Kalousek se chce zabarikádovat. Chudák Cyril a Metoděj, hřímal Zaorálek

17.07.2013 11:51

Příspěvek místopředsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD) k diskusi k návrhu o rozpuštění sněmovny stál jako obvykle za to. Svůj plamenný proslov začal oslavnou ódou na věrozvěsty Cyrila a Metoděje, kteří se prý snažili nastolit určitý právní systém a předvídatelné prostředí respektující právo a zákony, nicméně jejich snaha přišla vniveč.

Kalousek se chce zabarikádovat. Chudák Cyril a Metoděj, hřímal Zaorálek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

S ohledem na současnou vládní krizi si není Zaorálek jist, jestli se Metoděj nesnažil zbytečně. Důvěra v ústavní instituce je prý kvůli pravicové vládě totiž značně oslabena. Například důvěra ve funkci premiéra je poškozena kvůli aféře expředsedy vlády Petra Nečase a jeho blízké spolupracovnice Jany Nagyové.

Zaorálek několikrát tvrdě odsoudil slova exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Tudy prý cesta nevede. "Pan Kalousek nám radí: Zabarikádujme se v této sněmovně. Chápete, místo toho, že se do koridoru vrátíme novými volbami, tak Kalousek a zřejmě i někteří ostatní tu hlásí, ať se zabarikádujeme," kroutí hlavou poslanec.

Tudy cesta nevede

Takhle se ale prý pokračovat nedá. Tudy nevede cesta k navrácení důvěry ústavním institucím, hřímal Zaorálek. Pravicoví politikové prý odmítnutím rozpuštění sněmovny prohloubí krizi. Jakákoli provizorní vláda totiž prý nebude schopna řešit zásadní věci jako například dotace z Evropské unie.

Místopředseda sněmovny zkritizoval také rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) o osvobození exposlanců ODS. "Rozhodnutí Nejvyššího soudu nám ohromně pomáhá," řekl ironicky. Soud podle Zaorálka zcela chybně vyložil institut imunity, který by se měl vztahovat pouze na projevy ve sněmovně, nikoli na jiné konání poslance. Poslanec zároveň zpochybnil kompetence Nejvyššího soudu v této věci rozhodovat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…