Sobotka (ČSSD): Poslanec Bárta předvádí názorové veletoče

13.07.2012 18:14

Myslím, že je hezké kritizovat politiku vlády, my to také děláme jako sociální demokraté, ale pozor! Je důležité, aby ta kritika byla konzistentní, aby tady nebyly názorové veletoče, že jednotliví poslanci tady před dvěma lety hájí zvyšování DPH a dneska titíž poslanci tady budou zvyšování DPH kritizovat.

Sobotka (ČSSD): Poslanec Bárta předvádí názorové veletoče
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Poslanec a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka hovoří ve sněmovně

Děkuji. Vážená paní předsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, já jsem se samozřejmě ráno také zapojil do slovní debaty, která tady probíhala. Týkala se nepochybně důležité věci - vyjadřování se ministra financí na adresu Policie České republiky. Ale troufám si tvrdit, že zákon, o kterém budeme za malou chvíli hlasovat, je tisíckrát důležitější než jakákoliv diskuse o tom, jestli by měl premiér odvolat ministra financí nebo ne. To, co tady teď budeme schvalovat, tak ovlivní životy 10 mil. obyvatel České republiky, a to tak, že okamžitě, a to tak, že bezprostředně. To, co tady budeme za malou chvíli schvalovat, tak ovlivní hospodářský vývoj naší země v příštích letech. Toto je to podstatné. I když je určitě důležité mluvit o letounech CASA, o tom, jakou roli v tom hráli jednotliví představitelé politických stran nebo politického života, i když je důležité mluvit o tom, že by se policejní vyšetřování nemělo ovlivňovat, tak já bych byl velmi nerad, kdyby ve stínu těchto afér vládní koalice zaniklo rozhodování o podstatných důležitých věcech, které tady v Poslanecké sněmovně mimo jiné také dnes budeme řešit a bude každý z nás rozhodovat.

Toto je to důležité, toto je to skutečně podstatné. Já jsem tady také sledoval předchozí vystoupení pana poslance Bárty za Věci veřejné. Všiml jsem si, že mu část opozice zatleskala. Já myslím, že to bylo zdařilé vystoupení, nicméně mu chyběla jedna věc, kterou pan poslanec Bárta požadoval po ministrovi financí nebo po vládě. Já jsem si všiml, že požadoval omluvu. Myslím, že by to vystoupení bylo ještě zdařilejší, kdyby na začátku toho vystoupení byla omluva poslance Bárty za jeho vlastní hlasování v této Poslanecké sněmovně v uplynulých dvou letech. (Potlesk v lavicích ČSSD.) Pokud se tady pan poslanec Bárta rozčiloval na vládu, že se chystá zvýšit DPH, tak já chci připomenout panu poslanci Bártovi z Věcí veřejných, že to byl pan poslanec Bárta z Věcí veřejných, který se dohodl se současnou koalicí, s ODS a TOP 09, na tom, že se zvedne DPH na potraviny a léky z 10 na 14 %. Vy jste to tady prohlasovali a já vám to jenom jednoduše chci připomenout, protože by se mohlo zdát, že někteří poslanci a poslankyně si nepamatují ani to, co tady bylo před rokem nebo dvěma roky, a to si myslím, že by každý z nás, pokud chceme vykonávat tento mandát, tak bychom měli být schopni si takovou jednoduchou věc pamatovat. Už tady několikrát ke zvýšení DPH došlo, naposledy to bylo z 10 na 14 % a hlasovali pro to poslanci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných a předpokládám, že pro to hlasovalo celé vedení strany Věci veřejné. Takže kritizovat dnes z pohledu Věcí veřejných současnou pravicovou vládu za to, že zvyšuje DPH, tak je popírání sebe sama a popírání toho, že to byly Věci veřejné, které umožnily vznik této vlády, umožnily vznik této vlády, která dělá tuto škodlivou hospodářskou a rozpočtovou politiku.

Takže prosím, já myslím, že je hezké kritizovat politiku vlády, my to také děláme jako sociální demokraté, ale pozor! Je důležité, aby ta kritika byla konzistentní, aby tady nebyly názorové veletoče, že jednotliví poslanci tady před dvěma lety hájí zvyšování DPH a dneska titíž poslanci tady budou zvyšování DPH kritizovat. Čili přimlouval bych se za to, aby v každém našem vystoupení byla jistá názorová konzistence nebo alespoň špetka, alespoň špetka názorové konzistence. A myslím si, že to pan poslanec Bárta tady příliš dobře nepředvedl. Ale jinak souhlasím s celou řadou jeho argumentů, které tady proti vládní politice uvedl. Jenom škoda, že na základě těchto argumentů nejednal v době, kdy Věci veřejné umožnily této vládě vyjádřit důvěru a umožnily její existenci. Dneska už je trošku pozdě litovat toho, co se tady z pohledu Věcí veřejných stalo.

Druhá poznámka. Já musím říci, že v posledních týdnech stále více obdivuji současného ministra financí Miroslava Kalouska. Myslím si, že on v tuto chvíli předvádí, že je renezanční osobnost, že není schopen se věnovat pouze rezortu Ministerstva financí, ale už velmi slušně pokrývá i rezort Ministerstva vnitra. Myslím si, že vláda by mohla ušetřit, že by mohla snížit počet členů vlády a že by se pan Kalousek, pokud ve vládě vydrží, mohl věnovat současně Ministerstvu financí i Ministerstvu vnitra. Zaznamenali jsme dnes, že chce udělat pořádek i v Policii České republiky. To znamená mohl by se tomu věnovat naplno v rámci svých kompetencí. Ale ačkoli obdivuji jeho nasazení, tak mám pocit, že my bychom spíše potřebovali ministra financí, který se bude věnovat ekonomické situaci země. Myslím si, možná chybně, možná mě vyvedete z omylu, ale myslím si, že bychom potřebovali ministra financí, který bude garantovat, že země jde nahoru, že země má nějakou hospodářskou strategii, že se nepotácíme ve sračkách, neuvěřitelných chybách této vládní koalice.(Rozruch v sále.) Ale to tady nikdo z této vlády není schopen garantovat.

Já bych rád vyzval, rád bych vyzval předsedu vlády, aby se alespoň on přihlásil k odpovědnosti za hospodářskou politiku této vlády, protože já nevím, jestli v této vládě vůbec je někdo, kdo tam situaci země v hospodářské oblasti řeší. A pozor - určitě by to byla planá debata, kdyby na tom Česká republika byla bůh v jak. Ale podívejte se prosím na poslední čísla. Podívejte se na informace, které přicházejí z reálné ekonomiky v posledních několika měsících letošního roku. A rád bych znal i názor ministra financí na to, co se tady ve skutečnosti děje, protože on na to nereaguje, on se věnuje policejnímu vyšetřování, ale podle mého názoru by měl reagovat na to, co se děje v reálné ekonomice. Tam potřebujeme skutečné nasazení ministra financ.

Ekonomika klesá. Kdyby klesala v celé Evropě,nebudeme z toho obviňovat Nečasovu vládu. Ale jestliže česká ekonomika klesá, polská, slovenská, rakouská a německá roste, tak se zdá, že něco není v pořádku a vláda by to měla vysvětlit. Průmyslová výroba v květnu stagnovala. Motor ekonomiky, export, začíná zpomalovat. Červnová inflace stoupla na 3,5 %. Ačkoli všichni analytici věštili, že počáteční vysoká inflace bude jen taková vlnka, která doprovodí zvýšení daně z přidané hodnoty, tak to není pravda. Červnová inflace se dostala na 3,5 %. Co to znamená? Znamená to, že letos, v letošním roce většině lidí v této zemi klesnou reálné platy.V ekonomice ubývá pracovních míst.Na vrcholu sezónních prací, to znamená v měsíci červnu, nezaměstnanost neklesla pod 8 %. Ta prognóza ke zbytku roku znamená pouze zhoršování, čili na vrcholu sezónních prací máme nezaměstnanost vyšší než 8 % a v ekonomice ubylo pracovních příležitostí.

Deficit státního rozpočtu v polovině letošního roku dosáhl 70 % celoročního plánu. Máme v pololetí letošního roku druhý největší schodek státního rozpočtu za posledních 12 let. Je stejně vysoký, jako byl v loňském roce. Ale loni byl deficit státního rozpočtu 142 mld. korun. 142- a vláda letos plánuje 105.To znamená vážný problém a bylo by dobře, kdyby se k němu ministr financí vyjádřil. Státní dluh překročil v měsíci červnu 40 % hrubého domácího produktu.To znamená, že státní dluh dále roste. V roce 2006 státní dluh 28 % hrubého domácího produktu. V roce 2012 40 % hrubého domácího produktu. Snižuje se dynamika vývozu, domácnosti nevěří vládě, nevěří v pozitivní vývoj ekonomiky a výrazně šetří. Meziročně přibylo lidí a přibylo domácností, které jsou ohroženy chudobou. Tohle je aktuální hospodářská bilance Nečasovy vlády. A čím se zabývá ministr financí v této vládě? Telefonuje jednotlivým vysokým policejním úředníkům. Čím se zabývá ministr financí v této vládě? Působí jako obhájce poslankyně TOP 09 v kauze Casa. My bychom skutečně jako sociální demokraté uvítali ministra financí, který se ke všem těmto aktuálním problémům české ekonomiky a státního rozpočtu vyjádří, který na ně bude reagovat. Uvítali bychom, kdybychom tady měli ministra financí a měli vládu, které lidé budou důvěřovat v oblasti hospodářské kompetence. Protože bez toho, že by se změnila nálada ve společnosti, bez toho, že by spotřebitelé začali vládě věřit, začali věřit v to, že vládní reformy a vládní opatření mají smysl, tak je zbytečné dělat cokoli. Prostě česká ekonomika neroste. A jestliže česká ekonomika neroste a neporoste, tak vláda bude jenom obtížně získávat nové daňové příjmy, i kdybyste daně zvýšili desetkrát. Prostě ty nové daňové příjmy do státního rozpočtu nepřitečou.To je druhá důležitá poznámka, kterou jsem chtěl říci na okraj balíčku, který tady za malou chvíli budeme schvalovat.

Třetí věc, o které si myslím, že je důležité, aby tady zazněla, a myslím si, že je potřeba to tady jasně říci. Tenhle daňový balíček, to, co tady bude teď hlasováno, je do značné míry kapitulace české pravice. Je to tak. Já si myslím, že by bylo dobře, aby kolegové, kteří pro to budou hlasovat, to věděli, protože to, co se zde navrhuje, je do značné míry pokračování revize daňové politiky Topolánkovy vlády a je to vlastně oficiální prohlášení směrem k voličům: Vážení voliči, končí daňový mejdan, který jsme rozjeli v roce 2007 do značné míry za peníze vás všechny, protože vy jste ten daňový mejdan platili - já se pak k tomu ještě vrátím - ale končí daňový mejdan, který jsme rozjeli v roce 2007, a vracíme se zpátky do hlavního proudu evropské daňové politiky. Ale jestliže tady k něčemu takovému dochází, jestliže vláda popírá samu sebe, já chci připomenout, že tato vláda má jasnou personální kontinuitu s Topolánkovou vládou. Tady je pět nebo šest ministrů, kteří seděli i ve vládě Mirka Topolánka. Tady je řada poslanců v ODS nebo v TOP 09, kteří tady podporovali i Topolánkovu vládu v Poslanecké sněmovně. A kdyby náhodou tohle všechno chtěl někdo popřít, kdyby někdo chtěl tvrdit, že Nečasova vláda je úplně něco jiného, než byla vláda Mirka Topolánka, tak přinesu poslední argument - no přece současný ministr financí je stejný ministr financí, který tady navrhoval daňovou reformu v roce 2007. To je tentýž člověk. A tentýž člověk, který tady navrhoval rovnou daň, tak dneska navrhuje přirážku k této dani. Tentýž člověk, který tady navrhoval a prosazoval superhrubou mzdu, tak dneska navrhuje reformy, které počítají s jejím zrušením. Tentýž člověk, který prosazoval snižování majetkových daní, tak tady dneska navrhuje zvýšení daně z převodu z nemovitosti. Já to nekritizuji, to je podle mě návrat do hlavního proudu evropské politiky. Jen se ptám, jak je něco takového možné?

Jestliže jsem tady měl přísné kritérium na pana poslance Bártu, chtěl jsem, aby přece jenom jeho vystoupení bylo konzistentní, tak já musím stejné kritérium přece uplatnit i na současného premiéra Nečase a musím stejné kritérium uplatnit i na jeho ministra financí Kalouska. Vážení pánové, i vy byste měli být konzistentní. A jestliže jste tuto Sněmovnu před x-lety přesvědčili a pravice to tady prosadila, že se zavede rovná daň, že se bude zvyšovat daň z přidané hodnoty, že se budou snižovat firemní daně, že to povede k prosperitě, to jste tady tvrdili, tak dneska aby titíž lidé sem přišli a říkali - uděláme pravý opak, my jsme ti reformátoři, to jsou ty naše promyšlené reformy - tak tohle je myslím věc, která by tady neměla projít jen tak.

Čekal bych, že vystoupí premiér Petr Nečas a řekne - promiňte. Čekal bych, že vystoupí ministr financí Kalousek a řekne - promiňte. Ne směrem k opozici, ale k vlastním pravicovým voličům, kteří vám uvěřili vaše sliby, kteří vás volili proto, že jste slibovali, že nebudete zvyšovat daně, kteří vás volili pro možná utopické představy o zavedení tzv. rovné daně - všem těmhle voličům vy byste se ale měli omluvit. Já myslím, že by to bylo slušné gesto, které od vás mají vaši voliči plné právo očekávat.

A teď řeknu něco málo za sociálně demokratické voliče. Podívejte se, vy jste si tady prosadili rovnou daň. Vy jste v roce 2007 snížili daně těm nejbohatším. Tvrdili jste, že peníze, které nejbohatší nebudou muset zaplatit do státního rozpočtu, tak že je tady investují v České republice a že nám to pomůže k vyššímu ekonomickému růstu. Takže ty peníze si nejbohatší nechali a já se jenom ptám, pane premiére, pane ministře financí, kde je ten ekonomický růst. Kde je prosím ten ekonomický růst, který měly přinést vaše daňové experimenty?

Vy jste tehdy řekli - ano, snížíme daně těm nejbohatším, snížíme daně firmám a zaplatí to všichni ostatní tím, že jim budeme zvyšovat daň z přidané hodnoty. To znamená, všichni občané začali platit vyšší DPH. Vy jste zvedli DPH na potraviny, na léky, na bydlení, na dodávky tepla, na vodné a stočné, zvedli jste DPH na kdeco, na kdeco, aby občané přispěli těm nejbohatším na jejich daňové úlevy, aby občané přispěli velkým firmám na jejich daňové úlevy. A tvrdili jste, že to povede k prosperitě. A já se ptám, pane premiére a pane ministře financí, kde je ta prosperita, kam vedla vaše daňová reforma, jak to celé skončilo.

Já myslím, že si všichni můžeme odpovědět, kde to všechno celé skončilo. Skončilo to tady dnes 13. července 2012, kdy titíž ministři Kalousek a Nečas, kteří tady prosazovali rovnou daň, dnes navrhují opatrný, polovičatý, ale přesto návrat k daňové progresi. Skončilo to tím, že vláda pochopila, že její vlastní daňová reforma, daňová reforma její ideové předchůdkyně Topolánkovy vlády, byla fatální omyl a vrací se zpátky. Daňový mejdan skončil a vracíme se a děláme zase něco jiného. Jen škoda, že nikdo z těch, kdo byli autory tzv. balíčku v době Topolánkovy vlády a jsou i v této pravicové vládě, tak v sobě nenašli dost odvahy, aby se omluvili. Aby se omluvili pravicovým voličům, které zradili, a aby se omluvili sociálně demokratickým voličům, které donutili, aby to všechno zaplatili prostřednictvím vyšší daně z přidané hodnoty. Ta omluva mi tady chyběla. Kdyby byla, tak bych se k tomu možná vůbec nemusel vracet, protože by se k tomu vrátil ministr financí a vrátil by se k tomu sám premiér.

My jako sociální demokraté pro tento daňový balíček ruku nezvedneme. Změny, které přináší, jsou polovičaté. Ve skutečnosti tam pokračuje zvyšování daně z přidané hodnoty. Tento zákon počítá s tím, že se příští rok zase zvedne DPH na potraviny a léky, zvedne se i základní sazba DPH, a tuším, že někdy v roce 2016 se má DPH sjednotit na 17,5 procentech. Ten plán tady neustále je. My jako sociální demokraté si myslíme, že to je nerozum. V době, kdy ekonomika kulhá na slabou poptávku, stavět vládní opatření na dalším zvyšování DPH je z hospodářského hlediska zločin. A my nebudeme podporovat chybné tendence ve vládní rozpočtové politice. Možná, vážená vládo, kdybyste ta jednotlivá daňová opatření předložili samostatně, tak bychom pro některá z nich hlasovat mohli, protože to je skutečně návrat k hlavnímu proudu a je to přiznání omylu pravicové daňové politiky v posledních šesti letech. Ale jestliže návrh předkládáte jako balík, nepočítejte s tím, že jediný sociální demokrat v této Sněmovně podpoří další zvyšování daně z přidané hodnoty. To nikdy neuděláme.

Druhá věc. Pokud se podíváme na kontext všech vládních kroků, které se teď odehrávají. Tato daňová reforma, napůl zrušená daňová reforma, která už se tady jednou schválila, důchodová reforma, církevní restituce, to, co se dneska děje v oblasti plošných škrtů ve veřejných rozpočtech, nepřijatelná platová politika této vlády, tohle všechno je smrtící mix. Z toho prostě nemůže pro hospodářský růst a životní úroveň občanů naší země vzejít nic dobrého. A také z toho nic dobrého pro občany našeho státu nevzejde. Vy děláte chyby, vršíte chyby jednu na druhou a nejste ochotni si je přiznat. Ještě je ale čas.

Já vím, že možná si řeknete, proč nám to tady povídá. Ale já si myslím, že ještě je čas některé věci zastavit. Dneska tady přece nemusíme schválit předražené církevní restituce. Vy můžete udělat kroky k tomu, abychom nevyhazovali peníze za druhý pilíř v rámci důchodové reformy, protože ty peníze pak budou zoufale chybět ve státním rozpočtu. Ještě je čas tohle šílenství zastavit. A já bych vás k tomu chtěl vyzvat. My pro tenhle daňový balíček hlasovat rozhodně nebudeme. Uděláme všechno pro to, aby byl zamítnutý v Senátu, aby se tady musel hlasovat znovu.

Ale chci vás ještě vyzvat, kolegové a kolegyně z pravice v této Sněmovně, zastavte některé vládní kroky včas, než to dále poškodí Českou republiku, než to dále poškodí občany našeho státu. O to vás chci poprosit. Děkuji. (Potlesk poslanců sociální demokracie.)

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…