Gajdůšková: Hirošima a Nagasaki, to není jen text písně

13.08.2013 10:07

Většina občanů má dost velké starosti, jak slušně žít a zajistit své rodiny. Problémy má stát i firmy. Jakoby zpětný chod nabrala v ČR jak životní úroveň lidí, tak úroveň veřejných služeb jako je systém vzdělávání a zdravotní péče.

Gajdůšková: Hirošima a Nagasaki, to není jen text písně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Gajdůšková

To, že jsme na tom hospodářsky o dost hůř než okolní země, je mimo jiné důsledek neoliberální neschopnosti dlouhodobých vizí, vidění věcí v souvislostech, výhradního zaměření na rychlý zisk a egoismu. Neměli bychom zapomínat na věci, které nás přesahují.

Například Nagasaki a Hirošima. Když zadáte tato dvě jména do vyhledávačů, nabídnou vám Mňágu a Žďorp a text písně, která o historii jaderného masakru  neříká vůbec nic. Musíte se trochu snažit, abyste v češtině našli o tragédii  jaderného bombardování na konci druhé světové války  něco víc. Česká televize toto výročí vzpomenula krátkou reportáží a minutou ve zprávách. Jiná média si ani nevšimla.

Přitom celý svět každoročně počátkem srpna vzpomíná tuto tragédii. V Japonsku před 68 lety zahynulo  v jednom okamžiku 150 tisíc lidí. Nelze připustit, aby se cokoliv podobného opakovalo. Starostové obou měst stojí v čele úsilí  požadujícího jaderné odzbrojení. K jejich  petici se v sídle OSN již připojily miliony lidí, je tam i podpis můj a dalších členů senátní delegace.

Světová síť členů parlamentů   Parlamentáři proti jadernému zbrojení a za odzbrojení (PNND) je velkou politickou silou , která usiluje  o omezení jaderných zbraní a o odzbrojení.  Mezinárodní společenství již dokázalo prosadit zákaz chemických i biologických zbraní. V úsilí o odzbrojení je třeba pokračovat i v případě jaderných zbraní, které jsou pořád nepředstavitelnou hrozbou. Jen mezinárodní společenství to může dokázat a je i  odpovědností  českých politiků, doma i na mezinárodní scéně, tomu napomoci.

Nejen Česká republika  má problémy. Řešení je vždy ve vidění souvislostí a hledání obecného dobrého. Desetina nákladů, které svět vydává na zbrojení, by stačila na vymýcení hladu na celé planetě. Existence jaderných zbraní v Evropě také není  bez nákladů ani bez nebezpečí. Výročí svržení jaderných zbraní na japonská města nám to opět připomnělo. Úsilí o svět bez jaderné hrozby je úsilí o lepší svět. Více se angažovat za jaderné odzbrojení by se měly i instituce Evropské unie. Vize Evropy jako bezjaderné zóny  by byla skutečným naplněním evropského projektu, který je především projektem míru.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šmarda (SOCDEM): Na střední třídě stojí celá společnost. A lidé ze střední třídy dnes chudnou

21:03 Šmarda (SOCDEM): Na střední třídě stojí celá společnost. A lidé ze střední třídy dnes chudnou

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ekonomice.