k využívání nejlepších dostupných technologií. Prostor pro výrazné kroky v této oblasti je veliký, leč ve stávající komisi nemá valného zastání.

Jde to i bez drahého jádra Základem koncepce musí také být optimální nastavení energetického mixu tak, abychom zajistili bezpečné a cenově dostupné dodávky elektřiny s co nejnižšími externalitami na životní prostředí a také abychom nezůstali mimo celoevropský kontext transferu k obnovitelné energetice. Vyšší využití jádra je totiž slepou uličkou. V návaznosti na stagnaci jaderného průmyslu a katastrofu ve Fukušimě rostou náklady na bezpečnost reaktorů a tím i celkové ceny energie. V Evropě se staví jen dvě nové jaderné elektrárny, a to s problémy a výrazným nárůstem ceny. Otazníků kolem financování si všímají i banky, které vnímají investice do jaderných zdrojů jako rizikové, pokud nebudou mít silné státní garance. Jinými slovy, jádro ani po šedesáti letech fungování není schopno být bez dotací. A ví to dobře i sám ČEZ, když ústy svého generálního ředitele Beneše chce od státu garance na výkupní cenu elektřiny z nového Temelína. Často zmiňovaným cílem koncepce je i důraz na soběstačnost dodávek. A právě navýšení kapacit jádra zvýší závislost na dovozech paliv ze zahraničí a sníží tím i tuto strategickou soběstačnost. Stále totiž věřím, že se nenajde nikdo, kdo by chtěl obnovit naprosto devastující těžbu uranu na našem území.

Pro zvýšení soběstačnosti je proto prioritním cílem maximální využití obnovitelných zdrojů na našem území. Kromě ukončení rozvoje jádra je třeba promyšleně snížit naši závislost na uhlí (ponechat doznívající kapacity např. pro teplárenství). Máme velký potenciál ve využívání biomasy a bioplynu, je možné rozvíjet i větrné elektrárny (Mezinárodní energetická agentura odhaduje, že cena této elektřiny bude v Evropě kolem roku 2015 o deset procent levnější než uhelná) a fotovoltaika musí dostát svému primárnímu cíli - obsadit střechy domů, hal a průmyslových objektů. Navíc její cena stále klesá a brzy nebude potřebovat žádné dotace. Potenciál je i v geotermální energii a renesanci malých vodních elektráren. Samotná předchozí Pačesova nezávislá energetická komise v roce 2008 píše, že je možné u nás z obnovitelných zdrojů v roce 2050 získávat až 69 procent současné spotřeby elektřiny.

Otázkou tedy zůstává, proč doporučení pro koncepci směřují k marginalizaci obnovitelných zdrojů, vynáší do nebes ekonomicky nerentabilní a nebezpečné jádro a jdou proti vývoji u našich sousedů a v EU. Jedině snad že by chtěla vláda ze země vytvořit obstarožní, neefektivní a nebezpečný energetický moloch, který bude nahrávat zájmům ČEZ a několika málo vyvolených?

ONDŘEJ MIROVSKÝ, člen předsednictva Strany zelených

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…