Radikální komunistka opět vytočila Jandáka: Já, syn mukla

09.06.2011 6:29

Poslanci budou na probíhající schůzi sněmovny hlasovat o návrhu zákona k protikomunistickému odboji, podle nějž mají dostat jeho účastníci jako ocenění 100.000 korun. Pozůstalí po nich by pak dostali pouze poloviční částku - 50 tisíc korun. V případě, že by měli odbojáři podprůměrný důchod, měl by jim být podle předlohy dorovnán do průměrné výše.

Radikální komunistka opět vytočila Jandáka: Já, syn mukla

Návrh obsahuje popis forem odboje a odporu, a zároveň vymezuje lidi, které ze své působnosti vylučuje. Překážkou pro přiznání statutu odbojáře by bylo například zaměstnání v minulém režimu u bezpečnostních složek, členství v komunistické straně, Lidových milicích, v akčním výboru Národní fronty a za normalizace také ve Svazu československo-sovětského přátelství.

Certifikát odbojáře by nemohl získat ani ten, jehož odboj byl veden „zavrženíhodnou pohnutkou", nebo kdo se dopustil zavrženíhodného jednání směřujícího k popření hodnot svobody a demokracie či k popření základních lidských práv, přesto, že se tomu mohl vyhnout.

SLEDUJEME TÉMA Třetí odboj
Na Grebeníčka křičeli hanba. K pultíku si stoupne znovu. Čeká rajčata
Komunista je zdrcen akcí K9: Dáváte peníze sprostým vrahům
Političtí vězni varují: V ČR budou samí odbojáři

Semelová: Nepřijatelné je oslavovat násilníky

Původní předlohu ve sněmovně ostře kritizovali komunisté už během prvního čtení a hrozili stížností k Ústavnímu soudu. Ostře se proti němu ohrazuje i komunistická poslankyně Marta Semelová. „Na tomto zákonu mi vadí tři věci. Za prvé, že se mají oslavovat ti, kdo se dopouštěli násilí a ti, kteří páchali trestnou činnost, odsuzovanou v jakékoli demokratické společnosti. Jednak mám na mysli například bratry Mašíny, jednak ty, kdo ničili práci jiných, zapalovali stohy či ničili jiné formy lidské práce," řekla Parlamentním Listům Semelová.

Navíc jí vadí, že je očerňována většina celé generace, která dokázala vybudovat spoustu věcí, užitečných pro ostatní společnost. „Myslím, že většina těchto lidí chtěla normálně žít, normálně pracovat, ale v tomto zákoně je očerňováno všechno to, co vykonali."

„No a konečně mi velmi vadí, že by měli být tito lidé (odbojáři) postaveni na roveň válečným veteránům. Myslím, že když to porovnáme s lidmi, kteří bojovali v druhé světové válce proti fašismu je to prostě nesrovnatelné, dodala."

Marta Semelová striktně odmítá tento zákon jako celek. Apeluje na své kolegy i občany, aby se podívali nejprve dobře kolem sebe i do své vlastní minulosti. „Kdyby si i ti, kteří tento zákon předkládají, sáhli do svého svědomí a pozorně se podívat i do svých rodin, došli by jistě k zajímavým věcem, protože řada lidí byla součástí Národní fronty či jiných organizací, prostě proto, že chtěli dělat něco užitečného ku prospěchu většiny," dodala pro ParlamentníListy.cz Semelová.

Jandák: Jako syn mukla s tím zákonem musím souhlasit!

Zcela opačný postoj zaujímá k tomuto zákonu poslanec za ČSSD Vítězslav Jandák. „Jako syn mukla s tím zákonem musím souhlasit," řekl ParlamentnímListům.cz. „Myslím, že tato země politickým vězňům hodně dluží."

Psali jsme:
Komunisty už zrušit nemůžeme. Je příliš pozdě, pění Jandák
Hanba! Grebeníčka ve sněmovně vypískali za jeho řeči o třetím odboji
Zákon o třetím odboji sněmovnou prošel. Bouchalo se ale do stolu

Zákon má sice podle Vítězslava Jandáka 17leté zpoždění, ale pořád je aktuální. „Dokud ti lidé žijí, máme k nim dluh. A tímto zákonem, ať už ho předkládá koalice - to je mi putna, ten dluh alespoň částečně splácíme. Budou alespoň trochu saturováni, odměněni a pohlazeni," emotivně dodává.

„Ti lidé v řadě případů zakusili peklo na zemi a je mi jen smutno, že se můj táta tohoto zákona nedožil. Už tak se ho nedožila řada z těch, co tím peklem prošli a je to dluh naší politické reprezentace z let 1992 a 1993," tvrdí Jandák.

Lidé jako Milada Horáková si uznání určitě zaslouží

Také Marek Benda (ODS) je přesvědčen, že je schválení tohoto zákona splněním dluhu vůči lidem, jako je například Milada Horákova, nebo těm, kteří spolupracovali se západními službami v 50letech.

„Pravda, byl jsem trochu skeptický při přijímání tohoto zákona, protože jsem se obával, že to vytvoří dělící linie. V roce 1993 jsme sice prosadili zákon o protiprávnosti komunistického režimu, ale tlak z Konfederace politických vězňů a dalších organizací na uzákonění třetího odboje byl a existuje i nyní," vysvětluje Benda pro ParlamentníListy.cz.

Účastníkům třetího odboje by osvědčení mohlo zajistit postavení válečných veteránů stejně jako těm, kdo nejsa vojáky bojovali proti nacismu za druhé světové války. Vznikl by jim tak nárok na některé výhody ve sféře zdravotní a sociální péče. Součástí symbolického ocenění by měl být také pamětní odznak.

Proti tomu, aby osvědčení vydávalo ministerstvo obrany na základě odborného stanoviska Archivu bezpečnostních složek, případně Ústavu pro studium totalitních režimů, je ČSSD. Ve druhém čtení chce sociální demokracie navrhnout, aby k tomu účelu byla vytvořena zvláštní komise.

Rath: V 50. letech podle mne nebyl žádný cílený odboj

Hejtman a poslanec za ČSSD David Rath má opět odlišné stanovisko. „Dvacet let po změně režimu řešit tuto věc mi přijde trochu pozdě, raději bych ji nechal být. Ne že bych byl militantním odpůrcem zákona, ale vytvoří to podle mne nové nerovnosti. Lidé se budou hádat, kdo byl více a kdo méně odbojář. S  nadsázkou jsem říkal v našem klubu, že když si někdo přivede dva svědky, že nadával proti tomuto režimu alespoň doma v kuchyni, že by si ten odznak zasloužil. No což, měli bychom tu 10 milionů odbojářů," říká ParlamentnímListům.cz s jemu vlastním humorem Rath. Srovnání s válečnými veterány ale označil David Rath za nesrovnatelné.

Navíc podle oranžového hejtmana nelze brát minulý režim brát jako jeden režim, jako jeden celek. „Jiné to bylo v 50. letech a něco jiného byla 70. normalizační léta po roce 1968. A něco docela jiného byla léta osmdesátá. Když to převedeme jako příklad na osud jednotlivého člověka, tak v 50. letech byl Gustav Husák uvězněn na doživotí, aby se v 70. letech stal prezidentem a generálním tajemníkem. Nelze to prostě brát jako jeden režim, jako kdyby byl neměnný".

Navíc podle Ratha nebyl v 50. letech vcelku žádný odboj, vyloučíme-li procesy. „Záležitost bratrů Mašínů vnímám spíše jako kriminální delikt, než záležitost odboje a cíleného odporu. Možná mám málo informací, ale nezdá se mi, že by v 50. letech fungovala nějaká odbojová skupina, která by něco připravovala, jako například za protektorátu.  Možná mám ale opravdu málo informací," připouští Rath.

Dále čtěte:
Filip popřel třetí odboj. Asi je po lobotomii, hájí ho Bárta

Konfederace politických vězňů chce jen uznání

S vlastním návrhem zákona přišla Konfederace politických vězňů (KPV), o něm se ale ve sněmovně nehlasovalo. Přitom Konfederace požaduje pouze legalizaci a morální uznání protikomunistického odboje.

„Členové KPV jinak nepožadují vůbec nic, žádné peníze, žádné výhody pro veterány, žádné odznaky, žádné papíry," uvedla její předsedkyně Naděžda Kavalírová. Podle koaličních poslanců je ale vyzdvižení zásluh konkrétních lidí na místě.

Původní návrh zákona bez finančního ocenění předložili poslanci vládních stran potom, co Senát povolební levicovou většinou stáhl ze sněmovny identickou předlohu, kterou přijal v předvolebním pravicovém složení. Nyní koaliční poslanci podali celkový pozměňovací návrh, který schválily i špičky koalice.

Kam dál:
Očekávala jsem od komunistů obstrukce, přiznala k třetímu odboji Klasnová
Třetí odboj nebo zdravotnictví? Sobotka si vzal pauzu a šel přemýšlet 
Komunisté skrečovali sněmovnu. Kvůli zákonu o svých zločinech

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…